CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

System automatyki zmniejsza koszty utrzymania

Kamil Dejniak  |  Administrator 3/2011  |  17.03.2011

Nie tylko koszty inwestycji, ale i koszty utrzymania sieci c.o. i wod.-kan. w budynku inteligentnym należy wyliczyć na etapie projektu.

 

Z myślą o inwestorach, zwracających coraz większą uwagę na koszty przyszłej eksploatacji, powstały zdecentralizowane systemy sterowania, regulacji i nadzoru, zwane systemami inteligentnego budynku. Spełniają one wiele wymagań, zarówno pod względem zaawansowanych technologii urządzeń automatyki sterowania, jak i pod względem organizacji pracy układów automatyki. Rzecz w tym, by awaria któregokolwiek z nich nie dezorganizowała pracy pozostałych.

Poza dyskusją jednak pozostaje fakt, że system automatyki minimalizuje zużycie energii elektrycznej i cieplnej dostarczanej z ciepłowni, zapewnia sterowanie i monitorowanie wszystkich urządzeń technicznych oraz umożliwia drukowanie odpowiednich raportów o stanie budynku.

Sterowanie ciepłem

Do kosztów zarówno inwestycji, jak i kosztów utrzymania w późniejszym terminie instalacji ogrzewania i instalacji wodno-kanalizacyjnej trzeba odnieść się na etapie projektu. Aby budynek spełniał warunki budynku inteligentnego, musi w nim być zastosowana duża liczba systemów i urządzeń ich kontroli.

Rodzaj zastosowanego sterowania ma wpływ na koszt inwestycji i eksploatacji. W pierwszej fazie planowania automatyzacji należy zastanowić się jakie zadania oraz sekwencję sterowania układ ma spełniać. Obniżanie temperatury nocą oraz w czasie nieobecności, załączanie ogrzewania w momencie otwarcia drzwi, zredukowanie cyrkulacji wody ciepłej, to przykładowe sposoby sterowania budynkiem.

Skala możliwości jest bardzo duża, system automatyki powinien być typu „otwartego", tzn. powinien mieć możliwości rozbudowy istniejącej instalacji.

Ponadto, powinien pozwalać na łączenie ze sobą różnych urządzeń różnych firm oraz powinien umożliwiać dodawanie nowych stacji operatorskich i interfejsów komunikacyjnych, spełniających określone standardy. Dla zapewnienia pełnej kontroli budynku układy te muszą prowadzić ciągłą korespondencję w całej sieci systemu zarządzania.

Zasadnicze znaczenie stosowanych układów, urządzeń i podzespołów systemu ma niezawodność ich działania, ma wysoka jakość wykonania i łatwość obsługi, pozwalająca na konfigurowanie systemu i programowanie jego zadań według własnych potrzeb w możliwie łatwy sposób.

Inteligencja budynków zawarta jest więc w programach instalowanych w sterownikach i komputerach, tworzonych dla poszczególnych urządzeń i układach automatyki.

Zastosowanie pełnej regulacji temperatury pomieszczenia i okresu ogrzewania nie jest jedynym rozwiązaniem. Duży wpływ na koszty ma też zastosowanie instalacji odzysku ciepła. Jak wiadomo, pomieszczenia o różnym przeznaczeniu mają odpowiednie normy związane z wymianą powietrza. Stosując rekuperatory obrotowe, wymienniki krzyżowe czy glikolowe instalacje odzysku ciepła, możemy uzyskać energię, która dla specyfiki budynków standardowych jest wyrzucana do atmosfery.

Zastosowanie systemów solarnych czy baterii słonecznych ma również ogromny wpływ na zmniejszenie kosztów niekoniecznie inwestycyjnych, ale na pewno eksploatacyjnych. Energia, jaką można uzyskać z promieni słonecznych jest energią najtańszą.

Instalacja a koszty

Ogromne znaczenie ma też sposób i rodzaj zastosowanych instalacji, tj. zminimalizowanie długości instalacji grzewczych, zastosowanie rur z odpowiednich materiałów, dobra izolacja termiczna, zastosowanie zależności typu: otwarcie okna wyłącza automatycznie obieg grzewczy pomieszczenia.

System zapewniający komfort stałego dostępu do wody ciepłej jest też kluczowym wymaganiem wszystkich nowoczesnych budynków i również wpływa na podniesienie kosztów inwestycji. W ostatnich latach znalazł zastosowanie tzw. system pojedynczych rurociągów z wykorzystaniem przewodu grzejnego.

System ten oznacza również mniej wody w obiegu i mniejsze straty ciepła w systemie rurociągów oraz mniej problemów bakteriologicznych. Przestrzeń wymagana dla rurociągów zostaje ograniczona ze względu na brak rur powrotnych. Ilość szachtów i rewizji może zostać zminimalizowana i tworzy się miejsce na inne instalacje.

System zdalnego odczytu i ...

Koszty instalacji sanitarnych są uzależnione od wielkości inwestycji. Jednakże trzeba wiedzieć, że cechy inteligentnego budynku wykazuje również mieszkanie czy dom. Można śmiało powiedzieć, że inteligentny dom to inteligentny budynek. Instalacje stosowane w inteligentnych domach, jak i w szerszej grupie inteligentnych budynków, są takie same. Różnią się jedynie skalą i zakresem działania.

W budynku o podwyższonym standardzie nie możemy zapomnieć o instalacji zdalnego odczytu mediów. W przypadku takich systemów mamy kilka rozwiązań, w kontekście inwestycji koszty są zbliżone. Problem jest po stronie wykonania. W systemie zdalnego odczytu wykorzystując komunikację M-BAS musimy wykonać instalację okablowania pomiędzy licznikami, co w rezultacie tworzy sieć dużej ilości przewodów elektrycznych do komunikacji, które schodzą się w magistrali głównej. System radiowy natomiast skraca czas wykonania montażu poszczególnych elementów.

...zabezpieczenie przed zalaniem

Coraz częściej w budynkach inteligentnych ma miejsce zastosowanie systemu tzw. zabezpieczenia przed zalaniem. Jest to armatura odcinająca w postaci elektrozaworów z układem sterowania. Działa to na zasadzie uczenia się przez to urządzenie przepływów wody w danej chwili. Rejestrowanie danych przez okres np. 7 dni pozwala zobrazować nam pobór w danej chwili.

Odbieganie od tej normy powoduje automatyczne odłączenie mediów do lokalu i zabezpiecza przed zalaniem nie tylko pomieszczenie, w którym nastąpiła usterka na instalacji. Taki system jest systemem tzw. „otwartym", co w rezultacie stwarza dodatkowe możliwości tj. podłączenie do systemu alarmu i automatyczne odcięcie wody w mieszkaniu, hali, budynku podczas naszej nieobecności.

Nadzór człowieka

Z reguły jest tak, że wstępny projekt zakłada o wiele więcej automatyki niż powstaje na etapie budowy. Szereg zastosowań i możliwość nieograniczonej rozbudowy układów automatycznego sterowania zwiększa koszty inwestycji. Nawet z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to co wstępnie założono wykonuje się z ograniczeniem, do minimum zaniżając miano inteligentnego budynku.

Inwestorzy, nie widząc korzyści eksploatacyjnych, nie chcą przesadzać z inwestycjami. Cała struktura automatyki zostaje okrojona, a w czasie eksploatowania rozbudowa jest znacznie droższa niż na etapie budowy.

Instalacje w budynku inteligentnym - czyli czym różnią się "inteligentne" instalacje c.o. i wod.-kan. od standardu? ZOBACZ>> 

Tworząc pewne grupy automatycznej regulacji jesteśmy w stanie zminimalizować koszty eksploatowania budynku. Im więcej pomysłów na zastosowanie automatycznego sterowania, tym oszczędności są większe. Jednak nie możemy zapominać o tym, że taka automatyzacja budynku i urządzenia za nią odpowiedzialne, nie mogą pozostać bez nadzoru. To, że budynek jest w pełni z automatyzowany nie oznacza, że możemy pozostawić go bez obsługi osób odpowiednio wykwalifikowanych.

Inteligentny budynek to do niedawna tylko futurystyczne pojęcie. Możliwości systemu i korzyści z niego płynące sprawiają jednak, że nie jest już on tylko kosztowną zabawką, a stał się metodą na funkcjonalność, znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, zapewnienie wygody. Jest też niewątpliwie odpowiedzią na rosnące koszty eksploatacji budynków.

Artykuł pochodzi z dodatku kwartalnego Facility Management 1/11

 Zobacz inne artykuły z dodatku kwartalnego FM 1/11:

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18209|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl