Artykuł sponsorowany

Materiały termoizolacyjne do ETICS

 Arbet  |  11.08.2020
Materiały termoizolacyjne do ETICS
Materiały termoizolacyjne do ETICS
Arbet

ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) to złożony system zewnętrznej izolacji cieplnej, dzisiejszy odpowiednik dawnej metody lekkiej mokrej i bezspoinowego systemu ocieplenia (BSO). Stosowany jest on do ocieplania wszystkich typów budynków nowych i istniejących, ze ścianami murowanymi i betonowymi, jedno i wielowarstwowymi.

System ETICS

ETICS może być również używany do ocieplania drewnianych budynków szkieletowych. Ważne jest, aby zawsze stosować kompletny system ocieplenia, przeznaczony do określonego zastosowania, czyli np. ETICS na podłożach murowanych lub betonowych, ETICS do domów szkieletowych, czy też ETICS w ociepleniu na ocieplenie. Każdy z systemów ETICS musi posiadać aktualną Ocenę Techniczną, w odniesieniu do której producent wystawił Deklarację Właściwości Użytkowych (dla systemów oznakowanych znakiem CE) lub Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych (dla systemów oznakowanych znakiem budowlanym B). Głównymi składnikami systemu ETICS są płyty termoizolacyjne (najczęściej płyty styropianowe), warstwa zbrojona i wyprawa tynkarska. Dowiedz się więcej >>

ETICS

Budowa systemu ETICS na bazie styropianu (źródło: http://www.systemyocieplen.pl/pliki/SSO_wytyczne_web.pdf).

Zarówno składniki systemu ETICS, jak i technologia wykonania ocieplenia powinny być zgodne z dokumentacją systemu. Warto również skorzystać z publikacji wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) pt. „Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS”.

Płyty styropianowe w systemie ETICS

O poziomie izolacyjności cieplnej systemu ETICS decyduje warstwa termoizolacji, która najczęściej wykonywana jest z płyt styropianowych. Właściwości styropianu, bez względu na to, czy są to płyty białe, np. FASADA EXPERT, czy płyty grafitowe, np. FASADA GRAFIT, produkowane przez Fabrykę Styropianu ARBET, muszą być nie gorsze, niż parametry podane w Ocenie Technicznej systemu ETICS. Z uwagi na główny cel stosowania ETICS, którym jest poprawa izolacyjności cieplnej ścian budynku, najistotniejsza jest tu izolacyjność cieplna styropianu.

Dostępne są na rynku budowalnym płyty o współczynniku przewodzenia ciepła, określanym powszechnie lambdą, o wartości od 0,045 do 0,031 W/m×K, przy czym wyższą, czyli gorszą izolacyjnością cieplną charakteryzują się płyty białe. Płyty grafitowe charakteryzują się lambdą na poziomie 0,033 W/m×K (np. FASADA EKO GRAFIT) do 0,031 W/m×K (np. FASADA GRAFIT) i pozwalają zredukować wymaganą przy użyciu białych płyt grubość ocieplenia nawet o kilkadziesiąt procent. Jest to możliwe, ponieważ o ostatecznej izolacyjności cieplnej decyduje lambda w połączeniu z grubością płyty styropianowej, czyli tzw. opór cieplny. Taką samą izolacyjność cieplną można uzyskać przy użyciu płyt o różnej lambdzie i odpowiednio dobranej grubości. Na przykład taki sam opór cieplny mają płyty odmiany FASADA EXPERT, o grubości 18 cm oraz płyty odmiany FASADA GRAFIT, o grubości 14 cm. Więcej o płytach styropianowych >>

Grubości płyt odmian fasadowych FS ARBET, zapewniających taką samą izolacyjność cieplną (źródło: materiały reklamowe FS ARBET).

Równie istotnym parametrem płyt styropianowych, ale z grupy wytrzymałościowej, jest wytrzymałość na rozciąganie, określana symbolem TR. Minimalny jej poziom, wymagany w Ocenach Technicznych ETICS, to 80 kPa, przy czym często wymagany jest poziom 100 kPa. W kodzie oznaczenia styropianu jest to symbol TR100. Należy uważać na istniejące na rynku tanie styropiany, dla których producenci nie deklarują wytrzymałości na rozciąganie TR lub deklarują ją na poziomie niższym niż 80 kPa (np. TR50). Takie płyty nie nadają się do stosowania w systemach ETICS, mogą natomiast być stosowane np. jako izolacja ścian trójwarstwowych, dlatego ich występowanie na rynku jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Z wykonawczego punktu widzenia istotna jest również geometria płyt styropianowych, a dokładnie odchyłki grubości, płaskości i prostokątności (w tym odchyłka od liniowości) płyt. Wymagana jest klasa T1 tolerancji grubości płyt, dopuszczająca odchyłkę +/- 1 mm od grubości nominalnej płyty. Oceny Techniczne na ETICS zawierają wymaganie odchyłki od płaskości nie większej niż 5 mm. Taką też klasę mają zadeklarowane wszystkie odmiany fasadowe FS ARBET, natomiast zdecydowana większość płyt charakteryzuje się rzeczywistą płaskością nie przekraczającą 3 mm.
Dopuszczalna klasa prostokątności to Sb5, która oznacza, że płyta na długości 1 m może mieć odchyłkę od kąta prostego o wartości 5 mm. Wszystkie płyty fasadowe FS ARBET spełniają niniejsze wymagania, przy czym płyty FASADA EXPERT, FASADA FS 15 i FASADA GRAFIT mają zadeklarowaną mniejszą odchyłkę od prostokątności, o wartości 2 mm. Sprawdź >>

Stabilność wymiarowa płyt

Ostatnim istotnym parametrem płyt styropianowych w systemach ETICS jest stabilność wymiarowa, zarówno w normalnych warunkach laboratoryjnych, o klasie DS(N)2, jak i w temperaturze 70 °C, o klasie DS(70,-)2.

Arbet Fasada Expert

Wybierając płyty termoizolacyjne, które będą użyte w systemie ETICS, zawsze należy sprawdzić zgodność ich deklarowanych właściwości z wymaganiami Oceny Technicznej ETICS. Pozwoli to na wykonanie skutecznej termoizolacji, przynoszącej korzyści nie tylko ekonomiczne, w postaci niższego zużycia energii, ale również korzyści środowiskowe, związane z niższą emisją dwutlenku węgla.

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j.

ul. Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin
tel. 943 422 076-9

sekretariat@arbet.pl

www.arbet.pl

 

[arbet,etics,european association for etics,fasada expert]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19699|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16977|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12045|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl