CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Po raz 10. spotkamy się na Forum

Słowo od redaktor naczelnej
Sabina Augustynowicz  |  09.10.2020
fot. redakcja

Jubileuszowe, dziesiąte Forum wypada w tym roku – nie najszczęśliwszym, bo upływającym pod znakiem Covidu. Przygotowujemy się do niego jednak z równą, jak w latach poprzednich, starannością, a może nawet większą, bo wymagającą nie tylko technicznej mobilizacji, ale także spełnienia zaostrzonych norm sanitarnych.

Zdobądź bilety na X Forum ONLINE

Jest to jednak niewątpliwie okazja do wspomnień, bo I Forum, organizowane przez naszą redakcję odbyło się równo 10 lat temu, w październiku 2010 roku, a temat tamtej konferencji był kontrowersyjny, bo dotyczył wyodrębnienia wspólnot z zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Narobiliśmy sporo hałasu. Nikt bowiem nie był świadomy – ani zarządy spółdzielni, ani mieszkańcy nieruchomości, którzy chcieli rozpocząć samodzielne, wspólnotowe, już nie spółdzielcze życie – czyhających na nich pułapek i luk prawnych. Potrzeba było lat, by obie strony nauczyły się funkcjonować i współpracować wręcz ze sobą w takich sytuacjach, sporządzać rachunek zysków i strat, jednym słowem oceniać, co się bardziej opłaca – stawka na pełną samodzielność, czy też np. powierzenie zarządu spółdzielni.

Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2020

Tematów konferencji – równie trudnych – w kolejnych latach było wiele. Zajmowaliśmy się wszak głęboką modernizacją, propagując ideę energooszczędności i poszukując źródeł finansowania, m.in. prac termomodernizacyjnych i zmian źródeł ciepła. Nie umknęły nam również problemy, związane z zarządzaniem poprzez koszty. Szczególny nacisk kładliśmy tu na koszty mediów, nadal kontrowersyjne, trudne, nieuregulowane ostatecznie prawnie. Do dzisiaj art. 45 a Prawa energetycznego budzi emocje.

Próbowaliśmy również przekonywać, że przyszłe koszty eksploatacji budynku można policzyć na etapie jego projektowania i że warto konsultować proponowane przez projektanta technologie z zarządcami, którzy mogą ocenić ich przydatność, funkcjonalność i kosztochłonność w trakcie przyszłej eksploatacji. Nie zabrakło też nigdy tematów, związanych ze zmieniającym się często prawem, wyznaczającym jak azymut drogę rozwoju rynku nieruchomości lub – jak ustawa deregulacyjna – hamujących jego rozwój.

A przecież niezmiennie zarządzanie zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich statusu prawnego, wymaga wiedzy interdyscyplinarnej, wszechstronnej z wielu dziedzin: prawa, techniki, finansów i... psychologii, bo przecież zarządca, zwłaszcza zasobów mieszkaniowych, na co dzień wpływać musi na wyjątkowo delikatne stosunki międzyludzkie, które my – mieszkańcy tych domów – często komplikujemy sami.

Zamów wydanie 9/2020 lub roczną prenumeratę

W tym roku, podczas jubileuszowego Forum zajmiemy się standardami w zawodzie zarządcy, czy też jego standaryzacją, bo jeśli mówimy o energetycznej rewolucji, o rozwiązaniach, jakie będą wspierać budownictwo mieszkaniowe w warunkach zaostrzonych norm zarządzania energią i emisji, o wdrażaniu systemów zarządzania energią, to nie uciekniemy przed tematem zmiany roli zarządcy. Wszak wyzwania klimatyczne i nowe technologie w obszarze zielonej energii oraz nowe regulacje prawne, determinują zmiany techniczne budynków, a to oznacza, że niezbędne stanie się posiadanie wiedzy, która dotychczas nie była konieczna, by wykonywać ten zawód.

Tegoroczne – X Forum – to trudne przedsięwzięcie logistycznie, bo będzie odbywało się w sposób tradycyjny – stacjonarny, ale także on-line, na wypadek, gdyby Covid przypuścił szturm.

Do zobaczenia więc wkrótce – w realu lub wirtualu
Sabina Augustynowicz
redaktor naczelna 

[słowo od redaktora, wstępniak]

Wybrane dla Ciebie


Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na docieleniu dachu, piwnicy i garażu  »

Docieplenie budynkuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto jak szybko i bezpieczenie zabezpieczyć budynek przed wilgocią »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Wilgoć w budynku zagraża jego całej konstrukcji i jest odpowiedzialna za liczne schorzenia ludzi przebywających w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Pojawiają się pleśń i grzyby na ścianach... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17186|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl