CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Czy pożyczka hipoteczna może zastąpić kredyt?

 Redakcja  |  18.08.2020
Fot. pixabay.com

Pożyczka hipoteczna to niezbyt popularny produkt bankowy, który jednak może okazać się bardzo użyteczny. Czy pożyczka hipoteczna pomoże nam sfinansować różne potrzeby?

Pożyczki kojarzą się głównie z bankowymi lub pozabankowymi produktami niezabezpieczonymi hipoteką. Mówiąc o pożyczkach, zwykle mamy też na myśli produkty finansowe, które służą do finansowania bieżących wydatków. Natomiast finansowanie potrzeb mieszkaniowych najczęściej jest kojarzone z kredytem zabezpieczonym hipoteką.

Trudno się zatem dziwić, że wiele osób dokładnie nie zna zasad funkcjonowania pożyczek hipotecznych. Są one elementem oferty banków i SKOK-ów, który pod względem popularności ustępuje pożyczkom konsumpcyjnym (kredytom gotówkowym) oraz kredytom mieszkaniowym. Nie oznacza to jednak, że pożyczki hipoteczne nie są użyteczne. Wręcz przeciwnie - mogą one posłużyć do łatwego sfinansowania różnych potrzeb mieszkaniowych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zasady działania takich pożyczek z zabezpieczeniem hipotecznym. 

Pożyczka hipoteczna pomoże nam sfinansować różne potrzeby 

Warto wiedzieć, że główna różnica pomiędzy kredytem mieszkaniowym (hipotecznym) oraz pożyczką hipoteczną wiąże się z rolą nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Osoba zaciągająca kredyt mieszkaniowy chce nabyć dom, niezabudowaną działkę lub lokal mieszkalny, a hipoteka obciążająca tę nieruchomość będzie stanowiła zabezpieczenie należności banku. W przypadku pożyczki hipotecznej, sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. 

Może Cię zainteresuje: Kredyt mieszkaniowy - jak się do niego przygotować?

Chodzi o to, że klient wykorzystuje obecnie posiadaną nieruchomość mieszkaniową lub gruntową do zaciągnięcia nowego zobowiązania. Pożyczane pieniądze mogą posłużyć do realizacji celów mieszkaniowych (np. gruntownego remontu mieszkania) lub zupełnie innych celów. Warto pamiętać, że w przypadku pożyczek hipotecznych oferowanych konsumentom (osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej) wypłacone pieniądze powinny zostać spożytkowane na cele prywatne. Analogicznie, pożyczka hipoteczna dla firm musi finansować potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Lekceważenie wspomnianych zasad może skutkować wypowiedzeniem umowy pożyczkowej przez bank lub SKOK.

Dzięki hipotece można pożyczyć dużo pieniędzy na wiele lat…   

Wykorzystanie hipoteki jako zabezpieczenia pożyczki zapewnia możliwość rozłożenia spłaty długu nawet na 15 lat - 25 lat. Maksymalna wysokość pożyczki hipotecznej będzie natomiast zależała od wartości posiadanego domu, mieszkania lub gruntu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku hipotecznych pożyczek, banki zwykle stosują niższe limity wskaźnika LtV niż dla kredytów mieszkaniowych (LtV = wartość długu/wartość mieszkania). W obecnych warunkach, zwykle nie można pożyczyć kwoty przekraczającej 60% - 70% ceny rynkowej nieruchomości. Często okazuje się, też że pożyczki hipoteczne mają minimalny limit kwotowy wynoszący na przykład 30 000 zł - 60 000 zł. 

Pewna różnica względem kredytów mieszkaniowych dotyczy także oprocentowania i prowizji. Oprocentowanie pożyczek hipotecznych również składa się ze zmiennej stopy referencyjnej (zwykle WIBOR-u 3M/6M) oraz stałej marży. Taka marża prawdopodobnie będzie jednak wyższa niż w przypadku kredytu mieszkaniowego o podobnej wielkości. Większym kosztem może być również prowizja przygotowawcza naliczana po zawarciu umowy. Pozostałe koszty dotyczące kredytu mieszkaniowego i pożyczki hipotecznej zwykle kształtują się na podobnym poziomie. Przykład stanowi prowizja za wcześniejszą spłatę i opłata za wycenę nieruchomości. 

Warto wspomnieć, że posiadacz pożyczki hipotecznej w celu uzyskania niższej prowizji lub marży może zostać zmuszony do wykupienia polisy (np. ubezpieczenia na życie). Do momentu wpisania hipoteki przez sąd wieczystoksięgowy, bank prawdopodobnie naliczy wyższą marżę w ramach tzw. ubezpieczenia pomostowego. Co ważne, większość banków i SKOK-ów jako zabezpieczenie pożyczki akceptuje tylko nieruchomości nie posiadające aktualnie innych obciążeń hipotecznych.  

Pożyczkobiorca hipoteczny także podlega ustawowej ochronie

Podobieństwa kredytu hipotecznego i pożyczki hipotecznej dotyczą także kwestii związanych z prawnym statusem tych dwóch produktów finansowych. Pożyczki oraz kredyty z hipoteką, które zostały udzielone najwcześniej 22 lipca 2017 roku i finansują prywatne potrzeby, będą podlegały przepisom ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017 poz. 819). Ten akt prawny jest ważny, ponieważ przewiduje liczne korzyści i uprawnienia dla kredytobiorcy. Jako przykład można podać ograniczenie wysokości prowizji za wcześniejszą spłatę i prawo niewypłacalnego klienta do dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. 

Źródło: RynekPierwotny.pl

[pożyczka, pożyczka hipoteczna, pożyczka mieszkaniowe, budownictwo mieszkaniowe]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17533|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12368|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl