CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Mieć czy być? – Polski zasób mieszkaniowy na tle UE

Maciej  Kamiński  |  Administrator 9/2020  |  29.09.2020
Zdecydowana większość nieruchomości mieszkalnych (78,97%) stanowi własność osób fizycznych
Zdecydowana większość nieruchomości mieszkalnych (78,97%) stanowi własność osób fizycznych
fot. pixabay

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych stanowi jeden z podstawowych aspektów każdej gospodarki. Jaki jest polski zasób mieszkaniowy? Jak wypada na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej? Jak mieszkają Polacy? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Na wstępie warto zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie o kondycję zasobu mieszkaniowego w całej jego złożoności nie jest jednoznaczna. W zależności od przyjętej perspektywy otrzymane wnioski mogą być odmienne lub nawet sprzeczne, stąd dla pełnego zobrazowania stanu faktycznego niezbędne jest przeprowadzenie analizy ilościowej oraz jakościowej. Znając odpowiedź na pytanie nie tylko ile, ale również jakie mamy lokale możliwe jest dokonanie diagnozy stanu faktycznego.

Zasób mieszkaniowy w Polsce – ujęcie ilościowe

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2018 roku na polski zasób mieszkaniowy składało się 14 615 112 lokali i domów mieszkalnych[1].

Zdecydowana większość nieruchomości mieszkalnych (78,97%) stanowi własność osób fizycznych. Do grupy tej zalicza się przede wszystkim lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych, zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, a także budownictwo jednorodzinne. O tych drugich warto pamiętać, ponieważ dyskurs publiczny o stanie mieszkalnictwa często pomija ten segment nieruchomości i ogranicza się tylko do lokali mieszkalnych, a to właśnie domy jednorodzinne mają bardzo istotny udział w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Dodatkowo, procesy suburbanizacji związane z wyprowadzką zamożniejszej części społeczeństwa z mieszkań w miastach do domów zlokalizowanych na obrzeżach lub pod miastami powoduje zwiększenie się sektora prywatnego najmu lokali mieszkalnych.

Wenylator Vero 150

Drugim co do wielkości segmentem rynku jest zasób spółdzielczy, którego udział wynosi 13,90%. Jego wyodrębnienie z poprzedniej grupy wynika z faktu, że spółdzielnie są osobami prawnymi natomiast – co do zasady – zasób spółdzielczy jest własnością prywatną o czym stanowi art. 3 Prawa spółdzielczego[2]. Istotną rolę odgrywa również zasób komunalny z udziałem 5,76%. Pozostałe nieruchomości – zakładów pracy, Skarbu Państwa czy należące do TBS, nie mają znaczącego udziału (mniej niż 1%) w strukturze zasobu.

Przedstawione powyżej dane GUS niosą za sobą pewne ograniczenia. Nie zawierają informacji o faktycznych użytkownikach lokalu i tym samym nie jest możliwe określenie na ich podstawie wiarygodnej wielkości rynku najmu. Bliższe dane w tym zakresie można znaleźć w statystyce międzynarodowej. Poniżej przedstawiono dane, dotyczące struktury zasobu mieszkaniowego w Polsce ze względu na tytuł prawny do zajmowanego lokalu:  

Na podstawie danych zgromadzonych przez Eurostat[3] można wyciągnąć wniosek, iż kondycja polskiego zasobu nieruchomości jest bardzo zadowalająca. Zdecydowana większość (84%) gospodarstw domowych zajmuje lokale, będące ich własnością. Co istotne, w przeważającej części jest to prawo własności nie obciążone hipoteką (72,70%), podczas gdy lokali nabywanych z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego jest 11,30%.

Rynek najmu w Polsce ma zdecydowanie słabszą pozycję – stanowi jedynie 16%. Przy tym funkcjonuje na tym rynku najem wolnorynkowy (4,3%) oraz nierynkowy (11,7%). Ten ostatni przez Eurostat jest definiowany jako najem z czynszem zredukowanym lub bezczynszowym. Można domniemywać, że chodzi tu o lokale komunalne (czynsz niższy niż rynkowy) lub socjalne (bezczynszowe).

Jak Polska wypada na tle pozostałych krajów UE? Szersza analiza danych Eurostat wykazuje korelację pomiędzy poziomem rozwoju gospodarczego a strukturą prawa do zajmowanego lokalu. Charakterystyczne dla Polski: duży udział prawa własności, przy równoczesnym niewielkim udziale obciążeń hipotecznych i rynku najmu są spotykane w wielu krajach tzw. nowej UE – krajach Europy środkowo-wschodniej, państw bałtyckich. W czołówce najbardziej rozwiniętych państw europejskich: Niemczech, Niderlandach czy Szwajcarii widoczny jest odwrotny trend tj. istotna rola najmu w zasobie mieszkaniowym ogółem oraz przewaga finansowania zewnętrznego (hipotecznego) w prawie własności.

Analiza ilościowa nie odpowiada jednoznacznie na pytanie o kondycję polskiego zasobu mieszkaniowego. Liczbowo Polska oraz pozostałe kraje „nowej UE” – w tym Rumunia i Bułgaria wypadają znacznie lepiej od najbardziej rozwiniętych krajów wspólnoty, co przeczy nie tylko podstawowym wskaźnikom makroekonomicznym lecz także zdrowemu rozsądkowi. Przeanalizowane dane wskazują, że w mniej rozwiniętych krajach gospodarstwa domowe są bardziej przywiązane do swoich mieszkań, które zdecydowanie rzadziej są obciążone hipotecznie. Innymi słowy: w krajach mniej rozwiniętych większa liczba lokali mieszkalnych stanowi własność gospodarstw domowych. Przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach, zatem warto postawić pytanie – jakich lokali?


[1] GUS, Bank Danych Lokalnych, www.bdl.stat.gov.pl

[2] Ustawa z dnia 16 września 1982 roku Prawo spółdzielcze

[3] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Housing_statistics#Tenure_status

Czytaj też: Gospodarz Domu – „powrót do przyszłości” >>

W artykule:

• Zasób mieszkaniowy w Polsce – ujęcie ilościowe
• Jakość zasobu mieszkaniowego w Polsce
• Wnioski

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[nieruchomości, mieszkania, mieszkania w polsce, zasób mieszkaniowy, główny urząd statystyczny, kondycja zasobu mieszkaniowego, nieruchomości mieszkalne]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na docieleniu dachu, piwnicy i garażu  »

Docieplenie budynkuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto jak szybko i bezpieczenie zabezpieczyć budynek przed wilgocią »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Wilgoć w budynku zagraża jego całej konstrukcji i jest odpowiedzialna za liczne schorzenia ludzi przebywających w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Pojawiają się pleśń i grzyby na ścianach... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19885|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17186|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl