CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Samowolny demontaż części instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym

Agnieszka Żelazna  |  Administrator 10/2020  |  04.11.2020
Po rozpoznaniu sprawy, (...) przeprowadzono czynności kontrolne w obu lokalach mieszkalnych, PINB wskazał, że sporny odcinek instalacji gazowej (...), stanowił instalację, której rozbiórka wymagała zgody właściciel (...)
Po rozpoznaniu sprawy, (...) przeprowadzono czynności kontrolne w obu lokalach mieszkalnych, PINB wskazał, że sporny odcinek instalacji gazowej (...), stanowił instalację, której rozbiórka wymagała zgody właściciel (...)

W wyroku z dnia 29.09.2020 r.1), Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można podzielić zapatrywania, by właściciel lokalu, dokonując rozbiórki odcinka instalacji gazowej przebiegającego przez jego lokal, nie posiadał prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, bo współwłaściciele innego lokalu, przez który instalacja ta również przebiega, nie wyrazili zgody na jego demontaż. Roboty rozbiórkowe bowiem nie były wykonywane w częściach wspólnych.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) nakazał inwestorowi robót budowlanych, polegających na rozbiórce fragmentu instalacji gazowej w obrębie lokalu mieszkalnego, a zarazem właścicielowi mieszkania w tym budynku – doprowadzenie budynku do stanu poprzedniego w zakresie wewnętrznej instalacji gazowej, poprzez odtworzenie samowolnie rozebranego odcinka instalacji gazowej, który przebiegał w kuchni przedmiotowego mieszkania, w sposób określony w wydanej w sprawie decyzji.

Z uzasadnienia tej decyzji wynikało przy tym, że postępowanie w sprawie zostało wszczęte w związku z pismem skierowanym do PINB przez współwłaścicielkę lokalu mieszkalnego położonego na piętrze budynku, która zwróciła się o nakazanie – na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 PB – przywrócenia do stanu poprzedniego tegoż budynku, poprzez odtworzenie samowolnie rozebranego odcinka instalacji gazowej w obrębie lokalu mieszkalnego, położonego na niższej kondygnacji. Jak wyjaśniła wnioskodawczyni, demontaż pionowego odcinka instalacji gazowej w tym lokalu (a dokładniej w kuchni znajdującej się w lokalu), uniemożliwił jej wykonanie projektowanej instalacji gazowej w swoim mieszkaniu, bowiem projekt budowlany zakładał wpięcie instalacji gazowej do istniejącego pionu gazowego. Wilo - ochrona przeciwpożarowa

PINB: rozbiórka instalacji wymaga zgody współwłaścicieli

Po rozpoznaniu sprawy, w trakcie której przeprowadzono czynności kontrolne w obu lokalach mieszkalnych, PINB wskazał, że sporny odcinek instalacji gazowej przechodzący przez jeden z lokali do drugiego, stanowił instalację gazową, której rozbiórka wymagała zgody właścicieli (współwłaścicieli) obu lokali. Jednocześnie organ wyjaśnił również, że zważyć należało, iż roboty budowlane polegające na rozbiórce instalacji gazowej, czy też jej przebudowie nie zostały zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, bowiem nie zostały uwzględnione w katalogu zawartym w art. 29-31 PB.

Wobec powyższego, wykonanie robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę skutkowało koniecznością przeprowadzenia postępowania z art. 50 ust. 1 PB, przy czym PINB zwrócił uwagę, iż – zgodnie z aktualnym stanowiskiem orzecznictwa administracyjnego – prowadząc postępowanie naprawcze na podstawie przepisów art. 50-51 PB, organ nadzoru budowlanego zobligowany był również do zbadania kwestii dysponowania przez inwestora tytułem prawnym do nieruchomości. Z uwzględnieniem powyższego, organ ten ustalił, iż właścicielka lokalu na niższej kondygnacji nie posiadała prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie rozbiórki fragmentu przedmiotowej instalacji, gdyż na rozbiórkę tę nie uzyskano zgody współwłaścicieli lokalu położonego na piętrze.

Stąd też – jak dalej uzasadnił to PINB – roboty rozbiórkowe wykonane zostały nielegalnie (bez wymaganego pozwolenia na budowę) i bez zgody współwłaścicieli lokalu mieszkalnego położonego na wyższej kondygnacji, czyli w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w przepisach, tj. w zakresie posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wobec zaś ustalonych w sprawie okoliczności tak faktycznych, jak i prawnych, jedyną możliwością eliminacji stanu niezgodnego z przepisami był więc nakaz oparty na art. 51 ust. 1 pkt 1 PB, tj. obowiązek doprowadzenia przedmiotowego budynku do stanu poprzedniego w zakresie wewnętrznej instalacji gazowej poprzez odtworzenie samowolnie zdemontowanego odcinka tej instalacji.

Czytaj też: Rozliczenie małżonków po ustanowieniu rozdzielności majątkowej >>

W artykule:

• PINB: rozbiórka instalacji wymaga zgody współwłaścicieli
• Skarga do Sądu Administracyjnego
• Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
• Skarga kasacyjna
• Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[lokal mieszkalny, właściciele lokali, instalacja gazowa, samowolny demontaż, naczelny sąd administracyjny, orzecznictwo sądowe]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Administrator 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Będę prezydentem wszystkich
  • - Zmiany w Warunkach Technicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20175|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17498|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12353|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl