CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Sprawa ze stosunków sąsiedzkich

Biegły zauważył również, że remonty w lokalach sąsiadujących z lokalem powódki na tej samej kondygnacji nie miały wpływu na stan ścian lokalu powódki
Biegły zauważył również, że remonty w lokalach sąsiadujących z lokalem powódki na tej samej kondygnacji nie miały wpływu na stan ścian lokalu powódki
fot. pixabay

Relacje sąsiedzkie bywają bardzo trudne. Nierzadko spory kończą się w sądzie, a wystarczyłaby dobra wola obu stron i sprawny mediator, by szybko doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca.

Jako przykład warto tu podać roszczenia powódki, która domagała się odszkodowania za pęknięte ściany w swoim lokalu. Pozwanym był właściciel mieszkania, położonego piętro wyżej, który zdecydował się na remont, wyburzył ściany i powiększył otwory drzwiowe, w wyniku czego u powódki na ścianach powstały pęknięcia.

Kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia tej sprawy miała opinia biegłego, który wskazał, że pęknięcia te spowodowało uderzanie młotem pneumatycznym przez pozwanego w ścianę. Biegły zauważył również, że remonty w lokalach sąsiadujących z lokalem powódki na tej samej kondygnacji nie miały wpływu na stan ścian lokalu powódki. Zasadnicze znaczenie w tej sprawie miał fakt, że powódka dzieliła z pozwanym strop i dlatego jego działania nie pozostały bez wpływu na jej ściany.

Istotny był również fakt, że pozwany nie miał zgody na wyburzenie innych ścian działowych w lokalu, posiadał zgodę na wyburzenie tylko jednej ściany. Z protokołu PINB wynikało, że w lokalu wszystkie wewnętrzne ściany o grubości 14 cm były elementami konstrukcyjnymi.

W opinii biegły wskazał, że: „ściana pomiędzy kuchnią/przedpokojem i dużym pokojem żelbetowa, konstrukcyjna, gr. 15 cm w mieszkaniu 105 w wyniku remontu została znacznie osłabiona. (...) zmienił się cały układ sił działających bezpośrednio na elementy konstrukcyjne mieszkania znajdującego się pod mieszkaniem 105, czyli w mieszkaniu nr 90, co spowodować mogło spękania i zarysowania tynku na ścianach i sufitach w mieszkaniu nr 90” bowiem „przewidziany fragment ściany do usunięcia przenosi część obciążeń”.

Biegły w swojej opinii wykluczył również możliwość powstania pęknięć z innych przyczyn, m.in. oddziaływania sił termicznych, zalania mieszkania, wykonania zabudowy drzwi, wstrząsów ulicznych oraz prac dociepleniowych.

Prowadzone przez pozwanego prace, polegające na usunięciu części ściany żelbetowej, doprowadziły do zmiany układu sił działających bezpośrednio na elementy konstrukcyjne mieszkania, znajdującego się pod mieszkaniem pozwanego, czyli mieszkania powódki i były bezpośrednią przyczyną spękania na ścianach i sufitach w pokojach mieszkania, należącego do powódki.

Odpowiedzialność na zasadzie winy

Sąd w sprawie oparł się przede wszystkim na opinii biegłego oraz złożonej dokumentacji, dotyczącej budynku, zaś odpowiedzialność pozwanego oparł na postawie art. 415 Kodeksu cywilnego tj. odpowiedzialności na zasadzie winy. Na tej podstawie uznał, że zachowanie pozwanego było bezprawne. Judykatura wskazuje bowiem, że bezprawność zachowania polega na przekroczeniu mierników i wzorców, wynikających zarówno z wyraźnych przepisów, zwyczajów, utartej praktyki, jak i zasad współżycia społecznego (wyrok SN z dnia 22 września 1986 r., sygn. akt IV CR 279/86, LEX nr 530539). Bezprawność oznacza ujemną ocenę zachowania się sprawcy szkody. Przy czym zachowaniem bezprawnym będzie zachowanie sprzeciwiające się porządkowi prawnemu jako całości, niezależnie od tego, czy jest ono zawinione, czy też niezawinione. Orzecznictwo przyjmuje, że niedbalstwo polega na niedołożeniu wymaganej w stosunkach danego rodzaju staranności, niezbędnej do uniknięcia skutku, którego sprawca nie chciał wywołać.[1]

Sąd meriti uwzględnił roszczenie powódki w całości, ponieważ w jego ocenie pozwany, jako właściciel mieszkania i jego użytkownik, prowadził czynności polegające na przeprowadzeniu remontu mieszkania, w trakcie którego usunięto część ścianki żelbetowej, stanowiącej element konstrukcyjny budynku. W związku z tym to na pozwanym spoczywał obowiązek m.in. takiego przeprowadzenia remontu, aby wskutek niego nie doszło do wyrządzenia szkód komukolwiek, w tym właścicielowi mieszkania znajdującego się poniżej. Prowadzenie remontu w sposób naruszający tę regułę nosi cechy sprzeczności z przepisami Kodeksu cywilnego. Zatem takie działania właścicielskie są niewątpliwie bezprawne.

Ponadto, w uzasadnieniu sąd podał, że wiek, stopień dojrzałości pozwanego oraz podjęcie decyzji o ingerencji w ścianę konstrukcyjną budynku bez podjęcia czynności mających na celu ustalenie, czy nie przeniesie to obciążeń na inne elementy budynku świadczą o tym, że pozwany co najmniej przewidywał możliwość wystąpienia szkodliwych skutków, ale bezpodstawnie przypuszczał, że uda mu się ich uniknąć.

Sąd zwrócił również uwagę na ważny dla tej sprawy związek przyczynowo-skutkowy. Z orzecznictwa wynika, że zarówno wielość przyczyn, jak i zwiększone ryzyko nie może wyłączyć odpowiedzialności, jeśli przynajmniej jedną z przyczyn jest niedbalstwo (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 października 2007 r., sygn. akt II CSK 285/07, wybór i opracowanie PiU). Za wystarczające Sąd Najwyższy uznał udowodnienie związku przyczynowo-skutkowego z dostateczną dozą prawdopodobieństwa w wyroku z dnia 12 stycznia 1977 r. (sygn. akt II CR 671/76 – niepubl.), jak również w wyroku z dnia 6 listopada 1998 roku (sygn. akt III CKN 4/98, PiM 1999, nr 3, poz. 135). Sąd uznał przy tym, że w rozpatrywanej sprawie można mówić o prawdopodobieństwie wysokim, graniczącym z pewnością, ponieważ zebrany materiał dowodowy wskazuje na istnienie bezpośredniego związku czasowego remontu z wystąpieniem szkód w mieszkaniu powódki.

Orzeczenie, jakie zapadło przed Sądem I Instancji stało się prawomocne, albowiem żadna ze stron nie złożyła odwołania – apelacji.

Czytaj też: Gospodarowanie odpadami – przepisy i praktyka >>


[1] por. wyrok SN z dnia 8 lipca 1998 r. (sygn. akt III CKN 574/97, niepubl.)

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[sąd, wyrok sądu, właściciele mieszkania, opinia biegłego, mediator, odpowiedzialność na zasadzie winy]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - sprawdź warunki »

ekokredyt

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Instalacja odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach np. z zastosowaniem kogeneracji albo paneli słonecznych, wymiana oświetlenia na energooszczędne, ... Zobacz więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Jak szczegółowe uzyskać informacje o swojej nieruchomości?

Ogrzewanie grzejnikiem baza danych nieruchomości
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

Jednymi z największych pochłaniaczy czasu i kosztów przy zarządzaniu nieruchomością są: inspekcja, naprawa i utrzymanie obiektu oraz jego instalacji. Tradycyjne metody inwentaryzacji wiążą... Czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21019|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21494|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12859|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl