CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

#Gorąca Linia – wnioski na Walnym Zgromadzeniu SM

Jacek Frydryszak  |  31.08.2020
fot. redakcja

Czytelnik pisze:

wydawać by się mogło, że przepisy Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej są dla wszystkich spółdzielców przejrzyste i obowiązujące, ale praktyki Organów spółdzielni niższego szczebla są od lat, delikatnie ujmując, niezrozumiałe, a wręcz szkodliwe. Albowiem statut namysłowskiej spółdzielni mieszkaniowej ma  przepis  § 36 ….”  1. Na każdej części Walnego Zgromadzenia w głosowaniu jawnym wybierane są zwykłą większością głosów, spośród członków Spółdzielni następujące komisje: 2) Komisja Wnioskowa w składzie 3 osób. Do zadań Komisji należy uporządkowanie wniosków zgłoszonych w trakcie obrad z podziałem na: - wnioski kwalifikujące się do przyjęcia, w takim przypadku należy wskazać organ Spółdzielni odpowiedzialny za realizację wniosku, - na wnioski kwalifikujące się do odrzucenia i przygotowanie projektu uchwały w tym zakresie, 3) Inne komisje w miarę potrzeby. 2. Komisje wybierają ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. 3. Komisje sporządzają protokół ze swej działalności, który podpisują przewodniczący i sekretarz. 4. Przewodniczący komisji składają Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie z czynności komisji. 5. Protokoły komisji przekazywane są sekretarzowi danej części Walnego Zgromadzenia….”

W związku z powyższym, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące spółdzielców pytania:

1. Czy po odbytym Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej (najwyższy Organ SM), wnioski zgłoszone przez szeregowego członka spółdzielni i zakwalifikowane przez Komisję Wnioskową tegoż Walnego Zgromadzenia do ich wykonania przez Organ statutowy spółdzielni niższego szczebla podlegają ponownej ocenie przez  Zarząd lub Radę Nadzorczą?

2. Na jakiej podstawie prawnej, zarząd i rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej podważają, weryfikują, dokonują oceny wniosków, które zawierają Protokół Komisji Wnioskowej tegoż Walnego Zgromadzenia?

3. Jak długo „Władze” spółdzielni mieszkaniowej  będą traktowały szeregowych właścicieli lokali, jak zasobny bankomat w świetle przedziwnych dokonań ?  

4. Skoro wniosków Komisji Wnioskowej (najwyższego Organu Spółdzielni Mieszkaniowej) nie respektuje Zarząd i Rada Nadzorcza, a nieudzielenie absolutorium członkom zarządu wiążącym nie jest – brak zapisu w statucie, to w jakim celu, po co, zwoływane jest corocznie Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej?

Nadmieniam: Członkowie zarządu i rady nadzorczej oraz pani prawnik podczas ostatniego walnego zgromadzenia byli obecni w sali obrad i nie wnosili żadnych uwag do prac Komisji Wnioskowej i zakwalifikowanych do realizacji wniosków.  Pomimo tego zarząd spółdzielni informuje wnioskodawcę w późniejszym  piśmie, że „Zarząd dokonał analizy wniosków Walnego Zgromadzenia i uznając w większości za niezasadne i nie przynoszą, żadnych korzyści członkom Spółdzielni”

Ekspert odpowiada:

Formuła składania wniosków na WZ nie jest procedurą obowiązkową wynikającą z przepisów prawa, a forma wniosku wpisanego do protokołu komisji wnioskowej i do protokołu z WZ ma charakter zalecenia czy oczekiwania podjęcia określonych działań przez wskazany we wniosku organ spółdzielni, a nie formę uchwały WZ.

Zgodnie z Państwa statutem organami spółdzielni są walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd. Skoro zarząd wnioski przeanalizował i uznał, że realizować ich nie będzie, to formalnie ma do tego prawo – takie postępowanie oceniają członkowie na kolejnym WZ poprzez np. nieudzielenie absolutorium członkom zarządu (należy przypomnieć, że na podstawie art. 49, §4 ustawy Prawo spółdzielcze, WZ może odwołać tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium bez względu na to, jaki organ ich powołał – w takim przypadku nie stosuje się zasady, że WZ może głosować wyłącznie uchwały objęte porządkiem obrad). 

Zgodnie z postanowieniami Art. 42, §1, ustawy Prawo spółdzielcze uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni i wszystkie jej organy. W związku z powyższym dla skuteczności swoich działań bardziej zasadne byłoby zgłaszanie projektów uchwał w trybie art. 83, ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zamiast wniosków w trakcie trwania zebrania. Oczywiście może się zdarzyć, że zarząd w trybie art. 42, §4 ustawy Prawo spółdzielcze może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały – taka procedura jest jednak znacznie bardziej skomplikowana (wymaga również poniesienia dodatkowych kosztów ) i stosowana przez zarządy spółdzielni raczej rzadko.

[gorąca linia, porady na trudne czasy, spółdzielnia mieszkaniowa]

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17518|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12363|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl