CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

System automatyki zmniejsza koszty utrzymania

Kamil Dejniak  |  Administrator 3/2011  |  17.03.2011

Nie tylko koszty inwestycji, ale i koszty utrzymania sieci c.o. i wod.-kan. w budynku inteligentnym należy wyliczyć na etapie projektu.

 

Z myślą o inwestorach, zwracających coraz większą uwagę na koszty przyszłej eksploatacji, powstały zdecentralizowane systemy sterowania, regulacji i nadzoru, zwane systemami inteligentnego budynku. Spełniają one wiele wymagań, zarówno pod względem zaawansowanych technologii urządzeń automatyki sterowania, jak i pod względem organizacji pracy układów automatyki. Rzecz w tym, by awaria któregokolwiek z nich nie dezorganizowała pracy pozostałych.

Poza dyskusją jednak pozostaje fakt, że system automatyki minimalizuje zużycie energii elektrycznej i cieplnej dostarczanej z ciepłowni, zapewnia sterowanie i monitorowanie wszystkich urządzeń technicznych oraz umożliwia drukowanie odpowiednich raportów o stanie budynku.

Sterowanie ciepłem

Do kosztów zarówno inwestycji, jak i kosztów utrzymania w późniejszym terminie instalacji ogrzewania i instalacji wodno-kanalizacyjnej trzeba odnieść się na etapie projektu. Aby budynek spełniał warunki budynku inteligentnego, musi w nim być zastosowana duża liczba systemów i urządzeń ich kontroli.

Rodzaj zastosowanego sterowania ma wpływ na koszt inwestycji i eksploatacji. W pierwszej fazie planowania automatyzacji należy zastanowić się jakie zadania oraz sekwencję sterowania układ ma spełniać. Obniżanie temperatury nocą oraz w czasie nieobecności, załączanie ogrzewania w momencie otwarcia drzwi, zredukowanie cyrkulacji wody ciepłej, to przykładowe sposoby sterowania budynkiem.

Skala możliwości jest bardzo duża, system automatyki powinien być typu „otwartego", tzn. powinien mieć możliwości rozbudowy istniejącej instalacji.

Ponadto, powinien pozwalać na łączenie ze sobą różnych urządzeń różnych firm oraz powinien umożliwiać dodawanie nowych stacji operatorskich i interfejsów komunikacyjnych, spełniających określone standardy. Dla zapewnienia pełnej kontroli budynku układy te muszą prowadzić ciągłą korespondencję w całej sieci systemu zarządzania.

Zasadnicze znaczenie stosowanych układów, urządzeń i podzespołów systemu ma niezawodność ich działania, ma wysoka jakość wykonania i łatwość obsługi, pozwalająca na konfigurowanie systemu i programowanie jego zadań według własnych potrzeb w możliwie łatwy sposób.

Inteligencja budynków zawarta jest więc w programach instalowanych w sterownikach i komputerach, tworzonych dla poszczególnych urządzeń i układach automatyki.

Zastosowanie pełnej regulacji temperatury pomieszczenia i okresu ogrzewania nie jest jedynym rozwiązaniem. Duży wpływ na koszty ma też zastosowanie instalacji odzysku ciepła. Jak wiadomo, pomieszczenia o różnym przeznaczeniu mają odpowiednie normy związane z wymianą powietrza. Stosując rekuperatory obrotowe, wymienniki krzyżowe czy glikolowe instalacje odzysku ciepła, możemy uzyskać energię, która dla specyfiki budynków standardowych jest wyrzucana do atmosfery.

Zastosowanie systemów solarnych czy baterii słonecznych ma również ogromny wpływ na zmniejszenie kosztów niekoniecznie inwestycyjnych, ale na pewno eksploatacyjnych. Energia, jaką można uzyskać z promieni słonecznych jest energią najtańszą.

Instalacja a koszty

Ogromne znaczenie ma też sposób i rodzaj zastosowanych instalacji, tj. zminimalizowanie długości instalacji grzewczych, zastosowanie rur z odpowiednich materiałów, dobra izolacja termiczna, zastosowanie zależności typu: otwarcie okna wyłącza automatycznie obieg grzewczy pomieszczenia.

System zapewniający komfort stałego dostępu do wody ciepłej jest też kluczowym wymaganiem wszystkich nowoczesnych budynków i również wpływa na podniesienie kosztów inwestycji. W ostatnich latach znalazł zastosowanie tzw. system pojedynczych rurociągów z wykorzystaniem przewodu grzejnego.

System ten oznacza również mniej wody w obiegu i mniejsze straty ciepła w systemie rurociągów oraz mniej problemów bakteriologicznych. Przestrzeń wymagana dla rurociągów zostaje ograniczona ze względu na brak rur powrotnych. Ilość szachtów i rewizji może zostać zminimalizowana i tworzy się miejsce na inne instalacje.

System zdalnego odczytu i ...

Koszty instalacji sanitarnych są uzależnione od wielkości inwestycji. Jednakże trzeba wiedzieć, że cechy inteligentnego budynku wykazuje również mieszkanie czy dom. Można śmiało powiedzieć, że inteligentny dom to inteligentny budynek. Instalacje stosowane w inteligentnych domach, jak i w szerszej grupie inteligentnych budynków, są takie same. Różnią się jedynie skalą i zakresem działania.

W budynku o podwyższonym standardzie nie możemy zapomnieć o instalacji zdalnego odczytu mediów. W przypadku takich systemów mamy kilka rozwiązań, w kontekście inwestycji koszty są zbliżone. Problem jest po stronie wykonania. W systemie zdalnego odczytu wykorzystując komunikację M-BAS musimy wykonać instalację okablowania pomiędzy licznikami, co w rezultacie tworzy sieć dużej ilości przewodów elektrycznych do komunikacji, które schodzą się w magistrali głównej. System radiowy natomiast skraca czas wykonania montażu poszczególnych elementów.

...zabezpieczenie przed zalaniem

Coraz częściej w budynkach inteligentnych ma miejsce zastosowanie systemu tzw. zabezpieczenia przed zalaniem. Jest to armatura odcinająca w postaci elektrozaworów z układem sterowania. Działa to na zasadzie uczenia się przez to urządzenie przepływów wody w danej chwili. Rejestrowanie danych przez okres np. 7 dni pozwala zobrazować nam pobór w danej chwili.

Odbieganie od tej normy powoduje automatyczne odłączenie mediów do lokalu i zabezpiecza przed zalaniem nie tylko pomieszczenie, w którym nastąpiła usterka na instalacji. Taki system jest systemem tzw. „otwartym", co w rezultacie stwarza dodatkowe możliwości tj. podłączenie do systemu alarmu i automatyczne odcięcie wody w mieszkaniu, hali, budynku podczas naszej nieobecności.

Nadzór człowieka

Z reguły jest tak, że wstępny projekt zakłada o wiele więcej automatyki niż powstaje na etapie budowy. Szereg zastosowań i możliwość nieograniczonej rozbudowy układów automatycznego sterowania zwiększa koszty inwestycji. Nawet z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to co wstępnie założono wykonuje się z ograniczeniem, do minimum zaniżając miano inteligentnego budynku.

Inwestorzy, nie widząc korzyści eksploatacyjnych, nie chcą przesadzać z inwestycjami. Cała struktura automatyki zostaje okrojona, a w czasie eksploatowania rozbudowa jest znacznie droższa niż na etapie budowy.

Instalacje w budynku inteligentnym - czyli czym różnią się "inteligentne" instalacje c.o. i wod.-kan. od standardu? ZOBACZ>> 

Tworząc pewne grupy automatycznej regulacji jesteśmy w stanie zminimalizować koszty eksploatowania budynku. Im więcej pomysłów na zastosowanie automatycznego sterowania, tym oszczędności są większe. Jednak nie możemy zapominać o tym, że taka automatyzacja budynku i urządzenia za nią odpowiedzialne, nie mogą pozostać bez nadzoru. To, że budynek jest w pełni z automatyzowany nie oznacza, że możemy pozostawić go bez obsługi osób odpowiednio wykwalifikowanych.

Inteligentny budynek to do niedawna tylko futurystyczne pojęcie. Możliwości systemu i korzyści z niego płynące sprawiają jednak, że nie jest już on tylko kosztowną zabawką, a stał się metodą na funkcjonalność, znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, zapewnienie wygody. Jest też niewątpliwie odpowiedzią na rosnące koszty eksploatacji budynków.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

 Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17125|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl