CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Co ze starymi książeczkami mieszkaniowymi?

 Redakcja  |  05.08.2020
Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający dwie istotne zmiany dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych
Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający dwie istotne zmiany dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych
fot. Pixabay

Książeczka mieszkaniowa to relikt PRL-u, który posiada jeszcze około miliona Polaków. Nowo przyjęta ustawa wprowadza pewne zmiany i jednocześnie możliwości dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych.

Dnia 28 lipca br. rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający dwie istotne zmiany dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych.

Może Cię zainteresuje: Książeczki mieszkaniowe będzie można rejestrować w banku

Pierwsza ze wspomnianych zmian daje pierwszeństwo udziału w programie „Mieszkanie na start”. Program umożliwia otrzymanie dopłat do czynszu w lokalach, które powstały we współpracy z gminami. Lokator w takim przypadku może liczyć na dopłatę do czynszu w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie. Pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego.

Druga ważna zmiana dotyczy pojawienia się kilku nowych możliwości uzyskania premii gwarancyjnej. Warto dodać, że jest to jednorazowa kwota, którą właściciel książeczki może otrzymać, jeżeli realizuje jeden z określonych w ustawie celów. Do tej pory były to:

 • zakup mieszkania,
 • zakup domu,
 • budowa domu,
 • wniesienie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym,
 • spłata kredytu hipotecznego,
 • remont mieszkania lub domu (m.in. wymiana stolarki okiennej lub źródła ogrzewania),
 • partycypacja w TBS.

Może Ci się spodoba: Zmiany w ustawie o premiach z książeczek mieszkaniowych

Wymienione cele zostaną uzupełnione o:

 • wniesienie opłat (jednorazowej lub rocznej) za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
 • przedsięwzięcia termomodernizacyjne (np. ocieplenie domu),
 • wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne,
 • montaż, wymianę lub modernizację instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej lub gazowej,
 • wydatki związane z zawarciem umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

W przypadku wydatków związanych z zawarciem umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności premia gwarancyjna przysługiwałaby po zapłacie części ceny mieszkania, ale nie mniejszej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej. Pieniądze byłyby wypłacane po 12 miesiącach od zawarcia umowy najmu z opcją dojścia do własności.

Książeczka mieszkaniowa pochodzi z czasów PRL-u, miała umożliwić zakup mieszkania. Miliony Polaków odkładało na niej zarobione środki, by później przeznaczyć je wraz z dopłatą rządową na zakup mieszkania. Upadek PRL-u w 1989 roku oraz późniejsza denominacja złotego to był przysłowiowy gwóźdź do trumny dla posiadaczy książeczek. To oznacza, że osoba posiadająca przed denominacją złotego na książeczce mieszkaniowej odłożone 100 tys. zł, nagle posiadała realnie jedynie dziesięć tysięcy złotych.

W 2019 roku zlikwidowano ok. 14,1 tys. książeczek z prawem do premii gwarancyjnej. Podczas likwidacji książeczki w jednym z wyżej wymienionych celów, poza uzbieranym wkładem otrzymuje się również premię od państwa. Średnia premia gwarancyjna w 2018 roku wynosiła ok. 9,3 tys. zł, a w 2020 wynosi ona o około pół tysiąca złotych więcej – podaje serwis infonajem.pl.

Źródło: pprn.pl / domiporta.pl

[książeczka mieszkaniowa, premia gwarancyjna]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kurs - Aktualne zasady prowadzenia rachunkowości przez wspólnotę mieszkaniową »

Kurs księgowości dla wspólnot mieszkaniowychW większości przypadków w księgowości prowadzonej przez wspólnotę mieszkaniowej pojawiają się błędy. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości elementarnych zasad rozliczania przychodów i rozchodów wspólnoty. Nieprawidłowa ewidencja księgowa może doprowadzić... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Fotowoltaika na dachu budynku - zobacz, gdzie uzyskać dotacje »

Fotowoltaika na dachuInstalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu nieruchomości pozyskuje energię z promieniowania słonecznego, a następnie zamienia ją w energię elektryczną. Wytworzony w panelach... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC wilgoć w ścianach
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

W Szwajcarii na początku lat 80. XX w., w trakcie prac badawczych nad wpływem atmosfery zawilgoconych pomieszczeń na zdrowie ludzi, zauważono, że zastosowanie określonych fal elektromagnetycznych może być użyteczne... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16912|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl