Artykuł sponsorowany

Separator czy „separator”?

 Caleffi Poland Sp. z o.o.  |  07.10.2020
Separator czy „separator”?
Separator czy „separator”?
Caleffi Hydronic Solutions

Rynek urządzeń przeznaczonych do usuwania zanieczyszczeń w Polsce z roku na rok się powiększa. Kolejni producenci podążają ścieżką, którą wybraliśmy na początku naszej działalności jako Caleffi Poland. Dzisiaj obserwujemy ten wzrost z niekrytą satysfakcją, jako jeden z liderów tego typu rozwiązań. Przez ostatnie 5 lat dzięki naszym szkoleniom technicznym oraz dziesiątkom publikacji w prasie specjalistycznej, tysiące osób związanych z branżą HVAC poznało różnicę pomiędzy zwykłym filtrem siatkowym, a separatorem. Mnogość dostępnych rozwiązań rodzi jednak pytanie: Czy każdy separator działa tak samo i czy przypadkiem niektóre separatory nie są nimi jedynie z nazwy?

Wypełnij formularz, a my usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji >>

Obecnie możemy spotkać dwa rozwiązania konstrukcyjne separatorów:

Separatory cyklonowe, których zasada działania opiera się na sile odśrodkowej

Specjalna konstrukcja urządzenia wymusza ruch wirowy czynnika. Zanieczyszczenia pod wpływem siły odśrodkowej kierowane są w stronę ścianek urządzenia, gdzie opadają grawitacyjnie do dolnej części komory, w której są gromadzone. Aby zagwarantować poprawną pracę urządzenia wymagane jest utrzymanie stałej prędkości. W przypadku tych urządzeń wyższa prędkość zapewnia lepszy stopień usuwania zanieczyszczeń. Separatory mogą być dodatkowo wyposażone w elementy magnetyczne. Ze względu na rozwiązanie konstrukcyjne konieczne jest zastosowanie magnesów o dużej sile przyciągania (wysoka prędkość przepływającego medium).

separatory cyklonowe

Bezpłatny poradnik Caleffi

Separatory grawitacyjne, których zasada opiera się na swobodnym opadaniu cząsteczek

Zanieczyszczenia wytrącane są w komorze zbiorczej dzięki zmniejszeniu prędkości przepływu (powiększona komora). Element wewnętrzny dodatkowo ułatwia wytrącanie zawieszonych cząstek w wodzie. Aby separator był skuteczny zalecana maksymalna prędkość czynnika na przyłączach urządzenia musi pozostać w granicach 1-1,5 m/s (prędkości medium przyjmowane podczas projektowania instalacji najczęściej są poniżej tego zakresu - im niższa prędkość, tym wyższa sprawność urządzenia). Separatory mogą być dodatkowo wyposażone w elementy magnetyczne, które mogą być znacznie mniejszej mocy, niż jest to w przypadku urządzeń cyklonowych. To wynik niskiej prędkości przepływu, która znacząco ułatwia usuwanie cząstek magnetycznych.

separatory grawitacyjne

 

W obu rozwiązaniach zanieczyszczenia można usunąć za pomocą zaworów spustowych znajdujących się w dolnej części urządzenia, co niezwykle ułatwia konserwację instalacji i jest jedną z zalet stosowania tego typu elementów.

Na rynku pojawiają się również różnego rodzaju hybrydy separatorów i filtrów siatkowych, jak również urządzenia, których zasada działania opiera się wyłącznie na wkładzie filtracyjnym z wkładem magnetycznym, a które pozbawione są cech separatorów a takimi są nazywane. Najpoważniejszą z wad takich rozwiązań jest zastosowanie wkładu filtracyjnego umieszczonego bezpośrednio w korpusie „separatora”, co prowadzi do konieczności systematycznej kontroli jego stanu zabrudzenia. Odkładające się zanieczyszczenia na wkładzie filtracyjnym będą powodowały zwiększenie oporów przepływu urządzenia, a co za tym idzie większe zużycie energii elektrycznej potrzebnej do pracy pompy.

Odpowiedz na kilka pytań i odbierz prezent >>

Takie rozwiązanie powoduje również konieczność rozkręcenia całego urządzenia w trakcie czyszczenia, co wymusza zastosowanie dodatkowych zaworów odcinających, jak również wyłączenie instalacji na czas czyszczenia.

Wybierając urządzenie przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń warto porównać zatem aspekty techniczne poszczególnych rozwiązań i oczywiście wybrać to -  z zielonym logo :)

caleffi logo

Caleffi Poland Sp. z o.o.

ul. Walerego Sławka 5
30-633 Kraków, Polska
Tel. +48 12 3572229


Info.PL@caleffi.com
www.caleffi.com

Bezpłatny poradnik Caleffi

 

[separator,caleffi poland sp. z o.o.,czyszczenie instalacji,instalacje,Caleffi XS®,caleffi hydronic solutions,separatory grawitacyjne, separatory cyklonowe]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19885|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17186|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl