W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z 27 lutego 2020 r. (sygn. akt I SA/Sz 878/19) podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Wskazał w nim, że w sierpniu 2013 r. nabył od swojej matki w drodze aktu notarialnego współwłasność w udziale do części nieruchomości, w skład której wchodziły działki gruntu, budynek mieszkalno-usługowy z dwoma mieszkaniami i dwoma lokalami usługowymi, strychem, piwnicą, kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym oraz garaż (budynek gospodarczy). W listopadzie 2015 r. w wyniku ugody sądowej sprzedał drugiemu współwłaścicielowi cały swój udział w nieruchomościach. Podatnik podpisał w październiku 2015 r. umowę z deweloperem na wybudowanie i kupno mieszkania wraz z garażem. Zapłacił wszystkie transze za nieruchomość, po czym okazało się, że metraż mieszkania jest niezgodny z umową.
Podatnik odstąpił od umowy z deweloperem, jednocześnie strony podpisały nową umowę przedwstępną na wybudowanie i zakup innego mieszkania zgodnego z parametrami wymaganymi przez podatnika. Następnie podatnik wpłacił brakującą różnicę w cenie. Podatnik chciał wiedzieć, czy ma prawo skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). W myśl tego przepisu zwolnione od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia sprzedaży, nie później niż w okresie 2 lat (termin obowiązujący w dacie rozpoznania omawianej sprawy, obecnie trzech lat) od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości został wydany na własne cele mieszkaniowe.
W ocenie podatnika, w ciągu 2 lat od sprzedaży darowanej przez matkę nieruchomości poniósł on wydatki na cele mieszkaniowe po podpisaniu pierwszej umowy przedwstępnej z deweloperem i nie ma znaczenia, że definitywnie uzyskał prawo własności mieszkania później. Jego zdaniem, dla możliwości skorzystania z ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 131, ustawa o PIT nie wymaga definitywnego nabycia własności nowej nieruchomości, a jedynie wpłaty pieniędzy na cel mieszkaniowy.
Czytaj też: Jak ustalić powierzchnię użytkową na potrzeby podatku od nieruchomości? >>
W artykule:
• Stanowisko organu podatkowego
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[zwolnienie od pit, pit, podatek, sprzedaż nieruchomości, zwolnienie z pit od sprzedaży nieruchomości, zwolnienie podatkowe]