CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Podatek od deszczu zapłacą także mieszkańcy osiedli

 Redakcja  |  08.09.2020
Nowelizacja Prawa wodnego zakłada wykreślenie z ustawy zasady zgodnie, z którą opłaty nie ponosi się od nieruchomości, które są ujęte w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej
Nowelizacja Prawa wodnego zakłada wykreślenie z ustawy zasady zgodnie, z którą opłaty nie ponosi się od nieruchomości, które są ujęte w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej
fot. Pixabay

W ramach nowelizacji Prawa wodnego ma się powiększyć grono płatników "podatku od deszczu". Do wspomnianej opłaty będą zobowiązani nie tylko właściciele domów jednorodzinnych czy właściciele sklepów i fabryk, lecz także mieszańcy bloków.

Podatek od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu, która ma przekonać Polaków, że nie warto betonować swoich działek czy podwórek. Ma też wygenerować środki na finansowanie walki z suszą.

Jeżeli ktoś zabetonuje połowę działki, na której stawia nieruchomość, zapłaci podatek w wysokości od kilkuset do nieco ponad tysiąca złotych. Więcej zapłacą właściciele sklepów i hal wielkopowierzchniowych.

Może Cię zainteresuje: Odpady i podatek od betonu – samorządy zgłaszają wątpliwości

Mieszkańcy osiedli również zapłacą podatek

Nowelizacja Prawa wodnego zakłada wykreślenie z ustawy zasady zgodnie, z którą opłaty nie ponosi się od nieruchomości, które są ujęte w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Usunięcie tego zdania niesie za sobą spore konsekwencje. Obecnie właściciel budynku na terenie skanalizowanym, który zajmuje nawet 80 proc. działki, nie ponosi opłat za zmniejszenie retencji. Płaci tylko za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji, po nowelizacji dojdzie opłata za zmniejszenie retencji. 

Jeżeli przepisy Prawa wodnego wejdą w życie po 1 stycznia 2022 r. w projektowanym kształcie, płacić będą właściciele działek większych niż 600 mkw., na których beton zajmuje przynajmniej 50 proc. powierzchni. Dziś jest to odpowiednio 3500 mkw i 70 proc. powierzchni "uszczelnionej".

Tym samym z trzech warunków, ostaną się dwa i to jeszcze znacznie ostrzejsze niż obecnie. Wyłączenie przedmiotowe dotyczy jedynie dróg publicznych, szlaków kolejowych oraz działek należących do kościołów i innych związków wyznaniowych.

A zatem na wyższe opłaty za mieszkanie przygotować powinni się mieszkańcy bloków. Zwłaszcza tych zbudowanych w ostatnich dziesięcioleciach, gdy deweloperzy starali się wykorzystać maksymalnie powierzchnię działki i zabudowali je do granic rozsądku. Mniejsze problem będą mieć mieszkańcy bloków zbudowanych w czasach PRL, gdy działki były większe, bloki bardziej oddalone od siebie, a między nimi zostawiano przestrzeń na tereny zielone.

Obecnie przepisy nakładają na deweloperów obowiązek zachowania przynajmniej 25 proc. powierzchni biologicznie czynnej. Samorządy mogą jednak dowolnie podnosić ten odsetek. 

Może Ci się spodoba: Ekologiczne trendy na osiedlach

Wysokość opłat dla osiedli

Przykład 1: Warszawska Praga, blok na 150 mieszkań z 2018 roku, działka, na której stanął ma około 45 arów. Według geoportalu budynek i przylegający do niego parking zajmują około 35 arów – zdecydowanie powyżej 50 proc.

Opłata za utratę retencji, według projektowanych przepisów, dla tego bloku wyniesienie 5250 zł. To oznacza, że właściciele każdego ze 150 mieszkań zapłacą około 35 zł rocznie więcej. Jeśli zarządzający nieruchomością zdecydują się na zatrzymywanie wody, opłata może spaść do 3150 zł (21 zł na mieszkanie) lub 1575 zł (10,5 zł na mieszkanie) rocznie.

Przykład 2: Warszawa. Miasteczko Wilanów. Blok z końcówki pierwszej dekady XXI wieku. Działka o powierzchni około 75 arów zabudowana "kwadratowym" blokiem z wewnętrznym dziedzińcem pociętym chodnikiem.

"Uszczelniona powierzchnia" przekracza 42 ary – ponad 50 proc. Potencjalny roczny koszt opłaty: 6300 zł. W podziale na 120 mieszkań w bloku, daje to 52,5 zł. W razie zastosowania metod zatrzymywania wody, można tę opłatę zmniejszyć do 3780 (31,5 zł na mieszkanie) lub 1890 (15,75 zł miesięcznie).

Źródło: businessinsider.com.pl

[prawo wodne, retencja, podatek od deszczówki, osiedle]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17524|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12364|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl