CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami

Paweł Puch  |  Administrator 7-8/2020  |  10.08.2020
Zarządzający musi wiedzieć jakich błędów unikać
Zarządzający musi wiedzieć jakich błędów unikać
fot. pixabay

W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.

Podstawowymi umiejętnościami, jakimi musi dysponować każdy zarządzający są umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej. Umiejętności te wpływają na tworzenie dobrego kontaktu z właścicielami.

Gdy prowadzący zebranie wypowiada się, powinien pomyśleć o tym, by jego wypowiedź była czytelna dla uczestników. Powinien umieć łączyć takie umiejętności komunikacyjne, jak dostrojenie językowe pozwalające na nawiązanie kontaktu i porozumienia, podążanie za tokiem wypowiedzi uczestnika, uważnym odbieraniu komunikatów i ogniskowanie uczestników, skupianiu komunikatów uczestników wokół kluczowego tematu oraz kierowanie wypowiedziami, które polega na inicjowaniu wątków, wprowadzanie tematów dyskusji, udzielanie i odbieranie głosu. Dostrojenie językowe w szczególności polega na dostosowaniu się do języka, jakim posługują się uczestnicy.

Komunikacja w pracy zarządcy

Równie ważne jest aktywne słuchanie, czyli odbieranie komunikatów uczestników i okazywanie, że się ich słucha na poziomie niewerbalnym poprzez potakiwanie, zwrócenie ciała w kierunku mówiącego, a na poziomie werbalnym poprzez przytakiwanie czy na koniec wypowiedzi jej krótkie podsumowanie. Dzięki temu zarządzający może upewnić się, że właściwie zrozumiał uczestnika i pokazać, że uważnie go słuchał. Prowadzący musi też umieć inicjować tematy czy wprowadzać do dyskusji określone wątki w sposób świadczący o tym, że czuwa nad tematem dyskusji i dąży do realizacji celu zebrania, czyli doprowadzenia do podjęcia określonej uchwały.

Zarządzający musi też wiedzieć jakich błędów unikać. Przede wszystkim należy do nich okazywanie braku uwagi, przejawiające się niesłuchaniem wypowiedzi, zajmowanie się wówczas czym innym, czy zadawanie nieadekwatnych pytań. Kolejnym błędem jest krytykowanie zamiast odnoszenia się do postawionych problemów, czy osądzanie i obwinianie zamiast starania o właściwy przebieg zebrania.

Równie ważna jak komunikacja werbalna jest komunikacja niewerbalna zwłaszcza, że w zwykłej rozmowie przekazywane słowami jest mniej niż 35% informacji, a aż 65% informacji słuchacze czerpią z niewerbalnego przekazu mówiącego. Nierzadko podczas rozmowy czujemy czyjąś nieszczerość, zdenerwowanie, życzliwość, czy przychylność.

Zachowanie niewerbalne towarzyszące nieszczerości to uciekanie wzrokiem, zahamowanie gestów, nienaturalny ton głosu. Nastawienie przyjazne i szczere to patrzenie rozmówcy w oczy, kiwanie głową, uśmiech, otwarta pozycja ciała, naturalna żywa gestykulacja. Oczywiście komunikaty niesłowne są mniej jednoznaczne niż słowa, ale równie ważne jest, co prowadzący mówi, jak to uczestnicy odczytują, nawet intuicyjnie z jego zachowania.

Bezpośredni i zdecydowany kontakt wzrokowy robi wrażenie pewności siebie, skupienia uwagi, zainteresowania. Uciekanie wzrokiem to przejaw nieszczerości, a rozbiegany wzrok to przejaw napięcia, zdenerwowania i braku odwagi. Pokerowa czy kamienna twarz świadczy o niechęci i braku uwagi. Uśmiech i żywe reakcje mimiczne są zachętą do kontaktu, sygnalizują zainteresowanie, życzliwość, a grymasy mogą świadczyć o niezadowoleniu, czy tłumionej złości. Nerwowe i szybkie ruchy sygnalizują niepewność, napięcie, niepokój. Uderzenia palcami o blat, nerwowe poruszanie nogą lub tupanie to przejaw niepokoju, irytacji, zniecierpliwienia lub lekceważenia. Głos drżący zanikający świadczy o braku pewności. Umiarkowane tempo wypowiedzi i stabilny ton buduje obraz osoby opanowanej, przygotowanej do wypowiedzi, kompetentnej.

Ważny jest też wygląd. Dobrze odbierane będzie zawsze skromność i klasyczna elegancja, czyli jasna koszula i ciemna marynarka i takie same spodnie oraz eleganckie buty. Stonowany strój nie rozprasza uwagi od przekazywanych komunikatów, budzi szacunek i zaufanie.

Aby zebranie mogło być właściwie prowadzone musi być ujęte w ramy organizacyjne znane uczestnikom. Ramy te mają umożliwić właścicielom właściwe uczestnictwo w zebraniu i zapewnić niezbędny komfort – także prowadzącemu. Służy temu między innymi organizacja przestrzeni na zebraniu, która musi zapewnić odpowiednią widoczność i słyszalność.  Należy rozstawić krzesła tak, aby właściciele mieli swobodę oraz łatwy dostęp do mównicy. Należy zapewnić odpowiednie nagłośnienie zabierających głos. Właściwa organizacja przestrzeni wpływa na atmosferę obrad daje uczestnikom poczucie poszanowania i sprzyja ich gotowości do współpracy. Natomiast drogą do osiągnięcia postawionych sobie celów na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej jest właściwie przygotowany porządek obrad.

Czytaj też: Zmiany Prawa budowlanego >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[zarządcy, komunikacja, właściciele lokali, zarządzanie nieruchomościami, komunikacja w pracy zarządcy, umiejętności komunikacyjne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Wyeliminuj błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19699|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl