Artykuł sponsorowany

Leczenie chorób instalacji grzewczej

 IMI Hydronic Engineering  |  13.08.2020
Leczenie chorób instalacji grzewczej
Leczenie chorób instalacji grzewczej
IMI Hydronic Engineering

Warunkiem skutecznego leczenia zaburzeń funkcjonowania organizmu jest właściwie postawiona diagnoza. Tylko poprawnie określona przyczyna choroby daje możliwość pełnego wyleczenia, bez obawy o jej nawrót. W przeciwnym razie proces leczenia przyjmuje formę doraźnego zaleczania, które nie przynosi poprawy i może skutkować dużo poważniejszymi dla zdrowia konsekwencjami.

Na wzór ludzkiego organizmu, instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest niestabilna i nie zapewnia warunków komfortu cieplnego jej użytkownikom. 

Narzędziem, które w ramach instalacji hydraulicznej zapewnia prawidłowe diagnozowanie stanów chorobowych, jest TA-SCOPE marki IMI Hydronic Engineering.

TA-SCOPE to urządzenie, które umożliwia łatwy pomiar przepływów, bez konieczności korzystania z dodatkowych elementów oraz drukowanych diagramów. Cechuje go prosty w obsłudze interfejs, dzięki któremu procesy diagnostyczne przebiegają sprawnie, z możliwością generowania raportów po ich zakończeniu.

Stała rejestracja przepływów, różnicy ciśnień i temperatury do celów diagnostycznych, stanowi o ogromnej użyteczności danego narzędzia pomiarowego, które ma wysoką dokładność wykrywania usterek w systemach grzewczych.

Poza funkcją diagnostyczną, TA-SCOPE jest wytrzymałym urządzeniem stosowanym w procesie równoważenia hydraulicznego, o którym mówiliśmy w ramach publikacji: Instalacja centralnego ogrzewania według wytycznych WT 2021 »

Typowe błędy w instalacjach, które można wykryć za pomocą urządzenia pomiarowego TA-SCOPE, to:

 • zapchane filtry,

Zapchane filtry

 • ciała obce w przewodzie,

Ciała obce w przewodzie

 • przeciwny kierunek przepływu wody w instalacji,

Efekt prac naprawczych

Fot. Efekt prac naprawczych po diagnostyce TA-SCOPE, gdzie wykryto przeciwny kierunek przepływu wody w instalacji

 • nieprawidłowa instalacja zaworów zwrotnych,
 • błędny kierunek cyrkulacji pomp obiegowych,
 • zawory odcinające pozostawione w pozycji zamkniętej całkowicie lub częściowo,
 • parametry pracy pompy znacząco różne od wartości katalogowych,
 • zbyt małe lub zbyt duże pompy (pompy o zbyt dużym rozmiarze mogą powodować hałas i przegrzewanie się układu),
 • wzajemne oddziaływanie na siebie podukładów,
 • przepływy wody w źródle i w przewodach rozdzielczych nie są zgodne,
 • wzajemne oddziaływanie jednostek produkcyjnych (wymienniki ciepła, kotły),
 • niestabilna regulacja odbiorników końcowych,
 • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura zasilania,
 • zbyt wysokie lub zbyt niskie różnicowe ciśnienie dyspozycyjne w danym obiegu.

Budowa

TA-SCOPE składa się z dwóch podstawowych urządzeń. 

Pierwszym z nich jest komputer – jednostka podręczna, oparta na technologii komputerowej, z zaprogramowanymi charakterystykami zaworów marki IMI TA. Jest on wyposażony w czytelny, kolorowy wyświetlacz, na którym prezentowane są dostępne funkcje wraz z instrukcjami.

Druga to sensor – jednostka czujnika ciśnienia różnicowego DpS-Visio, z wyświetlaczem OLED, który komunikuje się bezprzewodowo z jednostką podręczną. Czujnik Dp jest wyposażony we wskaźnik, informujący o statusie połączenia oraz pojemności baterii.

TA-SCOPE

Korzyści

TA-SCOPE to wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe, które dzięki bezprzewodowej komunikacji i ergonomicznemu kształtowi zapewnia łatwą obsługę oraz różnorodne możliwości pomiarowe i diagnostyczne. Na wysoki komfort użytkowania danego urządzenia wpływa konfiguracja w trybie „plug and play”, która umożliwia proste łączenie jednostek w trakcie ich użytkowania.

W urządzeniu została zastosowana bateria o zwiększonej mocy, która gwarantuje ciągłą pracę w trybie bezprzewodowym w okresie trzech dni.

TA-SCOPE to w pełni zautomatyzowane narzędzie, które automatycznie pobiera aktualizacje oprogramowania oraz samoczynnie wykonuje kalibrację, gdy tylko jest to konieczne. Sposób zaprojektowania jednostki czujnika oraz ograniczony przepływ podczas kalibracji eliminują błędy pomiaru, spowodowane przez niewystarczające odpowietrzenie urządzenia pomiarowego. Ponadto urządzenie bez trudu łączy się z programem doborowym marki IMI Hydronic Engineering HySelect osiągając maksimum zysków z zapisanych danych oraz umożliwiając tworzenie profesjonalnych raportów.

Pomiar w czasie pandemii COVID-19

TA-SCOPE zapewnia szeroki zakres działania w otwartej przestrzeni, równy 70 metrom. Kontrola pracą urządzenia odbywa się w sposób przejrzysty dzięki wskazaniom poziomu sygnału bezprzewodowego na pasku menu jednostki podręcznej.

W przypadku instalacji wymagających równoważenia hydraulicznego można skorzystać z metody TA-Wireless, która jest przeprowadzana wyłącznie przez jedną osobę. TA-SCOPE jest wówczas wyposażony w dwa bezprzewodowe sensory Dp, w celu pomiaru ciśnienia, przepływu oraz wyliczenia poprawnej nastawy na zaworach równoważących. Dzięki temu równoważenie hydrauliczne modułów nie wymaga obecności dwóch osób, co w okresie obostrzeń pandemicznych jest szczególnie istotne. Mniej ludzi na budowie to nie tylko oszczędność zasobów, ale dodatkowa ochrona zdrowia pracowników.

Funkcje pomocnicze

 • Sieci hydrauliczne – złożone sieci utworzone w programie HySelect można łatwo pobrać do przyrządu TA-SCOPE. Sieć taką można wykorzystać do diagnostyki lub równoważenia w dowolnym momencie: przy oddawaniu do eksploatacji, podczas regulacji i przy przeglądzie. Wszystkie funkcje hydrauliczne można zastosować w odniesieniu do wybranego zaworu w sieci hydraulicznej.
 • Ciecz – ustawienia dotyczące cieczy przepływającej przez badaną i diagnozowaną instalację. Woda jest cieczą najczęściej występującą w sieciach hydraulicznych, jednak przyrząd TA-SCOPE jest także dostosowany do obsługi instalacji zawierających wodę z różnymi dodatkami.
 • Kalkulator hydrauliczny – wykonywanie obliczeń opartych na zależnościach między przepływem, różnicą ciśnień (Δp), współczynnikiem Kv, mocą i różnicą temperatur (ΔT). Funkcja ta pomaga również w doborze rur i zaworów przy projektowaniu sieci hydraulicznych oraz umożliwia przeliczanie jednostek.
 • Ustawienia – funkcja ta umożliwia zarządzanie ustawieniami przyrządu i sposobem prezentacji informacji.
 • Informacje – wyświetlanie informacji, takich jak wersja oprogramowania, data ostatniej kalibracji oraz stanu baterii w komputerze kieszonkowym, a także module czujnikowym Dp i czujniku temperatury, jeżeli są podłączone.

Podsumowanie

Diagnozowanie oraz rozwiązywanie problemów począwszy od uruchomienia, przez cały okres eksploatacyjny systemu (ang. trouble-shooting) jest kluczowe w celu utrzymania prawidłowej pracy systemu grzewczego.

Dzięki możliwości wykonywania pomiarów za pomocą skomputeryzowanych urządzeń pomiarowych, typu TA-SCOPE marki IMI Hydronic Engineering można być pewnym prawidłowej pracy instalacji, nawet w najtrudniejszych warunkach, w połączeniu ze sprawnym diagnozowaniem pojawiających się dolegliwości.

Zespół "medycyny alternatywnej" IMI Hydronic Engineering ze specjalizacją w instalacjach hydraulicznych poleca się do kontaktu i współpracy przy rozwiązywaniu inżynieryjnych problemów.

IMI Hydronic

W celu zapoznania się z innymi korzyściami technicznymi, osiąganymi w ramach współpracy z zespołem IMI Hydronic Engineering, zachęcamy do lektury poniższych publikacji:

Natalia Aubek – U progu mocy
Maciej Bomba – FMCG poznaje HVAC – płyn to płyn
Łukasz Kaczorowski – Symfonia przepływu
Konrad Kargul – Efekty sPECjalne
Rafał Łępa – Ogrzewanie w łazience bez ograniczeń?
Sebastian Nowak – Pomagamy szpitalom
Sławomir Świątecki – Jakość odpowietrzników i separatorów a ich skuteczność
Mirosław Tylek – Równoważenie hydrauliczne za pomocą technologii AFC
Mateusz Wierzbicki – Serwis na miarę XXI wieku

Autor:

Paulina Krystianik
Inżynier Sprzedaży
IMI Hydronic Engineering

IMI Hydronic

IMI International Sp. z o.o.

32-300 Olkusz, Olewin 50A

tel. 32 75 88 200, fax 32 75 88 200

www.imi-hydronic.com

Godziny pracy Biura​ Obsługi Klienta 8.00 - 16.00

Literatura

Pozycje książkowe:

R.Petitjean, Total Hydronic Balancing, IMI Hydronic Engineering, Belgium 2012

Materiały informacyjne i reklamowe IMI Hydronic Engineering

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19699|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl