W sprawie rozpoznanej przez Sąd Najwyższy w uchwale z 27 lutego 2020 r. (sygn. aktIII CZP 59/19) właściciel mieszkania domagał się uchylenia dwóch uchwał. W budynku jest kilkanaście mieszkań i trzy o innym przeznaczeniu. Właściciele mieszkań uchwałą z 14 marca 2014 r. przyjęli statut, zgodnie z którym właściciele mogą podjąć uchwałę w trybie indywidualnego zbierania głosów przez zarząd m.in. w wypadku, gdy uchwała, którą poddano pod głosowanie na zebraniu, nie uzyskała wymaganej większości, ale z analizy rezultatów głosowania wynika, że może taką większość uzyskać dzięki głosom właścicieli, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu na zebraniu.
W myśl statutu uchwałę uważa się za podjętą z dniem, w którym oddano za nią większość głosów. Zarząd zawiadamia każdego właściciela o zebraniu na piśmie (mailem, faksem lub listownie) przynajmniej na 7 dni przed terminem zebrania. W zawiadomieniu należy podać termin, miejsce i porządek obrad oraz dostarczyć każdemu właścicielowi projekty uchwał, które będą przedmiotem głosowania. W dniu 1 kwietnia 2014 r. właściciele lokali podjęli uchwałę, na mocy której ustanowiono zasadę mailowego głosowania.
Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej przygotował projekty zaskarżonych uchwał i uzyskał upoważnienie trzech członków zarządu do zbierania głosów pod uchwałami. Telefonował do niektórych właścicieli lokali z prośbą o poparcie uchwały, następnie przesyłał tym osobom e-maile zawierające projekty uchwał wraz z kartą do głosowania i prośbą o jej wypełnienie. Korespondencja e-mailowa nie została skierowana do wszystkich właścicieli. Powód nie odebrał telefonu od członka zarządu, jak również z przesłanym mailem.
Zbieranie głosów pod uchwałami trwało około dziesięciu dni. Po uzyskaniu wymaganej większości zaprzestano zbierania kolejnych głosów. W głosowaniu wzięli udział współwłaściciele mający 59,17% udziałów w nieruchomości wspólnej. Wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem uchwał, które dotyczyły wyrażenia zgody dla restauracji na sprzedaż napojów alkoholowych.
Czytaj też: Samowolny demontaż części instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym >>
W artykule:
• Uchylenie uchwał konieczne?
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[głosowanie nad uchwałą, zbieranie głosów, głosowanie, orzecznictwo sądowe, sąd najwyższy, wspólnota mieszkaniowa]