Artykuł sponsorowany

Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?

 Hydropath  |  09.11.2020
Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?
Jak sobie radzić z kamieniem w instalacji wodnej budynków?
Hydropath
 • Co zrobić, aby nie pojawiały się osady kamienia w rurach?
 • Co zrobić, aby nie nastąpił spadek ciśnienia przepływu wody spowodowany korozją?
 • Jak dbać o rury po ich wymianie?

 

Kamień kotłowy (twardy i kruchy osad mineralny), powstaje z jonów minerałów i ich związków rozpuszczonych w wodzie. Głównymi, ale nie jedynymi składnikami tworzącymi kamień kotłowy są kationy wielowartościowe Ca2+ (wapń) i Mg2+ (magnez). Kiedy woda jest ogrzewana lub w wyniku innych czynników ulega przesyceniu rozpuszczonymi w niej minerałami, następuje ich wytrącenie i krystalizacja. Powstające kryształy tworzą twarde osady na przykład na ścianach rur i elementów grzejnych. Osad ten, ogranicza transfer ciepła, redukuje a nawet blokuje przepływ wody.

Kamień kotłowy - metody usuwania

Jest ich kilka. Są bardziej lub mniej bezpieczne oraz bardziej lub mniej kosztowne. Są w różnym stopniu problematyczne w zastosowaniu i w różnym stopniu wpływają na trwałość instalacji, z której usuwany jest kamień kotłowy. Nie zawsze ich stosowanie jest zalecane lub możliwe do wykonania. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu instalacji przed powstawaniem kamienia.

Optymalnym zabezpieczeniem przed powstawaniem osadów kamienia jest zastosowanie elektronicznego, niechemicznego uzdatniacza wody.

Dlaczego optymalnym?

 • Bo jest to stosunkowo niedroga inwestycja.
 • Koszty eksploatacji są pomijalnie niskie.

Uzdatniacze wody dobiera się do wielkości instalacji wodnej budynku a dokładniej do średnicy zewnętrznej rury zasilającej obiekt zimną wodą.

Właściwym urządzeniem chroniącym przed powstaniem osadów mineralnych i korozją rur wykonanych z metalu, przeznaczonym dla instalacji wodnych bloków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej są urządzenia HydroFLOW C. Dowiedz się więcej >>

HydroFLOW C

Urządzenia HydroFLOW C przekazują pole elektryczne do instalacji wodnej (wykonanej z metalu) i wody. To pole powoduje, że jony minerałów rozpuszczonych w wodzie, tworzą klastry. Klastry (luźne grupy jonów) są zarodkami krystalizacji. Przy zastosowaniu tych urządzeń, powstające przy przesyceniu roztworu wody kryształy, mają mikroskopijne rozmiary (10-50 μm) i unoszone są wraz z przepływającą wodą.

 • Urządzenia HydroFLOW nie wymagają obsługi i serwisowania.
 • Uzdatniają całą wodę, która przepływa przez rurę.
 • Można je montować na rury wykonane z dowolnego materiału (stal, miedz, tworzywa sztuczne).
 • Zasilane są energią elektryczną a ich pobór mocy nie jest większy niż 60 W.

Sygnał elektryczny generowany przez urządzenie dociera do wszystkich odbiorów wody w budynku nawet wtedy, gdy woda nie płynie. Urządzenia są certyfikowane, a emitowany przez nie sygnał nie zakłóca pracy innych urządzeń elektrycznych. Sprawdź >>

Montaż urządzenia HydroFLOW C nie wymaga cięcia rur.

Efektem działania uzdatniacza wody HydroFLOW jest brak w instalacji twardych osadów mineralnych oraz usuwanie już istniejących osadów kamienia w trakcie pracy urządzenia.

Urządzenia zabezpiecza odbiory wody przed powstawaniem kamienia, czyli pralki, zmywarki, wymienniki ciepła i elementy zabudowane na liniach dystrybucji wody ( zawory, czujniki temperatury, przepływomierze i inne).

 

Więcej informacji na temat technologii HYDROPATH i uzdatniaczy wody HydroFLOW można uzyskać na stronie www.hydropath.pl lub kontaktując się z przedstawicielem firmy Hydropath sp. z o.o.

 Hydropath

HYDROPATH

ul. Żeliwna 38a, Katowice

+48 500 068 835
+48 324 450 683

biuro@hydropath.pl

www.hydropath.pl

 

[hydropath,hydroflow,uzdatnianie wody,czysta woda,bezpieczeństwo higieniczne,usuwanie kamienia,ochrona przed korozją]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
10/2020

Aktualny numer:

Administrator 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Będę prezydentem wszystkich
 • - Zmiany w Warunkach Technicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20169|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17490|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12346|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl