administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ pandemii COVID-19 na rynek zarządzania i najmu nieruchomości

Zakup oraz najem mieszkania można potraktować jako dobra substytucyjne
fot. pixabay

Zakup oraz najem mieszkania można potraktować jako dobra substytucyjne


fot. pixabay

Ostatnie tygodnie maja i czerwca upłynęły pod znakiem odmrażania gospodarki i wznawiania działalności kolejnych rodzajów działalności – galerii, handlowych, restauracji, hoteli. Pozornie wszystko wraca do normy sprzed stanu epidemii, natomiast warto postawić pytanie o kształt rynku nieruchomości w nowej, postkoronawirusowej rzeczywistości.

Zobacz także

19dzielnica.pl Inwestycja w nieruchomości - jak to zrobić, by zarobić?

Inwestycja w nieruchomości - jak to zrobić, by zarobić? Inwestycja w nieruchomości - jak to zrobić, by zarobić?

Inwestowanie w nieruchomości jest aktualnie jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza środki przed inflacją, sprawia, że zaczynają one pracować i generować dodatkowe przychody....

Inwestowanie w nieruchomości jest aktualnie jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Zabezpiecza środki przed inflacją, sprawia, że zaczynają one pracować i generować dodatkowe przychody. W Polsce z roku na rok jest to coraz popularniejszy sposób pomnażania kapitału. Aby jednak uzyskać wysoki stopień zwrotu z inwestycji, należy wybrać odpowiedni lokal, który zapewni możliwie najwyższą rentowność. Do tego typu nieruchomości z pewnością możemy zaliczyć lokale użytkowe.

mec. Elżbieta Liberda Błędy w formułowaniu umów najmu, czyli jak ustrzec się przed problemami

Błędy w formułowaniu umów najmu, czyli jak ustrzec się przed problemami Błędy w formułowaniu umów najmu, czyli jak ustrzec się przed problemami

Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości mieszkalne pod wynajem nie jest możliwe bez odpowiednio zredagowanej umowy. Zwłaszcza, że obowiązujące przepisy stawiają w uprzywilejowanej pozycji najemców. Pozostawienie...

Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości mieszkalne pod wynajem nie jest możliwe bez odpowiednio zredagowanej umowy. Zwłaszcza, że obowiązujące przepisy stawiają w uprzywilejowanej pozycji najemców. Pozostawienie najmu regulacjom ustawowym nie jest korzystne dla inwestorów, którzy dokonują zakupu nieruchomości po to, by czerpać z nich zyski. Przepisy narzucają szczególny sposób postępowania, gdy np. wynajmujący chce podwyższyć czynsz lub wypowiedzieć umowę.

Piotr Żołądkowski Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Motywacja – czyli co nas pcha do działania? Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Abstrakt:

Autor artykułu podejmuje próbę wyznaczenia kierunku, w jakim przez najbliższe lata będzie zmierzać rynek nieruchomości oraz w jakim stopniu pandemia wpłynęła na fukcjonowanie firm zarządzających nieruchomościami oraz rynek najmu. Publikacja jest przeglądem subiektywnych obserwacji z perspektywy praktyka zarządzającego portfelem nieruchomości pod wynajem oraz teoretyka prowadzącego badania w zakresie polityki mieszkaniowej i funkcjonowania systemu mieszkaniowego.

Analizując doniesienia prasowe i wypowiedzi analityków i ekspertów trudno jednoznacznie ocenić wpływ COVID na rynek mieszkaniowy ogółem. Zdaniem doktora Jacka Furga – prezesa Centrum AMRON, ceny nieruchomości na rynku pierwotnym nie spadną podczas gdy przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich zauważają, że należy spodziewać się tąpnięcia jednak wolumen sprzedaży oraz ceny nie ulegną zmianie. Część analityków, m.in. PKO BP przewiduje, że spadek cen może sięgnąć ok 15%. Z perspektywy 2 miesięcy od rozpoczęcia procesu odmrażania gospodarki widać, że nadzieje na znaczną korektę cen nieruchomości wydają się być płonne.

Rynek mieszkaniowy

Sektor mieszkaniowy w omawianym kontekście należy rozpatrywać w dwóch kategoriach – obrotu nieruchomościami oraz rynku najmu. Do podstawowych czynników kształtujących te rynki zaliczyć można:

  • podaż lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym i wtórnym,
  • popyt efektywny na lokale mieszkalne (poparty zagwarantowanym finansowaniem),
  • dostarczenie finansowania zewnętrznego przez sektor bankowy (kredyty hipoteczne),
  • struktura własnościowa zasobu mieszkaniowego (w tym udział rynku najmu w całości zasobu).

Zakup oraz najem mieszkania można potraktować jako dobra substytucyjne – alternatywne formy zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez gospodarstwa domowe. Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych i, tym samym, możliwości zakupu mieszkań przez część społeczeństwa w konsekwencji kieruje tę grupę na rynek najmu. Określone powyżej czynniki wpływające na rynek nieruchomości stanowią system naczyń połączonych i wpływają na siebie wzajemnie. Jakie czynniki mają obecnie istotny wpływ na kształtowanie się przyszłej sytuacji na rynku nieruchomości?

Największa (po 1889 roku) podaż lokali na rynku pierwotnym

Analiza danych Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że w 2019 zanotowany rekordowy wolumen oddanych do użytkowania lokali i wyniósł 207 425 mieszkań. Na rys. 1 i w tab. 1 przedstawiono podsumowanie podaży lokali w poszczególnych latach na rynku pierwotnym po 1989 roku.

Zmniejszenie podaży kredytów hipotecznych

Zmiana polityki banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych wpływa istotnie na efektywny popyt na mieszkania. Do najważniejszych zmian zaliczyć należy przede wszystkim podwyższenie minimalnego wkładu własnego z 10% (plus dodatkowe ubezpieczenie kolejnych 10%) do poziomu 30, a niekiedy nawet 40%. Duże zmiany wprowadzono również w zakresie oceny zdolności kredytowej. Banki preferują stabilne formy zatrudnienia – umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Część bardziej restrykcyjnych instytucji ogranicza lub wręcz nie bierze pod uwagę dochodów z działalności gospodarczej oraz umów cywilnoprawnych.

Największa od lat podaż lokali mieszkalnych przy jednoczesnym zmniejszeniu realnego popytu prowadzi do jednoznacznego wniosku – będzie taniej. Rzeczywistość rynkowa jest jednak bardziej złożona i wymaga bardziej wnikliwej analizy. Podaż nowych lokali mieszkalnych jest faktycznie na historycznych maksimach, jednak nie jest to ewenement a uwieńczenie widocznego od 10 lat trendu wzrostowego a obserwowana zmiana względem poprzedniego (2018) roku wynosi zaledwie 22 tysiące lokali, co w skali całej Polski nie jest wielkością spektakularną. Biorąc pod uwagę lukę mieszkaniową szacowaną od kilkuset do blisko 2 mln lokali wydaje się mało prawdopodobne, aby podaż mieszkań nie mogła zostać wchłonięta przez rynek.

Z nieoficjalnych doniesień doradców kredytowych wynika, że począwszy od początku czerwca banki rozpoczęły powrót do wcześniejszych, mniej restrykcyjnych wymagań przy udzielaniu kredytów hipotecznych, co tym samym powinno przełożyć się na zwiększenie efektywnego popytu na mieszkania w kolejnych miesiącach. Początkowa, stanowcza reakcja banków na pandemię miała charakter chwilowy a jej przyczyn można upatrywać w początkowej niepewnej przyszłości gospodarki oraz ograniczeń kadrowych związanych z lockdownem i obawy o niewydolność w przetwarzaniu spływających wniosków kredytowych.

Nieco odmienny przebieg pandemii mogliśmy obserwować na rynku najmu. W pierwszym etapie (połowa marca i kwiecień) widoczne było tąpnięcie – rynek najmu w praktyce stanął, co było spowodowane w znacznej mierze lockdownem i ograniczeniami w poruszaniu się oraz czynnikiem psychologicznym (obawa przed zakażeniem). Pod koniec maja, wraz z przywracaniem procesów gospodarczych i cofania obostrzeń, sytuacja stopniowo zaczęła wracać do normy.

W największych miastach kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji będą mieć uczelnie wyższe oraz decyzja o powrocie od października do stacjonarnej formy prowadzenia zajęć, dzięki czemu studenci powrócą do wynajmowania zwolnionych aktualnie mieszkań. W ostatnich dniach rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zadeklarował, iż od października wykłady na uczelni będą odbywały się zdalnie, natomiast ćwiczenia w trybie zdalnym oraz stacjonarnym. Władze większości uczelni wstrzymują się jednak z ostateczną decyzją dotyczącą formy prowadzenia zajęć w przyszłym roku akademickim do końca wakacji oraz zapoznania się z aktualną sytuacją dotyczącą dynamiki zakażeń COVID-19. Na chwilę obecną nie ma jednak przesłanek, aby od października uczelnie masowo decydowały się na prowadzenie zajęć w trybie zdalnym, co mogłoby istotnie wpłynąć na popyt na lokale mieszkalne zgłaszany przez studentów.

Rynek nieruchomości komercyjnych

W pierwszej fazie odmrażania gospodarki na przełomie kwietnia i maja widoczny był wzrost zainteresowania handlem oraz usługami. Wbrew pierwotnym oczekiwaniom powrót społeczeństwa do kontynuowania dotychczasowego stylu życia – zakupów, spotkań ze znajomymi w restauracjach nie nastąpił lawinowo, lecz ma charakter stopniowy. Sektorami najbardziej dotkniętym przez COVID były turystyka, HoReCa oraz handel.

Wraz z rozpoczęciem wakacji zauważyć można istotną poprawę w turystyce oraz branży hotelarskiej spowodowane przede wszystkim ograniczonymi możliwościami wyjazdów zagranicznych, co skanalizowało ruch turystyczny na rynek krajowy. Branżami, które najlepiej poradziły sobie, by nie powiedzieć – zyskały, w okresie pandemii, były sklepy spożywcze oraz drogerie, jednakże wpływ pandemii nie jest jednoznacznie pozytywny. Wspomniane branże zanotowały co prawda istotny wzrost obrotów, jednocześnie odnotowano spadek zainteresowania krajową żywnością.

Pierwotnym pytaniem, jakie zadawali sobie eksperci, była głębokość recesji oraz szybkość powrotu gospodarki do stanu sprzed pandemii. Optymistyczny scenariusz zakładał odbicie gospodarcze w kształcie litery „V” tj. szybki i dynamiczny powrót do stanu równowagi, z czasem jednak zwolenników zyskiwał pogląd, zgodnie z którym odbicie miało mieć kształt litery „U”. Z perspektywy dwóch miesięcy widać, że powrót jest mniej spektakularny niż zakładano.

Kolejną istotną obserwacją jest niejednorodny wpływ pandemii na różne sektory gospodarki. W skali makro możemy mówić co prawda o spowolnieniu, jednak jego wpływ na poszczególne branże jest odmienny. Poniżej przedstawiono subiektywny wybór istotnych, zdaniem autora, czynników które będą w przyszłości kształtować rynek nieruchomości komercyjnych:

Powrót handlu poniżej oczekiwań – oczekiwania względem otwarcia galerii handlowych były bardzo wysokie, o czym świadczyły m.in. wzrosty cen akcji sieci odzieżowych czy obuwniczych na GPW, jednak obserwowana w maju frekwencja w sklepach nieco ostudziły optymizm inwestorów i przedsiębiorców.

Wzrost znaczenia e-commerce – zamknięcie sklepów stacjonarnych oprócz oczywistych negatywnych skutków w postaci zmniejszenia obrotów w handlu spowodowało zmianę kanałów dystrybucji towarów i wzrost udziału zakupów internetowych. Z badania z 18–19 marca przeprowadzonego przez ResearchGate&Grow na zlecenie BIK wynika, że po wprowadzeniu obostrzeń ok. 30% Polaków zwiększyło liczbę transakcji dokonywanych przez internet. Wiele wskazuje na to, że trend ten utrzyma się i udział transakcji zawieranych online będzie się powiększał, co wpłynie na funkcjonowanie m.in. galerii handlowych.

Przemeblowanie galerii handlowych – pomimo otwarcia galerii handlowych część sklepów nadal pozostaje zamknięta z powodu likwidacji sklepów lub świadomej decyzji biznesowej najemców. Wizyta w galeriach mogła okazać się zaskakująca dla części klientów, którzy zorientowali się, że część marek nie wróciła po pandemicznej przerwie. Ciekawym studium przypadku podsumowującym zarówno wzrost znaczenia e-commerce przy jednoczesnym spadku znaczenia sklepów stacjonarnych jest największa polska sieć odzieżowa – LPP, która zdecydowała się nie otwierać sklepów po wznowieniu działalności galerii oraz przystąpieniu do renegocjacji umów najmu w właścicielami obiektów handlowych. Zarząd spółki planuje wypowiedzenie 29,5% ogólnej powierzchni handlowej. Spółka zanotowała 43% spadek sprzedaży spowodowany COVID-19 w sklepach stacjonarnych, natomiast wzrost sprzedaży internetowej wyniósł 381% w maju.

Aktualnie obserwujemy sezonowy spadek zainteresowania handlem oraz przesunięcie konsumpcji do branży turystycznej i hotelarskiej. Istotnym czynnikiem wpływającym na przyszły kształt gospodarki oraz rynku nieruchomości będzie mieć potencjalny wzrost zakażeń przewidywany na jesień tego roku. Według zapowiedzi ministra Łukasza Szumowskiego powtórny lockdown – zamknięcie sklepów oraz ograniczenia w przemieszczaniu się nie jest możliwy ze względu na destrukcyjny wpływ na gospodarkę co pozwala wierzyć, że skutki nawrotu pandemii nie będą tak dotkliwe jak w marcu 2020.

Czy rynek najmu obroni się w dłuższej perspektywie?

Wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę oraz związany z nią lockdown był bardzo dotkliwy dla gospodarki natomiast jego oddziaływanie było różne w poszczególnych segmentach branży nieruchomości. Na moment oddawania niniejszego artykułu do druku (lipiec 2020) relatywnie najmniejszy wpływ odnotowano dla działalności deweloperskiej, w której pomimo ograniczeń w prowadzeniu działalności budowy nie stanęły a na chwilę obecną ceny nowych mieszkań nie zaczęły spadać – zaobserwowano zahamowanie cen. Po przejściowych trudnościach krajowa branża hotelarsko-turystyczna wydaje się odrabiać straty, z zastrzeżeniem, że hotele nadal odczuwają spadek gości zagranicznych.

Na chwilę obecną nie do końca widoczny jest wpływ pandemii na rynek najmu. W początkowej fazie (marzec–kwiecień) był jednoznacznie negatywny z uwagi na przejściowy zakaz prowadzenia działalności związanej z zakwaterowaniem (najem krótkoterminowy) oraz lawinowy wzrost wniosków najemców o obniżenie czynszu ze względu na pogorszenie sytuacji zawodowej najemców, co wpłynęło na wysokość osiąganych czynszów najmu oraz rentowność inwestycji. W dłuższej perspektywie na rynek najmu będzie wpływać przede wszystkim podaż kredytów hipotecznych jako alternatywna forma realizacji potrzeb mieszkaniowych oraz decyzje uczelni wyższych w kwestii trybu prowadzenia zajęć co może mieć istotny wpływ na powrót (lub nie) studentów po wakacyjnej przerwie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy

Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy Wirus SARS-CoV-2 dziesiątkuje najem krótkoterminowy

Niektórzy eksperci wskazują na zagrożenia dla przedsiębiorców zajmujących się najmem krótkoterminowym. Podkreślają, że obostrzenia związane z walką ze skutkami pandemii nagle pozbawiły ich przychodów....

Niektórzy eksperci wskazują na zagrożenia dla przedsiębiorców zajmujących się najmem krótkoterminowym. Podkreślają, że obostrzenia związane z walką ze skutkami pandemii nagle pozbawiły ich przychodów. Jednocześnie prognozują, że efekty odroczenia spłaty rat kredytowych będą niewystarczające.

Redakcja Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

Wywiad z Danielem Bieniasem, Dyrektorem Zarządzającym CBRE.

Wywiad z Danielem Bieniasem, Dyrektorem Zarządzającym CBRE.

Redakcja UOKiK: Uwaga na złodziei!

UOKiK: Uwaga na złodziei! UOKiK: Uwaga na złodziei!

Czas epidemii mogą wykorzystać zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą...

Czas epidemii mogą wykorzystać zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą się także zdarzyć próby podszywania się pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania, wskazując, że ktoś z kim mieliśmy kontakt został zakażony koronawirusem.

Redakcja Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online

Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online Spółdzielnie mieszkaniowe zarządzane online

Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić...

Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali. Zmiany umożliwiają członkom zarządów i rad nadzorczych spółdzielni głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzić zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu.

Redakcja COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy

COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy COVID-19 – osłabienie walut wpływa na rynek mieszkaniowy

Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił...

Kraje, które nie przyjęły euro lub ich waluty nie są związane ze wspólną europejską walutą, odnotowały w lutym i marcu 2020 r. osłabienie kursów walut o około 10%. Wyjątkiem jest rumuński lej, który stracił zaledwie 1% – głównie dzięki interwencji banku centralnego. W związku z tym, że większość umów najmu w Europie Środkowo-Wschodniej jest denominowana w euro, może to stanowić dodatkowe obciążenie dla najemców, zwłaszcza tych, którzy uzyskują większość dochodów w walutach lokalnych (CZK, PLN, HUF...

Redakcja Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami

Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami Ministerstwo Klimatu o projekcie ustawy antykryzysowej w zakresie energetyki i gospodarki odpadami

– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił...

– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Redakcja Czy koronawirus zmieni świat?

Czy koronawirus zmieni świat? Czy koronawirus zmieni świat?

Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać...

Automatyka drzwiowa, kontrola dostępu do drzwi czy automatyczne wietrzenie pomieszczeń – to tylko kilka rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo epidemiczne. Eksperci twierdzą, że rozwiązania te mogą zyskać na znaczeniu po uporaniu się z pandemią koronawirusa.

Redakcja Koronawirus a praca pośrednika nieruchomości

Koronawirus a praca pośrednika nieruchomości Koronawirus a praca pośrednika nieruchomości

Praca wielu pośredników oraz biur nieruchomości uległa znaczącej zmianie pod wpływem pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak konieczności zawieszenia pracy, warto więc przyjrzeć się praktycznym poradom,...

Praca wielu pośredników oraz biur nieruchomości uległa znaczącej zmianie pod wpływem pandemii koronawirusa. Nie oznacza to jednak konieczności zawieszenia pracy, warto więc przyjrzeć się praktycznym poradom, które umożliwią skuteczne działanie w nowych warunkach.

Redakcja Czy branża budowlana ruszy na wiosnę?

Czy branża budowlana ruszy na wiosnę? Czy branża budowlana ruszy na wiosnę?

Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu...

Wprawdzie tegoroczna zima była łagodna i branża budowlana nie musiała mierzyć się z długimi przestojami w pracy, to dopiero teraz, wraz z nadejściem wiosny planowane będą kolejne projekty: zakupy sprzętu oraz udziały w przetargach.

Redakcja Koronawirus a rynek nieruchomości w Polsce

Koronawirus a rynek nieruchomości w Polsce Koronawirus a rynek nieruchomości w Polsce

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć...

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazły się rynki po eskalacji pandemii koronawirusa, nie ma precedensu w powojennej historii globalnej gospodarki. Stąd na chwilę obecną trudno oszacować czy przewidzieć ostateczną skalę spustoszenia, zarówno w sensie społecznym, jak i gospodarczym, jakie na świecie wywoła tego rodzaju stan klęski epidemiologicznej. Dlatego próba oceny skutków koronawirusa dla krajowej mieszkaniówki także do najprostszych nie należy. Trudno jednak nie liczyć się z bardzo poważnymi...

Redakcja Zarządcy nieruchomości też walczą z epidemią

Zarządcy nieruchomości też walczą z epidemią Zarządcy nieruchomości też walczą z epidemią

Zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem wymaga od wszystkich szczególnej ostrożności i jeszcze większego zachowania higieny niż zwykle. Zarządcy nieruchomości nie tylko informują i przestrzegają...

Zagrożenie epidemiologiczne związane z koronawirusem wymaga od wszystkich szczególnej ostrożności i jeszcze większego zachowania higieny niż zwykle. Zarządcy nieruchomości nie tylko informują i przestrzegają mieszkańców, lecz także wprowadzają liczne działania prewencyjne.

Eugenia Śleszyńska Zwolnienie ze stosowania procedur

Zwolnienie ze stosowania procedur Zwolnienie ze stosowania procedur

Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono...

Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadzono szczególne przepisy "zawieszające" niejako procedury wynikające z prawa zamówień publicznych oraz procedur dot. działania przed organem administracji w związku z zamierzeniami budowlanymi.

Sabina Augustynowicz Czas na zebranie?

Czas na zebranie? Czas na zebranie?

Właśnie weszła w życie ustawa, na mocy której pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną z domu. Jest to jedno z działań umożliwiających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Branża...

Właśnie weszła w życie ustawa, na mocy której pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną z domu. Jest to jedno z działań umożliwiających przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Branża IT zbiera żniwo, bo znacząco wzrosło zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców na rozwiązania, które pozwalają na takie zorganizowanie pracy, aby pracownicy mogli nadal swobodnie rozmawiać, wymieniać informacje i pliki, bez konieczności wychodzenia z domów.

Eugenia Śleszyńska Czasowe ograniczenie zebrań wspólnot mieszkaniowych

Czasowe ograniczenie zebrań wspólnot mieszkaniowych Czasowe ograniczenie zebrań wspólnot mieszkaniowych

Przypomnijmy, że zarząd wspólnoty w warunkach dużej wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty. Według art. 21 u.w.l. odpowiada za wszelkie czynności faktyczne, proceduralne, w tym za zwołanie zebrania i jego...

Przypomnijmy, że zarząd wspólnoty w warunkach dużej wspólnoty kieruje sprawami wspólnoty. Według art. 21 u.w.l. odpowiada za wszelkie czynności faktyczne, proceduralne, w tym za zwołanie zebrania i jego prawidłowość. Obowiązkiem z ustawy o własności lokali jest zwoływanie właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali na tzw. zebranie coroczne do końca pierwszego kwartału po okresie obrachunkowym. Niewykonanie tego obowiązku zwołania zebrania ogółu właścicieli lub wadliwe zwołanie nie zostało w...

Redakcja Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów?

Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów? Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów?

Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.

Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.

Redakcja Jak odkazić mieszkanie czy biuro po chorobie zakaźnej?

Jak odkazić mieszkanie czy biuro po chorobie zakaźnej? Jak odkazić mieszkanie czy biuro po chorobie zakaźnej?

Właściciele nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i biurowych powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie...

Właściciele nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i biurowych powinni pamiętać o konieczności dezynfekcji lokalu, jeśli przebywała w nim osoba z chorobą zakaźną. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniach.

Redakcja Frankowicze mają prawo zaprzestania spłaty kredytów nie tylko z powodu koronawirusa

Frankowicze mają prawo zaprzestania spłaty kredytów nie tylko z powodu koronawirusa Frankowicze mają prawo zaprzestania spłaty kredytów nie tylko z powodu koronawirusa

Władze Włoch planują zawieszenie spłat kredytów. Prezydent Polski również zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby wstrzymać spłatę kredytu....

Władze Włoch planują zawieszenie spłat kredytów. Prezydent Polski również zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby wstrzymać spłatę kredytu. Komisja Europejska wyraziła pogląd, że jeżeli świadczenia konsumenta oparte są na nieuczciwych postanowieniach umownych, to konsument jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie może zaprzestać spełnienia świadczeń.

Redakcja Koronawirus zbiera żniwo na chińskim rynku nieruchomości

Koronawirus zbiera żniwo na chińskim rynku nieruchomości Koronawirus zbiera żniwo na chińskim rynku nieruchomości

Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.

Według szacunków analityków branża nieruchomości w Chinach to biznes stanowiący około 20–30 proc. PKB kraju. Rozprzestrzeniający się koronawirus sprowadził na branżę klęskę.

Redakcja Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości w Polsce

Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko...

Jest za wcześnie, aby formułować definitywne wnioski w sprawie wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości. Z pewnością rynek nieruchomości komercyjnych na tego typu okoliczności nie reaguje tak szybko jak giełda. Jeśli wirus będzie miał trwały i znaczący wpływ na gospodarkę ogółem, odbije się to również na rynku nieruchomości, ale na przewidywanie konkretnych jego skutków jest jeszcze za wcześnie.

Paweł Puch Partycypacja właściciela lokalu w kosztach zarządu

Partycypacja właściciela lokalu w kosztach zarządu Partycypacja właściciela lokalu w kosztach zarządu

Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.

Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.

Jacek Frydryszak Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali Śmieci – rozliczenia z użytkownikami lokali

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami...

To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami nieruchomości.

Marta Chmielewska Wyodrębnienie się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni

Wyodrębnienie się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni Wyodrębnienie się wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni

Jak bezstresowo rozstać się po latach funkcjonowania w ramach spółdzielni i pozostać w zdrowych relacjach?

Jak bezstresowo rozstać się po latach funkcjonowania w ramach spółdzielni i pozostać w zdrowych relacjach?

Redakcja Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura?

Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura? Czy praca zdalna sprawi, że znikną biura?

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole –...

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na funkcjonowanie biura i modelu pracy. W przyszłości przestrzenie biurowe staną się kreatywnym miejscem służącym do spotkań pracowników i współpracy w zespole – przewidują eksperci Colliers International. Jak będą się kształtować przyszłe trendy w miejscu pracy?

Redakcja Nielegalny pobór energii elektrycznej

Nielegalny pobór energii elektrycznej Nielegalny pobór energii elektrycznej

Kto płaci za prąd pobierany przez członka wspólnoty nielegalnie z instalacji części wspólnej na potrzeby lokalu użytkowego? Zarządca nieruchomości nie obciążał właścicielki prywatnej siłowni kosztami pobranego...

Kto płaci za prąd pobierany przez członka wspólnoty nielegalnie z instalacji części wspólnej na potrzeby lokalu użytkowego? Zarządca nieruchomości nie obciążał właścicielki prywatnej siłowni kosztami pobranego prądu, a zaliczał je do kosztów wspólnych. Czy miał do tego prawo? − pyta Czytelnik.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.