Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni - ile można zaoszczędzić?

 innogy Polska S.A.  |  10.08.2020
Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni  - ile można zaoszczędzić?
Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni - ile można zaoszczędzić?
innogy Polska S.A.

Lato, ciepło, słońce – od razu masz więcej energii, prawda? Słońce może wpłynąć pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale i na Twoją pracę. Słyszałeś o fotowoltaice? Warto skorzystać z energii ze słońca, to korzystne i opłacalne dla wspólnot i spółdzielni. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Fotowoltaika inwestycją generującą kilkutysięczne oszczędności

Jednym z najważniejszych zadań administratora jest gospodarowanie budżetem wspólnoty. To odpowiedzialne zadanie, szczególnie trudne, bo budżet ten zawsze jest „za mały”. Każda złotówka się liczy. Dobrym sposobem na oszczędności jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków należących do wspólnoty. Dlaczego? Przecież to inwestycja. Istotnie, instalacja wymaga nakładów finansowych. Jednak są one jednorazowe, a z darmowej energii ze słońca korzystać będzie można przez kolejne dziesiątki lat. Nie bądźmy jednak gołosłowni. Jak bardzo jest to opłacalne pokazał przykład jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych, która dzięki zamontowaniu 46 modułów o łącznej powierzchni ok. 79m2 oszczędza w skali roku 70% na rachunkach za energię. Imponujące, prawda? A wiecie kto odczuje największe korzyści z instalacji - właśnie mieszkańcy. Dowiedz się więcej >>

Oszczędność energii

Dobry administrator stawia na nieszablonowe rozwiązania

Korzystanie z energii ze słońca nie było dotąd popularne wśród wspólnot i spółdzielni. Decyzja o podjęciu takiej inwestycji wymaga niewątpliwie odwagi, gdyż nie jest to coś powszechnie stosowanego. Potrzebna jest rozsądna analiza i dobrze dopasowany projekt. To wszystko jednak, cały wysiłek, jest szansą na wyróżnienie zarówno wspólnoty, budynku czy całego osiedla, jak i Ciebie jako administratora nieruchomości. Instalując na zarządzanym terenie fotowoltaikę pokazujesz, że nie zadowalasz się najprostszymi rozwiązaniami, nie boisz się myśleć długoterminowo i działasz nieszablonowo. Twoje działania są wartością dla wspólnoty i jej mieszkańców. Jeśli zależy Ci na wyborze na kolejną kadencję albo chciałbyś rozwijać swoją karierę zarządcy, to fotowoltaika może być Twoją przepustką do sukcesu – sprawi, że zostaniesz dostrzeżony. Obecnie bowiem bardzo ważny staje się zrównoważony rozwój – oszczędności są kluczowe, ale prawdziwą wartość zyskują dopiero kiedy nie cechuje ich krótkoterminowość i nie są rozpatrywane w oderwaniu od spraw środowiska.

Fotowoltaika dla wspólnot ma jak widać wiele plusów, ekonomicznych, jak i mniej bezpośrednich. Warto pamiętać, że dzięki tego rodzaju instalacjom zyskujesz uniezależnienie od podwyżek cen na rynku energii – korzystasz ze swojego, darmowego źródła. Jeśli inwestycja będzie dobrze zaprojektowana, to szybko się zwróci. Trzeba więc zwracać szczególną uwagę na to, jakiej firmie powierza się budowę. O tym jeszcze kilak słów poniżej.

Obalamy mity związane z fotowoltaiką

Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków. Liczba instalacji rośnie w bardzo szybkim tempie, co pokazuje, że to energia przyszłości – naprawdę opłacalna i, co ważne, ekologiczna. Wciąż jednak pokutuje na jej temat wiele mitów. Rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

·         Instalacja fotowoltaiczna działa tylko latem

To nieprawda, panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, chociaż oczywiście więcej energii produkują wtedy, kiedy światła jest najwięcej, tzn. latem. W nocy prąd nie jest generowany, ale nie oznacza to, że w budynku nie będzie działało oświetlenie. Instalacja energetyczna jest podłączona również do lokalnej sieci, co sprawia, że wszelkie niedobory energii dobierane są z tradycyjnego źródła. Co więcej, niedawno zmienione przepisy pozwalają by również wspólnoty i spółdzielnie korzystały z możliwości, jaką daje bycie prosumentem. O co chodzi? Prosument produkuje energię na własne potrzeby, a nadwyżkę magazynuje i przekazuje do sieci. Może ją później odebrać, kiedy następuje okres, w którym instalacja generuje mniej energii, np. właśnie zimą.

Produkcja energii

·         Instalacja fotowoltaiczna niszczy dach

Zdecydowanie to mit. Panele fotowoltaiczne w żaden sposób negatywnie nie wpływają na konstrukcję dachu. Są tak montowane, by go nie uszkadzać. Co z obciążeniem? Czy ciężar instalacji fotowoltaicznej nie stanowi zagrożenia dla budynku? Nie, ponieważ kwestie go dotyczące są przed montażem dokładnie analizowane, badane i obliczane. Oczywiście warto zaufać sprawdzonej firmie, aby mieć pewność, że projekt będzie rzetelnie wykonany.

·         Obsługa instalacji fotowoltaicznej jest kłopotliwa

Panuje przekonanie, że panele fotowoltaiczne trzeba w zimie odśnieżać i regularnie czyścić, co byłoby dosyć uciążliwe biorąc pod uwagę fakt, że znajdują się one na dachu. To mit, w rzeczywistości instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Po pierwsze panele montowane są pod kątem, również te na dachu płaskim. Śnieg więc na nich nie zalega. Po drugie na instalację cały czas padają promienie słoneczne rozgrzewające panele i topiące śnieg. Zwykle więc wystarczy wykonać raz na 3 lata przegląd instalacji, by cieszyć się jej pełną efektywnością.

·         Panele trzeba po 20 latach wymienić na nowe

Żywotność paneli fotowoltaicznych określana jest na 20-25 lat. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie przestają one działać. Zmniejszają jedynie lekko swoją wydajność. Jak pokazują najnowsze badania, 25-letnie panele tracą na efektywności ok. 10%. Nadal jest to więc wystarczająco dużo by zasilac budynek czy osiedle.

Powierzenie inwestycji wiarygodnej firmie kluczem do sukcesu

Dobra firma, która zajmie się instalacją fotowoltaiki w Twojej wspólnocie powinna zapewniać przede wszystkim kompleksową obsługę. Dawać Ci na każdym etapie inwestycji wsparcie i możliwość kontaktu. Powinna współpracować ze sprawdzonymi dostawcami i gwarantować wysoką jakość usług. No dobrze, powiesz, skąd jednak wiedzieć, że dana firma działa rzetelnie? Wskazuje na to chociażby liczba klientów czy certyfikaty, którymi może się ona pochwalić.

Wszystkie te warunki spełnia innogy Polska ze swoją ofertą fotowoltaiki dla wspólnot. innogy zaufało już ponad milion klientów, a 83% poleciłoby firmę znajomym. Wysoką jakość świadczonych usług potwierdzają certyfikaty i odznaczenia, m.in. Eko-Firma czy Superbrands. Zaufanie wiarygodnemu partnerowi to bezpieczna inwestycja. innogy oferuje też nowoczesne rozwiązania obsługowe – dzięki internetowym narzędziom takim jak portal Moje innogy możliwa jest stała kontrola pobieranej i oddawanej do sieci energii.

Wyróżnij swoją wspólnotę – postaw na fotowoltaikę!

Wykorzystywanie energii ze słońca to świetny sposób na wyróżnienie swojej wspólnoty spośród innych, podniesienie prestiżu nieruchomości czy osiedla oraz szansa na zrównoważony rozwój. Równie ważne są jednak oszczędności, które generuje fotowoltaika – Twojej wspólnocie to się po prostu opłaci! Pomyśl, na jakie od lat odwlekane inwestycje starczyłoby Ci budżetu, gdybyś co roku oszczędzał kilka tysięcy złotych na rachunkach za energię? Sprawdź możliwości i postaw na fotowoltaikę!

Innogy

innogy Polska S.A.

Wybrzeże Kościuszkowskie 41

00-347 Warszawa

T: 821 46 40

www.innogy.pl

wspolnota@innogy.com

 

[innogy,innogy polska,fotowoltaika,wspólnota mieszkaniowa,spółdzielnia mieszkaniowa,energooszczędność]

Komentarze

(0)

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19673|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16912|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl