Artykuł sponsorowany

Jakość wody w instalacjach grzewczych i chłodniczych

Uzdatnianie wody kotłowej, wymagania dla wody kotłowej: odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie i filtrowanie.
 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  24.08.2020
Jakość wody w instalacjach grzewczych i chlodniczych
Jakość wody w instalacjach grzewczych i chlodniczych
Caleffi Hydronic Solutions

Wymagania odnośnie wody kotłowej reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze. Część 12: Wymagania dotyczące jakości wody zasilającej i wody kotłowej. Woda poddana prawidłowemu procesowi uzdatniania zgodnie z obowiązującymi przepisami w trakcie napełniania instalacji oraz w trakcie jej uzupełniania nie powinna stwarzać zagrożenia dla instalacji oraz kotłów. Zagrożenia mogą kryć się gdzie indziej tzn. w każdym z elementów instalacji.

Mogą to być:

  • Cząstki zawieszone (piasek, cząstki metalu, ciała obce) dostające się do instalacji w trakcie jej wykonywania lub konserwacji (resztki spawalnicze, konopie, smary);
  • Produkty korozji tlenowej materiałów wykorzystanych do wykonania instalacji;
  • Szlamy, które są efektem połączenia tlenków, olei użytych podczas produkcji elementów takich jak np. grzejniki , oraz osadów mineralnych.

Aby chronić instalację przed wewnętrznymi zagrożeniami możemy wykorzystać szereg elementów, tj.: środki chemiczne, filtry czy separatory zanieczyszczeń. W ofercie firmy Caleffi znajdą Państwo każdy z ww. produktów.

Bezpłatny poradnik Caleffi

Środki chemiczne

C3 CLEANER oraz C3 FAST CLEANER to środek łączący w sobie właściwości sekwestrantów oraz dyspersantów, w postaci płynnej. Dodatek ten stosowany jest do usuwania zanieczyszczeń i kamienia z nowo wykonanej, jak i z istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. To, co niewątpliwie wyróżnia go na rynku, to wysoka wydajność ponieważ jedno opakowanie (C3 CLEANER o pojemności 0,5 l lub C3 FAST CLEANER o pojemności 0,4 l)  jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów, co przekłada się w przybliżeniu na instalację wyposażoną w 15 grzejników. Preparat jest środkiem bezpiecznym o neutralnym pH i słabym zapachu. Niezwykle istotne jest to, że nie jest środkiem agresywnym w stosunku do materiałów najczęściej wykorzystywanych w instalacjach centralnego ogrzewania. Dowiedz się więcej o produktach >>

C3 Cleaner

 

C1 INHIBITOR oraz C1 FAST INHIBITOR (rys.2) to nietoksyczny, płynny produkt przeznaczony do ciągłego utrzymywania instalacji w dobrym stanie. Stanowi ochronę przeciwko korozji i osadzaniu się kamienia. Podobnie jak C3 Cleaner ma neutralne pH i delikatny zapach, a także dozuje się go w takich samych proporcjach, czyli jedno opakowanie (C1 INHIBITOR o pojemności 0,5 l lub C1 FAST INHIBITOR o pojemności 0,4 l)   jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów, co przekłada się w przybliżeniu na instalację wyposażoną w 15 grzejników.  C1 Inhibitor, może być stosowany w systemach ogrzewania i chłodzenia. Jest bezpieczny dla wszystkich materiałów metalowych oraz tworzyw sztucznych występujących w instalacjach. Dowiedz się więcej >>

C1 INHIBITOR

 

Separatory zanieczyszczeń

Separatory zanieczyszczeń z serii DIRTMAG®  firmy Caleffi oprócz spełniania swojej głównej roli czyli separacji zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu, również cząstek ferromagnetycznych i usuwania ich z instalacji, pozwalają dodatkowo na aplikację środków chemicznych.

Zasada działania separatorów zanieczyszczeń firmy Caleffi opiera się na połączeniu kilku zjawisk fizycznych:

  • zmniejszenie prędkości medium sprzyja grawitacyjnemu opadaniu zanieczyszczeń w komorze gromadzenia;
  • wewnętrzny element powoduje wytrącenie z przepływającego medium zanieczyszczeń, które opadają do komory zlokalizowanej w dolnej części urządzenia.

Separatory zanieczyszczeń

Specjalna budowa separatorów zanieczyszczenia pozwala na oddzielenie z wody instalacyjnej cząsteczek o wielkości kilku mikrometrów.

Dla pracy separatorów niezwykle istotne jest, aby zagwarantować warunki pracy podane w kartach technicznych odnoszące się do maksymalnego przepływu.

Separacja następuje w sposób ciągły, a całkowite usunięcie zanieczyszczeń wymaga kilkudziesięciu cykli pracy instalacji.

Uzupełnij formularz, a my usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji >>

Urządzenia filtrujące

DirtmagClean® - Filtr-separator magnetyczny z funkcją automatycznego czyszczenia,  to urządzenie które usuwa zanieczyszczenia z systemu dzięki zastosowaniu odpowiednio rozmieszczonych elementów filtracyjnych wewnątrz korpusu urządzenia. Specjalna siatka filtracyjna umożliwia stopniowe usuwanie zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni filtrów. Drobna siatka filtrująca stopniowo blokuje cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości do 2 μm. Ferromagnetyczne zanieczyszczenia są separowane przez elementy magnetyczne i zatrzymywane.
Gwarantuje to całkowite oczyszczenie wody instalacyjnej, przy jednoczesnym utrzymaniu wartości spadku na akceptowalnym poziomie. Urządzenie wyposażone zostało w układ usuwania zanieczyszczeń wraz z mechanizmem automatycznego czyszczenia, który pozwala ograniczyć częstotliwość konserwacji.

Najnowszym produktem w rodzinie Caleffi jest urządzenie filtrujące Caleffi XS®
urządzenie filtrujące Caleffi XS® Urządzenie filtrujące Caleffi XS®

 

Dowiedz się więcej o najnowszym produkcie Caleffi XS® >>

 

Zasada działania urządzenia opiera się na:

  • mechanicznej filtracji lekkich cząstek -  dzięki zastosowaniu specjalnego wkładu filtracyjnego (rozmiar oczka Ø 0,80 mm)
  • oddzieleniu cząstek ferromagnetycznych - dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego
  • separacji cięższych, większych zanieczyszczeń  - dzięki zastosowaniu komory o dużej pojemności

Specjalna konstrukcja pozwala na sprawdzenie stopnia zabrudzenia części filtracyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie można przeprowadzić w sytuacji, kiedy jest to konieczne.

Caleffi XS® może być wyposażony w specjalny adapter, który umożliwia łatwe i szybkie dozowanie środków chemicznych do instalacji (np. C3 FAST CLEANER lub C1 FAST INHIBITOR).

Firma Caleffi, co roku poszerza gamę swoich produktów po to aby sprostać wymaganiom każdego naszego klienta.

 

Zachęcamy do odwiedzenia i śledzenia bloga ASK Caleffi, w którym Dział Techniczny Caleffi odpowiada i rozwiązuje problemy swoich Klientów.

Więcej na www.caleffi.com

Uzupełnij formularz i otrzymaj praktyczny prezent >>

Autor:
Przemysław Dutka
Doradca Techniczny
668 652 314

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

Bezpłatny poradnik Caleffi

[caleffi poland sp. z o.o.,caleffi hydronic solutions,c3 cleaner,c1 inhibitor,separatory zanieczyszczeń,DirtmagClean®,urządzenai filtrujące,caleffi xs®,odkamienianie, oczyszczanie, zmiękczanie, filtrowanie]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19699|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl