CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Ocieplanie klimatu przyspiesza!

Helena Śpiewak  |  Administrator 10/2020  |  07.11.2020
Czy da się chronić lodowce? Dr Małecki mówi o kilku metodach
Czy da się chronić lodowce? Dr Małecki mówi o kilku metodach
fot. pixabay

Naukowcy stwierdzili, że 80% lodowców znacząco zmniejszyło ostatnio swoją objętość. Światowe agencje donoszą, że rekordowe topnienie lodowców zaobserwowano nie tylko w Himalajach, na Antarktydzie, czy na Alasce, ale nawet w Alpach!

W Szwajcarii lodowiec się odłamał, a we Włoszech pękł! – Ogromny włoski lodowiec grozi rozpadem z powodu fali upałów. Alarm podniesiono, gdy po obserwacjach helikopterem stwierdzono, że lodowiec (…) pękł na wysokości około 2,8 kilometra w masywie Mont Blanc i niebezpiecznie się osuwa. Z powodu zagrożenia konieczna była ewakuacja turystów i mieszkańców doliny – podał Reuters 8 sierpnia 2020.

Fala upałów utworzyła pod lodowcem warstwę ok. 500 metrów sześciennych wody, co czyni go bardziej podatnym na pękanie. Dolina została podzielona na „czerwoną strefę”, która mogłaby zostać uderzona lodowcem bezpośrednio i „żółtą”, czyli obszar, który może ucierpieć w wyniku fal uderzeniowych, spowodowanych przemieszczaniem się powietrza. Wielu turystów nawet z regionów, które nie były bezpośrednio zagrożone ewentualnym upadkiem lodowca, już zdecydowało się wyjechać. – Sezon kręcił się dobrze pomimo pandemii COVID-19 – powiedział właściciel małego hoteliku w okolicy. – Musiałem odesłać klientów i anulować rezerwacje. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych kilku dni, będzie to katastrofa – dodał. Podobna ewakuacja miała miejsce już we wrześniu ub. roku, kiedy ten sam lodowiec wykazywał oznaki niestabilności.

 

Jak psujemy klimat?

Wpływ człowieka na wzrost temperatury na Ziemi jest bezdyskusyjny. To nie aktywność Słońca i nie wybuchy wulkanów, jak głoszą niektórzy internetowi „specjaliści od klimatu”, ale spalanie węgla i gazu powoduje, że Ziemię otacza coraz grubsza warstwa termoizolacji. Oznacza to, że coraz szybciej zwiększa się stężenie dwutlenku węgla w atmosferze.

Niekontrolowana, wręcz lawinowo rosnąca emisja CO2 już doprowadziła do ocieplenia klimatu o więcej niż 1°C w stosunku do czasów przed rewolucją przemysłową.

Tempo zwiększenia stężenia CO2 w atmosferze jest bezprecedensowe! I alarmujące! Na progu holocenu, gdy kończyła się ostatnia epoka lodowa, koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła przez 10 tys. lat z ok. 180 do 270 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm), czyli ok. 1 ppm na 100 lat. W drugiej dekadzie naszego, XXI wieku tempo wzrostu przyspieszyło do 2 ppm rocznie, czyli 200-krotnie!

Chronocyklem do roku 2100?

Klimatolodzy spierają się o to, jak Ziemia ociepli się na koniec 21.wieku. Chodzi o tzw. czułość klimatu. By ją oszacować, naukowcy budują tzw. modele klimatyczne, czyli coraz bardziej złożone programy komputerowe, symulujące klimat i procesy na niego oddziałujące.

Podkreślmy, że to najlepsza znana dziś naukowa metoda prognozowania zmian klimatycznych. Z prostego powodu: nie da się, niestety, przeprowadzić eksperymentów na realnym klimacie. Tym bardziej nie da się – jak zrobił Stanisław Lem w swoim projekcie inżynierii temporalnej – wysłać do roku 2100, satelitów meteorologicznych, jakimś specjalnym chronocyklem.

 Czułość klimatu to parametr, który nam mówi, jak wrażliwy jest klimat np. na wzmocnienie efektu cieplarnianego wywołanego emisją gazów cieplarnianych. Jeśli wyemitujemy określoną ilość tych gazów, a wartość czułości klimatu jest niska, to ocieplenie klimatu będzie mniejsze niż wtedy, gdy czułość klimatu będzie wysoka – tłumaczy Piotr Florek, polski naukowiec pracujący w brytyjskim Met Office Hadley Centre (odpowiednik naszego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej). – Określenie czułości klimatu ma decydujące znaczenie dla określenia ryzyka związanego z emisją antropogeniczną, oraz tego jak szybko powinniśmy redukować tę emisję.

Chmury górą!

Jak się dowiadujemy, od 25 lat istnieje projekt naukowy zajmujący się koordynowaniem badań wykonywanych przy pomocy modeli klimatu oraz przeprowadzanych w nich symulacji. To Coupled Model Intercomparison Project (CMIP), czyli Projekt Porównywania Modeli Sprzężonych. Warto dodać, że „modele sprzężone” to historyczna nazwa modeli klimatu złożonych z więcej niż jednego elementu.

Obecnie dobiega końca szósta już faza projektu, określana jako CMIP6. Symulacje przeprowadzane w ramach kolejnych faz, wraz z ich analizą i wnioskami, są omawiane w kolejnych raportach ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wyniki CMIP6 zostaną szczegółowo omówione w VI raporcie IPCC, który ukaże się w przyszłym roku.

Podkreślmy, że większość symulacji przewiduje do 2100 r. ocieplenie – o ok. 3°C (plus minus 1,5°C), czyli w zakresie od uznawanego za stosunkowo bezpieczne 1,5°C do zdecydowanie niebezpiecznych 4,5°C.

Niepewność wynika z faktu, że nawet najdoskonalsze modele wciąż nie radzą sobie z banalnym pozornie zjawiskiem, które towarzyszy nam od tysięcy lat. Cóż to za zjawisko? To chmury!

– Gdy emitujemy gazy cieplarniane albo zmienia się dopływ energii ze słońca, zmieniają się chmury. Chmury podnoszą lub obniżają średnią temperaturę globu. Dostarczają wodę w postaci ulewy lub drobnego deszczu. Chmury są sercem systemu klimatycznego – mówi Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z UW.

– Główną przeszkodą w oszacowaniu zmian klimatycznych są tzw. sprzężenia zwrotne związane z chmurami, wynikające z tego, jak zmieniają ilość przepuszczanego, pochłanianego i odbijanego promieniowania słonecznego i podczerwonego – potwierdza Piotr Florek. – Najlepsze, co można zrobić, to budować coraz doskonalsze modele klimatu i sprawdzać, jak zachowują się symulowane chmury w wirtualnym świecie. Następnie ocenić, na ile ich zachowanie i symulowane procesy są realistyczne i wiernie odzwierciedlają fizykę świata, który mamy tu i teraz – dodaje.

Dramatyczne scenariusze

Okazuje się, że w 2017 roku niektóre modele pokazały alarmujące wyniki. Według symulacji przeprowadzonych wówczas przez kilka grup badawczych, czułość klimatu może wynieść w 2100 r. od 4,5° do 5,5°C! Biorąc pod uwagę 1,5 stopniowy zakres niepewności, górna granica ocieplenia mogłaby osiągnąć wtedy nawet 6°-7°C! Co to oznacza? Totalną katastrofę cywilizacji ludzkiej już za życia naszych dzieci i wnuków!

Co prawda nadal większość symulacji wskazuje raczej na ocieplenie o 3°C (plus minus 1,5°C), ale „modelarze” zaczęli się zastanawiać, dlaczego niektóre modele przewidują jednak dużo większe ocieplenie? Rozwiązanie zagadki komplikował fakt, że większą czułość klimatu przewidywały modele nowszej generacji, czyli te… lepsze.

Badacze sięgnęli więc po metodę zaproponowaną w 2007 roku przez Tima Palmera i Marka Rodwella z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Palmer i Rodwell postawili następującą (prostą?) hipotezę badawczą: jeśli model klimatu zawiera poważne błędy w odwzorowaniu „szybkiej” fizyki – czyli procesów rządzących np. zachowaniem chmur – to będzie mniej lub bardziej czuły, niż powinien na zmiany ilości dwutlenku węgla. A jeśli tak – to będzie gorzej przewidywał pogodę. A ponieważ prognozy pogody można łatwo zweryfikować, więc w ten sposób można oddzielić lepsze modele klimatu od gorszych.

W 2020 roku klimatolodzy z Met Office zastosowali tę metodę, żeby sprawdzić, czy da się w ten sposób wytłumaczyć wysoką czułość ich własnego modelu. Jak się okazało, model przewidywał pogodę równie dobrze, co odzwierciedlał długoterminowe ocieplenie klimatu. Dawał zatem podstawy do twierdzenia, że czułość klimatu jest w istocie wyższa, niż uważali naukowcy.

Wyniki opublikował brytyjski „The Guardian”. Jednoznaczny ton artykułu zatytułowanego „Najgorsze scenariusze globalnego ocieplenia mogą być zbyt łagodne! ” – rozpętał nową dyskusję.

Jednak sam Palmer w „Nature” z końca maja stwierdził, że testowanie trafności modeli klimatycznych poprzez prognozowanie pogody wymaga dalszych badań.

Nie oznacza to, że mamy nie przejmować się przewidywaną przez większość modeli istotnie mniejszą czułością klimatu na poziomie ok. 3°C – ostrzega P. Florek z Met Office. – Warto podkreślić – bo niewątpliwie stanie się to przedmiotem nieporozumień i celowych przeinaczeń – że czułość klimatu o wartości 3°C wystarczyłaby do spowodowania katastrofalnego ocieplenia pod koniec XXI wieku, jeśli nie podejmiemy szybkiej redukcji emisji CO2 – stwierdził P. Florek.

Jak ratować lodowce?

Na zakończenie wypowiedź polskiego glacjologa, która – gdyby nie powaga sytuacji – brzmi jak ponury żart. Dr Jakub Małecki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM ostrzega:

 Lód jest bardzo jasny, odbija w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości promieniowania słonecznego. Przez brak pokryw lodowych – gdy lodowce topnieją – planeta staje się coraz ciemniejsza. Promienie są pochłaniane przez powierzchnię ziemi, co przyspiesza ocieplanie klimatu (…). Czy da się chronić lodowce? Dr Małecki mówi o kilku metodach. Można je przykrywać ogromnymi białymi prześcieradłami, które sprawiają, że światło słoneczne jest odbijane, a lodowiec nie nagrzewa się tak szybko. Inny sposób – to posypywanie ich bardzo jasnym proszkiem, neutralnym dla środowiska, np. z małych krzemowych kuleczek. Tu również chodzi o to, by odbijać światło słoneczne. Można wreszcie lodowce sztucznie dośnieżać! Ale to wszystko są działania doraźne. – To jak nakładanie plastra na bardzo chorego pacjenta. Wiąże się to z ogromnymi kosztami logistycznymi i może działać tylko punktowo. Jedyny realny sposób to szybkie ograniczenie emisji CO2. Od tego nie da się uciec! – podsumowuje dr Małecki.

Czytaj też: ŚWIĘTE GAJE, czyli ochrona przyrody >>

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ocieplenie klimatu, ekologia, stop smog, lodowce, zmiany klimatyczne, czułość klimatu]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak ograniczyć zużycie ciepła o blisko 15%?

Veolia - oszczędzaj na ogrzewaniu

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - sprawdź warunki »

ekokredyt

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Instalacja odnawialnych źródeł energii w modernizowanych energetycznie budynkach np. z zastosowaniem kogeneracji albo paneli słonecznych, wymiana oświetlenia na energooszczędne, ... Zobacz więcej »


Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online »

Platforma online

W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple i energii? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Budynek mieszkalny wymaga remontu?

Budynek do remontuZaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... Sprawdzam warunki »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz na jakie warunki możesz liczyć »

stary budynek Eko kredyt
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

Na jaki cel możesz przeznaczyć Ekokredyt? Ocieplenie budynku, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji, finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego... Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Jak szczegółowe uzyskać informacje o swojej nieruchomości?

Ogrzewanie grzejnikiem baza danych nieruchomości
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

Jednymi z największych pochłaniaczy czasu i kosztów przy zarządzaniu nieruchomością są: inspekcja, naprawa i utrzymanie obiektu oraz jego instalacji. Tradycyjne metody inwentaryzacji wiążą... Czytam więcej»


Dobór pomp - jaką pompę wybrać do swojego budynku»

Pompy hydroforyDomowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów, czyli urządzeń, których zadaniem jest stabilizacja ciśnienia, pomp... Czytam więcej »


Jak chronić wodę w instalacjach przed zanieczyszczeniami? »

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

Zanieczyszczenie wody ekologia na osiedlu
Zamknięcie budynków lub ich części, a także ograniczone korzystanie z nich podczas lockdown’u związanego z pandemią wirusa COVID-19, może wpłynąć... czytam dalej »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Systemy przeciwoblodzeniowe - czyli jak dobrze zabezpieczyć budynek i okolice zimą »

Sople na dachuZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Polskie Pojemniki w odpowiedzi na potrzeby gmin, spółek komunalnych, deweloperów, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych »

Polskie pojemniki półpodziemneTo jedyny polski producent pojemników podziemnych i półpodziemnych. Swą przewagę konkurencyjną buduje na wieloletnim doświadczeniu udziałowców w branży komunalnej oraz na znajomości specyfiki i uwarunkowań lokalnych rynków, a także... Czytam więcej »


Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Naprawa i renowacja dachu pompy obiegowe
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Garaże podziemne i niebezpieczne stężenie tlenku węgla »
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Wysokie stężenie tlenku węgla parking zajęty?
Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21027|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21557|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12866|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl