Artykuł sponsorowany

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe stają się ekooszczędne

 innogy Polska S.A.  |  30.09.2020
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe stają się ekooszczędne
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe stają się ekooszczędne
innogy Polska S.A.

Ekologiczne rozwiązania w Twojej wspólnocie? Na pewno coraz częściej słyszysz o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko i odpowiedzialne podejście do spraw planety. Być może zauważasz również, że kwestie te zyskują na znaczeniu dla mieszkańców Twojej spółdzielni czy wspólnoty. Myślisz, że ekoinwestycje są drogie i nie stać Cię na takie zarządzanie? Udowadniamy, że jest zupełnie odwrotnie!

Ekologiczne rozwiązania – korzyści dla wspólnot i spółdzielni

Dlaczego warto zainteresować się rozwiązaniami i inwestycjami przyjaznymi środowisku? Zacznijmy od tego, co dla zarządzającego bardzo ważne, czyli od kosztów i wszystkiego tego, co dotyczy wspólnego budżetu, który mamy do dyspozycji. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań umożliwia generowanie nawet kilkudziesięcioprocentowych oszczędności – np. na rachunkach za prąd. Kilka dodatkowych tysięcy w rocznym budżecie to imponująca kwota, którą możesz przeznaczyć na dawno odkładane remonty oraz inwestycje, które podwyższają prestiż wspólnoty, a co za tym idzie wartości mieszkań.

Dodatkowo, zrównoważony rozwój, który opiera się w dużej części na ekologicznych działaniach, pozytywnie wpływa również w sposób mniej bezpośredni na Twoją wspólnotę. Osiedla, na których zamiast tradycyjnego oświetlenia chodniki rozjaśniają nowoczesne LEDy. Bloki, w których na dachach umieszczone są panele fotowoltaiczne. Tego typu wyróżniki powodują, że wspólnota zyskuje prestiż, jest bardziej doceniana i postrzegana lepiej – zupełnie jak jej zarządca. Ludzie znacznie chętniej zamieszkają w miejscu, gdzie myśli się przyszłościowo, gdzie inwestycje planowane są w sposób rozsądny i długoterminowy. I do tego z troską o środowisko naturalne. Dowiedz się więcej >>

Eko rozwiązania we wspólnotach i spółdzielniach

3 sposoby na ekorozwiązania dla spółdzielni

Stawianie na ekologię we wspólnocie mieszkaniowej wcale nie musi nadmiernie obciążać budżetu. Nie jest też skomplikowane we wdrożeniu. Warto przyjrzeć się 3 różnym sposobom – każdy z nich wymaga innych działań i prawdopodobnie sprawdzi się w różnych sytuacjach. Który z nich będzie najbardziej odpowiedni i wygeneruje najwięcej korzyści w Twojej spółdzielni?

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni

Na początek rozwiązanie, które może wydawać się najbardziej skomplikowane i kosztowne. Wcale nie musi jednak odznaczać się żadną z tych cech. Fotowoltaika zamontowana na dachach osiedli pozwala korzystać z darmowej energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia np. klatek schodowych, korytarzy czy zewnętrznej elewacji lub chodników. Umożliwia uniezależnienie się w dużym stopniu od podwyżek cen prądu. Panele fotowoltaiczne są też doskonale widoczne i zaświadczają o wysokim standardzie osiedla, które zarządzane jest w sposób nowoczesny i ekologiczny. Jak to jednak wygląda w praktyce i czy faktycznie energia ze słońca daje oszczędności? Najlepiej ukazuje to przykład jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych. Dzięki zamontowaniu modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 79m2 (46 modułów) instalacja wyprodukowała ponad 14 MWh w skali roku, co oznaczało 70% oszczędności na rachunkach za energię. Przekłada się to na znaczącą ilość dodatkowych środków w budżecie wspólnoty. I tak przez co najmniej 20 kolejnych lat, ponieważ panele fotowoltaiczne mają długą żywotność.

 

Jeśli jako zarządca nieruchomości obawiasz się kosztownej inwestycji, to warto w tym miejscu wspomnieć, że, co najważniejsze, to się po prostu w dłuższej perspektywie opłaca. Zarówno finansowo, jak i wizerunkowo. Poza tym jednak obecnie istnieje wiele możliwości uzyskania wsparcia do budowy instalacji fotowoltaicznej, wśród nich najpopularniejsze są rządowe dofinansowania i kredyty na preferencyjnych warunkach. Obecnie wiele banków ma specjalne oferty współfinansowania eko inwestycji. Warto zwrócić uwagę na oferty fotowoltaiki dla wspólnot – kompleksową obsługę inwestycji zapewnia m.in. innogy Polska.

Oświetlenie LED – widoczna oszczędność dla wspólnoty

Nie mniej zauważalne oszczędności zapewnia używanie oświetlenia typu LED zamiast tradycyjnych żarówek. LEDy są nie tylko bardziej ekologiczne z uwagi na to, że diody nie zawierają toksycznych materiałów. Również dlatego, że są znacznie wydajniejsze, pobierają mniej energii i rzadziej wymagają wymiany. Generują też jedynie minimalne ciepło. Żywotność, wydajność i przyjazność środowisku – oświetlenie LED ma same plusy. Jak jednak przedstawia się aspekt finansowy? Całkiem imponująco. Kolejny przykład i kolejna warszawska wspólnota mieszkaniowa. Dzięki wymianie 33 opraw na LEDy w dziesięciopiętrowym budynku uzyskano o 63% niższy roczny koszt za energię elektryczną, a z wygenerowanych oszczędności finansował się wynajem nowych źródeł światła. Nowoczesnego oświetlenia nie musisz bowiem od razu kupować, korzystnym rozwiązaniem może być również wynajem – dostępny m.in. w ofercie innogy Polska. Sprawdź >>

Eko-oszczędność

Prąd dla wspólnoty - ekologiczna energia

Zgadzasz się z tym, że powyższe ekologiczne rozwiązania są dobre i pozytywnie wpływają na wspólnotę, ale jednak nie dysponujesz wystarczającą ilością środków finansowych lub odpowiednią dozą odwagi by w nie zainwestować. Szukasz czegoś prostszego, co nie wymagałoby dużych działań, a jednak było inicjatywą przyszłościową i generującą oszczędności dla wspólnoty. Tego typu sposobem jest wybór ekooferty prądu, takiej jak np. Zielona Energia od innogy Polska. To umowa energetyczna, w której wspierasz rozwój OZE – otrzymujesz certyfikat potwierdzający dokonanie przez innogy Polska zakupu gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, odpowiadającej ilości zużytej energii przez Twoją wspólnotę. Taki certyfikat i działanie z pewnością podniosą prestiż Twojego osiedla, a dodatkowo w ramach oferty otrzymasz też upust od ceny energii elektrycznej. Zielona oszczędność!

Niezależnie od tego, na jak duże inwestycje możesz sobie pozwolić jako zarządca wspólnoty, z pewnością warto zainteresować się działaniami wspierającymi ekologię. Nie tylko będą one pozytywnie wpływać na postrzeganie osiedla i cieszyć oko jego mieszkańców, ale też okażą się opłacalne z punktu widzenia realnych oszczędności finansowych. Postaw na ekooszczędności!

Innogy

innogy Polska S.A.

Wybrzeże Kościuszkowskie 41

00-347 Warszawa

T: 821 46 40

www.innogy.pl

wspolnota@innogy.com

[innogy,innogy polska,fotowoltaika,wspólnota mieszkaniowa,spółdzielnia mieszkaniowa,energooszczędność,oświetlenie led,oszczędne oświetlenie]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Administrator 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Będę prezydentem wszystkich
  • - Zmiany w Warunkach Technicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20175|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17498|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12353|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl