W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 29 stycznia 2020 r. (sygn. akt I SA/Go 764/19) stwierdzono, że działalność przedsiębiorcy była zarejestrowana w mieszkaniu. Przeprowadzono u niego kontrolę, która wykazała, że złożył deklarację na odbiór odpadów tylko jak dla nieruchomości zamieszkałej (na jedną osobę), natomiast brak deklaracji na nieruchomość niezamieszkałą, tj. na nieruchomość, w której jest prowadzona działalność gospodarcza.
Urząd stwierdził, że przedsiębiorca od lipca 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą. Kontrola wykazała, że na terenie działki znajduje się budynek murowany; na pierwszym piętrze znajdują się cztery niezależne pokoje, w tym dwa z łazienkami, aneks kuchenny, wspólna łazienka dla dwóch pozostałych pokoi, wspólny korytarz i klatka schodowa, zaś na parterze znajdują się pomieszczenia biurowe. W ocenie urzędników pokoje na piętrze mogą być wynajmowane.
Przedsiębiorca natomiast stwierdził, że w nieruchomości przebywa z rodziną w weekendy, a pomieszczenia na parterze nie są związane z prowadzoną działalnością, żaden z pracowników w budynku nie przebywa, w archiwum przebywa jedna osoba, która porządkuje dokumenty. Deklarację na nieruchomość zamieszkałą złożył, aby pozbywać się odpadów z posesji.
Zdaniem urzędników sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej powoduje gromadzenie odpadów. Zatem postępowanie z odpadami komunalnymi wytworzonymi przez zatrudnionych pracowników, czy też osoby wynajmujące pokoje było niewłaściwe i niezgodne z obowiązującymi przepisami. Pracownicy przedsiębiorcy oświadczyli, że w budynku jest magazyn firmy i archiwum.
Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie i wydano decyzję określającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na nieruchomości niezamieszkałej, na której powstają odpady komunalne od grudnia 2013 r.
Przedsiębiorca złożył wyjaśnienia, że wykonuje roboty budowlane na terenie kraju i nie tylko, a on sam wykorzystuje mieszkanie jedynie jako archiwum do przechowywania dokumentów. Na nieruchomości nie powstają żadne odpady komunalne, a z uwagi na generowanie niewielkich ilości odpadów komunalnych złożył jedynie deklarację na nieruchomość zamieszkałą.
Urzędnicy uznali, że nie ma żadnych wątpliwości, że w budynku prowadzona była działalność gospodarcza i znajdujące się na parterze oraz na piętrze pomieszczenia jednoznacznie wskazują na ich przeznaczenie (parter – biura, piętro – pokoje do wynajęcia).
Czytaj też: Inwestycja celu publicznego w sąsiedztwie spółdzielni mieszkaniowej >>
W artykule:
• Stanowisko SKO
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[firma w budynku, odpady komunalne, powstawanie odpadów komunalnych, wojewódzki sąd administracyjny, samorządowe kolegium odwoławcze, opłaty za odpady komunalne]