Artykuł sponsorowany

Balkon z okładziną ceramiczną - trwałe i estetyczne rozwiązanie czy źródło problemów?

 Jacek Zamiar, Remmers  |  01.12.2020
Balkon z okładziną ceramiczną - trwałe i estetyczne rozwiązanie czy źródło problemów?
Balkon z okładziną ceramiczną - trwałe i estetyczne rozwiązanie czy źródło problemów?
Pixabay

Balkon – element architektoniczny budynku, nadwieszony, posiadający formę otwartą. Stanowi część składową lokalu (mieszkania) i zazwyczaj powiązany jest z pomieszczeniem reprezentacyjnym. Jest to przestrzeń użytkowa – umożliwiająca lepszy, wzrokowy kontakt z otoczeniem i rekreacyjna – stanowiąca połączenie wnętrza budynku z zewnętrzem, będąca namiastką „zielonej izby” lub tarasu (źródło Wikipedia).

W artykule tym chciałbym przedstawić tematykę związaną z balkonami z płytkami ceramicznymi. W ostatnich latach właściciele nieruchomości i zarządcy zgłaszają coraz więcej obaw; czy płytki ceramiczne klejone jako wykładzina balkonu są dostatecznie trwałym rozwiązaniem?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie musimy się trochę cofnąć do historii. Problematykę tą omówię na przykładzie najczęściej spotykanych balkonów w budynkach wielorodzinnych.

Przedstawiony na zdjęciu poniżej balkon przetrwał kilkadziesiąt lat bez remontu.

Balkon

Mimo braku estetyki nadal spełnia swoją funkcję i nie stanowi problemu.

Konstrukcja przedstawionego balkonu jest bardzo prosta. Patrząc od dołu mamy: żelbetową płytę konstrukcyjną ze spadkiem następnie hydroizolacja wraz z obróbką blacharską i na końcu warstwa posadzki z betonu. Balkonów w takiej lub podobnej konstrukcji jest w Polsce najwięcej. Od momentu ich wybudowania do pierwszego remontu mija zazwyczaj kilkadziesiąt lat. Przyczyny które skłaniają do remontu są zazwyczaj dwie. Pierwsza: balkon uległ naturalnej degradacji i stanowi problem przecieków lub wręcz stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przyczyna druga to chęć poprawy estetyki. Dowiedz się więcej >>

Poprawa estetyki zazwyczaj uzyskiwana jest przez zastosowanie wykładziny w postaci płytek ceramicznych przyklejonych do podłoża.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wykonano wiele remontów lub zbudowano nowe balkony według następującej technologii. Na płycie konstrukcyjnej (w przypadku remontu usuwa się wszystkie warstwy od góry aż do płyty konstrukcyjnej) wytwarza się warstwę spadkową (opcja gdy jej brak) potem hydroizolacja połączona z obróbkami blacharskimi, warstwa betonu posadzkowego, hydroizolacja podpłytkowa i na końcu klejenie płytek ceramicznych i fugowanie. Hydroizolacja pod warstwą betonu wykonywana była najczęściej z warstwy papy.

I w krótkim czasie od takiego remontu lub budowy okazało, że tak skonstruowany balkon szybko ulega uszkodzeniu.

Uszkodzenia balkonów

Najszybciej ulegają uszkodzeniu krawędzie płytek nad obróbką blacharską

Konstrukcja balkonu

Trochę później reszta posadzki

Balkony - Remmers

A na końcu uszkodzona zostaje płyta konstrukcyjna balkonu.

Dlaczego tak się dzieje ?

Przyczyną jest działanie wody na skutek wadliwej konstrukcji lub błędów wykonawczych. Wadliwa konstrukcja wynika z połączenia starego z nowym.

Jak to działa obrazuje grafika poniżej.

Przyczyny uszkodzeń balkonów

Woda z opadów atmosferycznych podążając po powierzchni poziomej w kierunku spadku na krawędzi spada w dół i napotyka na obróbkę blacharską. Na obróbce chwilowo się spiętrza i następnie dalej spada w dół. Pierwszy błąd polega na samym ukształtowaniu obróbki blacharskiej. Obróbka nie powinna tworzyć spiętrzenia wody. Bardzo często spotykamy błędnie wykonany ten element. Prawidłowo wykonana obróbka powinna być w znacznym stopniu pochylona w kierunku w którym ma być odprowadzona woda. Nie powinna być ukształtowana poziomo. W tego typu konstrukcji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi płytami betonowymi pomiędzy którymi tworzy się szczelina. Spiętrzenie wody na obróbce powoduje, że w łatwy sposób dostaje się ona pomiędzy płyty. W tym momencie mamy do czynienia z błędnym połączeniem starego z nowym.

W przypadku balkonu przedstawionego na pierwszym zdjęciu posadzkę stanowiła płyta betonowa bez żadnych dodatkowych warstw. Taka konstrukcja się dobrze sprawdzała albowiem woda która wsiąkała w beton lub dostawała się między płyty łatwo odparowywała.

W momencie kiedy na powierzchni betonu pojawiły się płytki ceramiczne i izolacja odparowywanie wody zostało w znaczny sposób ograniczone. Po niedługim czasie zawilgocenie staje się na tyle duże, że powoduje trwałe zniszczenie. Najpierw skutki są widoczne tam gdzie jest jej najwięcej czyli przy krawędzi (zdjęcie 2). Ale zjawisko nie ustaje wraz z odpadnięciem płytek z krawędzi tylko trwa nadal doprowadzając do zniszczeń na całej powierzchni.

Woda niszczy dlatego, że zamarzając zimą zwiększa swoją objętość, a w okresach cieplejszych zmienia się w parę wodną która również działa destrukcyjnie. Zabezpiecz balkon przed szkodliwymi czynnikami >>

Drugi błąd polega na złym umiejscowieniu obróbki blacharskiej.

Umiejscowienie jej wraz z izolacją (nazywaną często główną) pomiędzy płytami powoduje, że chroni ona tylko płytę wspornikową. Ale nie zawsze bo kolejnym problemem jest szczelne połączenie obróbki blacharskiej z izolacją przeciwwodną. W większości przypadków izolacja przeciwwodna jest wykonywana z papy. Wymaga to bardzo dokładnego wykonania. W przypadku nawet drobnych błędów woda dostaje się pod izolację i powoduje uszkodzenie płyty konstrukcyjnej balkonu (zdjęcie 4).

Balkony

Jak wykonać trwały balkon

Jak wykonać balkon z wykładziną z płytek ceramicznych klejonych aby balkon wytrzymał kilkadziesiąt lat przedstawiają schematy zamieszczone poniżej.

Zmiana w stosunku do opisywanych powyżej balkonów polega na umiejscowieniu izolacji i obróbki jak najbliżej wody czyli bezpośrednio pod płytką ceramiczną oraz właściwy kształt obróbki.

W ten sposób zarówno izolacja jak i obróbka chroni wszystkie warstwy poniżej. Rozwiązanie to nadaje się do prawie wszystkich typów balkonów wspornikowych zarówno starych jak i nowobudowanych, ocieplanych i nieocieplanych albowiem nie ma znaczenia z ilu warstw składa się balkon. Ważne, że umiejscowiona we właściwym miejscu izolacja przeciwwodna z obróbką odprowadzają wodę we właściwy sposób czyli z powierzchni w dół bez możliwości penetracji konstrukcji balkonu.

Balkony - schemat

 

Jednakże nawet tak wykonany balkon wymaga zastosowania materiałów o dopowiednich parametrach.

Firma Remmers jest producentem najwyższej jakości materiałów do realizacji zarówno remontów jak i wykonywania nowych balkonów i tarasów. Sprawdź rozwiązania >>

Poniższy schemat przedstawia jeden z przykładów wykonania balkonu w technologii firmy Remmers.

Balkony Remmers

 

1. Warstwa spadkowa: Remmers Betofix R4

2. Izolacja podpłytkowa: Remmers MB 2K

3. Taśma uszczelniająca: Remmers Tape VF 120

4. Klej do płytek: Remmers FL Fix

5. Zaprawa do fugowania: Flexfuge

6. Wypełnienie spoin na złączach i szczelinach: MultiSil

 

Głównym i najważniejszym materiałem wchodzącym w skład systemu jest rewelacyjna hybrydowa masa hydroizolacyjna MB 2K (warstwa 2 na rys. powyżej).

MB 2K to nowej generacji dwukomponentowa masa reaktywna do szybkiego uszczelniania elementów budynków i budowli. Charakteryzuje się wysoką elastycznośćią i rozszerzalnośćią oraz bardzo wysoką przyczepnośćią na niemal wszystkich podłożach. Posiada zdolność do mostkowania rys 3mm. Cechy te są bardzo ważne zwłaszcza przy połączeniach izolacji z obróbką oraz ścianą np.ocieploną styropianem.

Często spotykam się ze zjawiskiem optymalizacji poprzez zastosowanie do hydroizolacji balkonów szlamów mineralnych. Jest to dosyć ryzykowne ze względu na fakt, że obróbki blacharskie charakteryzują się znacznym współczynnikiem rozszerzalności termicznej.

Obróbka z blachy aluminiowej przy różnicy temperatur 50 stopni celcjusza zmiena swój wymiar o 2,4 mm na długości 2 mb. Jest to bardzo ważne aby materiał izolacyjny miał możliwość skompensowania tego ruchu bez uszkodzeń zwłaszcza w miejscu połączenia obróbki. Zdjęcie poniżej pokazuje, że siły działające w tym miejscu są na tyle duże iż mogą doprowadzić do pęknięcia warstwy betonu. Szlamy mineralne nawet te najbardziej uelastycznione mają zdolność mostkowania rys od 0,5 do 1,2 mm. Jak już pisałem Remmers MB 2K mostkuje rysy powyżej 3MM.

Balkony - komponenty

Pozostałe komponenty systemu zostały dobrane w taki sposób by trwałość balkonu lub tarasu określać na kilkadziesiąt lat. Skontaktuj się z nami >>

 

 Remmers

Remmers

ul. Sowia 8
62-080 Tarnowo Podgórne

61 816 81 00

www.remmers.pl

 

[balkony,balkony z okładziną ceramiczną,trwały balkon,naprawa balkonu,Remmers,Remmers MB 2K]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21246|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 22934|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13024|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl