Artykuł sponsorowany

Jakie problemy w instalacjach i technologiach c.w.u. powodują związki żelaza lub osady wapnia?

 EuroClean Polska Sp. z o.o.  |  08.11.2020
Jakie problemy w instalacjach i technologiach c.w.u. powodują osady wapnia lub związków żelaza?
Jakie problemy w instalacjach i technologiach c.w.u. powodują osady wapnia lub związków żelaza?
EuroClean Polska Sp. z o.o.

Zarastanie instalacji wodnych oraz powstawanie w nich osadów to przyczyny wielu uciążliwych problemów z wodą dla mieszkańców oraz zarządców budynków. Zjawisko brudnej i mętnej wody w kranie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Zarastanie rur osadami generuje problemy z ciśnieniem i przepływem wody, a także znacznie podwyższa koszty jej podgrzewu. Obecny w rurach biofilm stwarza korzystne warunki do rozwoju bakterii. Te problemy często powodują konieczność całkowitej lub częściowej wymiany instalacji. Jak się przed nimi ustrzec oraz wydłużyć żywotność instalacji?

Skąd się biorą osady w instalacji?

Zacznijmy od tego skąd biorą się osady w instalacji wodnej. Po podgrzaniu wody do temperatury ciepłej wody użytkowej (do ok. 55 ºC) dochodzi do zachwiania równowagi wapniowo-węglanowej. Wolny wapień w wodzie łączy się z rozpuszczonym dwutlenkiem węgla, aby poprzez reakcję chemiczną wspólnie „wyprodukować“ kamień kotłowy. Dochodzi też do wytrącania różnych związków, w tym żelaza i manganu oraz ich utleniania. Wytrącone związki osadzając się w instalacjach, zasobnikach oraz na wymiennikach, powodują powstawanie narostów i osadów kamienia kotłowego. Dowiedz się wiecej >>

Brudna woda w kranie

Duża zawartość związków żelaza skutkuje gromadzeniem się brudnego i rdzawego szlamu w rurach, zwłaszcza w ich poziomych odcinkach. Wahania ciśnienia w  instalacji, z reguły w czasie porannego lub wieczornego szczytu poboru wody, powodują wypłukiwanie się osadów i brudnego szlamu oraz zmianę koloru wody. W efekcie w kranach mieszkańców pojawia się brudna i mętna ciepła woda, co generuje niezadowolenie oraz liczne skargi dotyczące jakości c.w.u. 

Zarastanie instalacji

Wytrącone związki osadzają się na powierzchniach ścian instalacji ocynkowanych, co powoduje stopniowe zarastanie i zmniejszanie się przekroju przewodów oraz zmniejszoną swobodę przepływu wody. Brak odpowiedniego ciśnienia generuje większą pracę pomp, a co za tym idzie większe zużycie energii. Skutkuje także niskim ciśnieniem i temperaturą na końcówkach sieci. W przypadku wody “twardej” z dużą zawartością wapnia, osady w formie plastrów mogą sukcesywnie zapychać kolanka, zwężenia lub złącza nawet plastikowych instalacji. W efekcie konieczna jest kosztowna wymiana poziomych odcinków lub całych instalacji c.w.u. Zobacz jak uninąć tego scenariusza >>

Zarastanie instalacji

Środowisko przyjazne bakteriom

Osady oraz zanieczyszczenia w instalacjach, zasobnikach i wymiennikach cieplnych tworzą doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. W tym wyjątkowo niebezpiecznej dla zdrowia bakterii Legionella. Szczególnie sprzyjające warunki dla tworzenia biofilmu powstają w wodzie zawierającej substancje organiczne, produkty korozji i inne zanieczyszczenia tworzące osady. Jeśli przy tym instalacje są stare i skorodowane, a zasobniki i wymienniki nie były czyszczone od lat, to walka z bakteriami może okazać się bardzo trudnym lub nawet niekończącym się procesem.

Duże koszty podgrzewania ciepłej wody

Kolejnym „kosztownym” problemem dla odbiorców c.w.u. jest tzw. „zarastanie wymienników“ na wskutek sukcesywnego osadzania się „kamienia“ lub szlamu wewnątrz. Osad na ścianach wymienników powoduje znaczne zmniejszenie efektywności pracy. 1 mm osadów to aż 9% spadku efektywności pracy urządzenia. Dzieje się tak bez względu na ich konstrukcję czy materiał wykonania (JAD-y, wymienniki pojemnościowe, płytowe, itd.). Koszty podgrzewania ciepłej wody znacząco wzrastają i stają się powodem do kolejnych skarg odbiorców…

Wymiana instalacji

Kosztowna wymiana instalacji

Sytuacja ta wymusza na zarządcach decyzję o kosztownej wymianie poziomych odcinków lub całej instalacji c.w.u. Oprócz wysokich kosztów wymiana łączy się z inwazyjnymi pracami ziemnymi i remontowymi oraz utrudnieniami w życiu codziennym dla mieszkańców. Niestety nawet całkowita wymiana instalacji nie daje gwarancji, że problem brudnej wody nie powróci za kilka miesięcy. Nie eliminuje również w 100%. problemu brudnej wody i osadów w wymienniku.

Sposób na rozwiązanie problemów i oszczędności w produkcji ciepłej wody.

Rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji jest ponowne doprowadzenie wody do równowagi wapniowo - węglanowej oraz zapobieganie powstawaniu osadów w instalacjach i technologiach obiegu c.w.u. poprzez odpowiednią, codzienną profilaktykę.

Urządzenie do uzdatniania wody EuroClean KEUV-TV służy do ciągłej filtracji związków żelaza, zmętnienia i nierozpuszczalnych substancji z ciepłej wody. KEUV-TV chroni wymienniki, podgrzewacze, systemy dystrybucji ciepłej wody i wszystkie inne technologie przed powstawaniem szkodliwych osadów. Tym samym znacznie wydłuża ich żywotność i zmniejsza koszty konserwacji oraz podgrzewu wody. Instalacja jednego kompaktowego urządzenia pozwala natychmiastowo i trwale poprawić jakość wody nawet w obiektach dla kilkuset mieszkańców i to bez stosowania chemikaliów !

Dowodem powyższych stwierdzeń jest kilkaset instalacji urządzeń różnej wielkości w całej Polsce. Dysponujemy licznymi referencjami naszych klientów, posiadających nawet kilkanaście urządzeń w swoich obiektach. Gwarantujemy szybki efekt, niezawodne działanie oraz serwis pogwarancyjny na najwyższym poziomie.

Problemy z ciepłą wodą? Skontaktuj się z nami! >> 

Zobacz więcej realizacji w galerii >>

KEUV - TV

KEUV - TV KEUV - TV

 

Euro Clean

EuroClean Polska Sp. z o.o.

Wrzosowa 120

32-040 Wrząsowice

Tel/Fax: 012-200-48-16

www.euroclean.pl

 

[euroclean,EuroClean Polska Sp. z o.o.,uzdatnianie wody,KEUV-TV,uzdatnianie ciepłej wody]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Administrator 10/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Będę prezydentem wszystkich
  • - Zmiany w Warunkach Technicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17490|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12346|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl