Abstrakt:Artykuł zawiera omówienie i ocenę zmian Prawa budowlanego w zakresie odstępstw i możliwości legalizacji starych samowoli budowlanych. |
Ustawą zmieniającą z dnia 16 października 2019 r., która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2020 r., wprowadzono obowiązek dołączenia do wniosku o pozwolenie na budowę oświadczenia projektanta o możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej, zgodnie z warunkami Prawa energetycznego. Z punktu widzenia ustawodawcy sprawa jest tak ważna, że wprowadzono wymóg złożenia tego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Ustawą zmieniającą z dnia 20 grudnia 2019 r., która weszła w życie z dniem 31 stycznia 2020 r. ustalono w związku z epidemią COVID-19, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa niecek dezynfekcyjnych, w tym niecek dezynfekcyjnych z zadaszeniem (podlega ona zgłoszeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej).
Ustawą zmieniającą z dnia 16 kwietnia 2020 r. w związku z rozprzestrzenianiem się COVID 19 wprowadzono definicję przenośnego wolnostojącego masztu antenowego, chodzi o wszelkie posadowione na gruncie konstrukcje metalowe bądź kompozytowe, samodzielne bądź w połączeniu z przyczepą, rusztem, kontenerem technicznym, lub szafami telekomunikacyjnymi, wraz z odciągami, balastami i innymi elementami konstrukcji, instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą (przeznaczone do wielokrotnego montażu i demontażu bez utraty wartości technicznej).
Według nowych przepisów, do budowy takich tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem, gdy inwestorem jest przedsiębiorca telekomunikacyjny nie stosuje się wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli przedsięwzięcie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko Natura 2000. Zrezygnowano z takiego wymogu również wtedy, gdy roboty budowlane wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym indywidualnym lub obszarowym do rejestru zabytków.
Dodano także, że do takich robót może przystąpić inwestor w terminie 3 dni roboczych od dnia zgłoszenia budowy. Przepisy te wprowadzono w celu ułatwienia dla inwestycji telekomunikacyjnych a nie dla robót innych inwestorów. Omawiane przepisy preferencyjne weszły w życie z dniem 18 kwietnia 2020 r.
Ustawą nowelizującą do Prawa budowlanego wprowadzone zostaną zmiany od dnia 31 lipca 2020 r. m.in. do rozdziału trzeciego ww. ustawy.
Po pierwsze, do słowniczka ustawy wprowadzono definicję mapy do celów projektowych, dla potrzeb geodezyjnych oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Po drugie, dodano art. 27a PB ustalający, że do wykonania czynności geodezyjnych w trakcie projektowania i budowy obiektu budowlanego jest obowiązany:
- inwestor – w zakresie opracowania mapy do celów projektowych na potrzeby wykonania projektu budowlanego;
- kierownik budowy, a jeżeli nie został ustanowiony, to inwestor – w zakresie pozostałych czynności geodezyjnych wykonywanych w trakcie budowy, w szczególności dotyczących wytyczenia, wykonywania pomiarów kontrolnych oraz pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektu budowlanego.
Po trzecie, dodano art. 34b PB ustalający, że takie mapy do celów projektowych muszą być opatrzone klauzulą urzędową określoną w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego stanowiącą potwierdzenie przyjęcia materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego albo oświadczeniem geodety o uzyskaniu pozytywnej weryfikacji.
Po czwarte, uchylono przepis ust.4 art. 43 PB dający delegację dla przepisów wykonawczych dotyczących zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych, co oznacza, że decydują przepisy ustawy, także na etapie powykonawczym, ponieważ do zawiadomienia o zakończeniu budowy (lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie) inwestor jest obowiązany dołączyć także (według nowego art. 57 ust. 1 pkt 5 PB): „dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, w tym mapę, o której mowa w art. 2 pkt 7b ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne, oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii”.
Z dniem 19 września 2020 r. wejdzie w życie duża zmiana Prawa budowlanego, wprowadzona ustawą nowelizującą z dnia 13 lutego 2020 r.
Zasadniczo, wprowadzone zmiany mają na celu:
- wprowadzenie ułatwień dla inwestorów poprzez usunięcie zbędnych barier, w tym poprzez objęcie większej ilości zamierzeń budowlanych zgłoszeniem budowy (por. art. 29, 30 PB);
- uściślenie tych przepisów, które są przedmiotem sporów i budzą wątpliwości interpretacyjne;
- zmianę procedur dotyczących odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych;
- zmianę zasad sporządzania projektu budowlanego;
- wprowadzenie przepisów szczegółowych dotyczących zamierzeń budowlanych;
- zmiany przepisów dotyczących zasad stwierdzenia nieważności decyzji;
- zmianę przepisów przeniesienia decyzji pozwolenia na budowę;
- zmianę przepisów dotyczących samowoli budowlanych;
- nowe uregulowanie kwestii nielegalnego użytkowania obiektu;
- wprowadzenie nowych przepisów dot. zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego.
W tych nowych przepisach określono katalog zamierzeń budowlanych i obiektów, których budowa wymaga dokonania tylko zgłoszenia budowy. Na nowo opisano katalog zamierzeń budowlanych i katalog budów, których prowadzenie nie wymaga ani decyzji o pozwoleniu na budowę ani też zgłoszenia budowy.
W nowych przepisach dochodzi do modyfikacji projektowania związanego z procesem budowlanym i projektem budowlanym, ponieważ jest jego część projektowa, którą zatwierdza organ (projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany) oraz część projektowa, która nie będzie zatwierdzana i przedkładana organowi administracji architektoniczno-budowlanej (projekt techniczny), co jest zupełnie nowym i rewolucyjnym rozwiązaniem.
Czytaj też: Czy dzieci z rodzin zastępczych będą mogły dziedziczyć majątek rodziców zastępczych? >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[ustawa prawo budowlane, prawo budowlane, zmiany w prawie budowlanym, samowola budowlana, przepisy normalizacyjne]