Artykuł sponsorowany

Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?

 Getin Noble Bank  |  07.10.2020
Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?
Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu. Ekspert Getin Noble Bank S.A. odpowiada na pytania dotyczące korzyści wynikających z przeprowadzenia remontu oraz opowiada o dostępnych w banku sposobach jego sfinansowania.

Getin Noble Bank ma w swojej ofercie preferencyjny kredyt ze środków unijnych, którym można sfinansować inwestycje poprawiające efektywność cieplną budynku. O szczegóły kredytu i zalety przeprowadzenia inwestycji pytamy doradcę banku.

Czym jest termomodernizacja budynku wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej i jakie niesie korzyści dla mieszkańców?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego ma na celu przede wszystkim ograniczenie strat ciepła. Dzięki ociepleniu ścian budynku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacji poszycia dachowego zmniejsza się ilość ciepła, którą budynek oddaje na zewnątrz.

Efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej dostarczonej do budynku sprawia, że rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o połowę. Gospodarstwo domowe może na tym oszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Wymiana systemu oświetlania części wspólnych na energooszczędny, czy montaż paneli słonecznych dodatkowo obniży rachunki za prąd.

Termomodernizacja najczęściej wiąże się z kompleksowym remontem budynku, a co za tym idzie poprawą jego wyglądu. Taki zabieg może podnieść wartość nieruchomości nawet o kilkanaście procent. Sprawdź >>

Ciepły dom to również zdrowy dom i jego mieszkańcy. To zaleta, której nie da się wycenić.

Getin Noble Bank oferuje kredyt na preferencyjnych warunkach, który może zostać przeznaczony na inwestycje związane z termomodernizacją budynku mieszkalnego. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Nasza propozycja skierowana jest przede wszystkim do wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. W zależności od regionu mogą z niego skorzystać również m.in.: Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa komunalne.

Kredyt na specjalnych warunkach jest dostępny na realizację inwestycji na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Termomodernizacja

Na jaki cel może zostać przeznaczony kredyt na preferencyjnych warunkach?

Kredyt dostępny w Getin Noble Banku pozwala sfinansować bardzo szeroki zakres inwestycji. Może zostać przeznaczony między innymi na:

 • montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz produkcji energii elektrycznej na potrzeby wspólnoty,
 • ocieplenie budynku,
 • wmianę okien i drzwi w części wspólnej,
 • remont, modernizację lub montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wymianę systemu ogrzewania lub podłączenie do sieci ciepłowniczej,
 • remont i modernizację instalacji wentylacyjnych,
 • montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia.

Jakie są koszty preferencyjnego kredytu i na czym polega finansowanie ze środków unijnych?

Finansowanie składa się z dwóch części:

 • pierwsza część to preferencyjny kredyt inwestycyjny. Jego oprocentowanie jest stałe w całym okresie kredytowania i wynosi zaledwie 0,2% w skali roku. Od tej części bank nie pobiera prowizji przygotowawczej. Preferencyjna część finansowania obejmuje w woj. pomorskim, 90% wartości finansowanej inwestycji, w woj. kujawsko-pomorskim 84% wartości finansowanej inwestycji, a w woj. mazowieckim 78,8% wartości finansowanej inwestycji. Gdy po przeprowadzonej termomodernizacji oszczędności przekroczą 60%, całkowite oprocentowanie kredytu wyniesie 0%.
 • druga z nich to kredyt inwestycyjny na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim, 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim, a 21,2% wartości finansowanej inwestycji w woj. mazowieckim.

Oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 25% w przypadku obiektów (wspólnot) jednobudynkowych dla woj. pomorskiego, woj. kujawsko-pomorskiego i woj. mazowieckiego. W przypadku obiektów (wspólnot) wielobudynkowych dla woj. pomorskiego oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 30%.

Jakie są inne zalety kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank?

Finansowanie uruchomione nawet na okres 20 lat może pokrywać do 100% wartości inwestycji. Dzięki temu rata jest dopasowana do możliwości finansowych mieszkańców. Okres wykorzystania kredytu powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 12 m-cy, a zakończenie okresu wykorzystania powinno nastąpić do 24 m-cy licząc od daty pierwszego uruchomienia kredytu. Terminy uruchomienia poszczególnych transz są elastyczne i można je dostosować do harmonogramu realizacji prac remontowych. Można również skorzystać z karencji w spłacie kredytu.

Finansowanie termomodernizacji

Dla pozostałych województw Getin Noble Bank ofertuje kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK przeznaczony na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 poz. 22 i 284):

-          wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi:

 • 16% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia,
 • 21% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii – jeżeli wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 6 kW,
 • jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.

-          wysokość premii remontowej stanowi:

 • 15% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia remontowego,
 • jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku,
 • przedsięwzięcie remontowe uwzględniane do przyznania premii może obejmować jedynie część mieszkalna nieruchomości wspólnej (bez usługowej).

-          w przypadku kredytów z premia remontowa BGK wymagane jest przedstawienie audytu remontowego;

-          premia remontowa dostępna jest dla budynków których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku;

-          kredyt nie może być przeznaczony na finansowanie prac przy których uzyskano pomoc publiczna.

Co należy zrobić, aby uzyskać kredyt?

Formalności nie są skomplikowane. Przede wszystkim potrzebny jest audyt energetyczny, który wskaże zakres niezbędnych robót oraz oszacuje zmniejszenie zużycia energii w budynku. Warto zaznaczyć, że Getin Noble Bank refinansuje koszty poniesione na audyty energetyczne i projekty budowlane - po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu i projektu budowlanego nie wyższych niż 4 850 tys. PLN.  

Kolejnym krokiem jest podjęcie uchwał w planie gospodarczym uwzględniających zakres inwestycji oraz o zaciągnięciu kredytu, które wraz z wnioskiem kredytowym należy złożyć u doradcy w Getin Noble Banku. Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od oceny wyniku badania zdolności kredytowej. Jednym z ważnych czynników jest potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu oraz otrzymać pomoc w ubieganiu się o pożyczkę?

Doradcy banku, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowani w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych, oferują profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania na preferencyjnych warunkach.

Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej banku oraz pod numerami Infolinii: +48 608 019 700 lub +48 32 604 30 25.

Infolinia dla Klientów Firmowych i Sektora Publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.00. Koszt połączenia z Infolinią zgodny ze stawką operatora.

 

Na pytania odpowiedział ekspert: Olga Broniszewska – Duda z Biuro Oferty Bankowości Korporacyjnej Getin Noble Bank SA

 

 

[getin noble bank,termomodernizacja,pożyczka na termomodernizację,termomodernizacja budynków,spółdzielnie mieszkaniowe,wspólnoty mieszkaniowe,budownictwo energooszczędne]

Advertisement

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Sąsiedzkie spory
 • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17186|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl