Kredyt hipoteczny w dobie koronawirusa – plusy i minusy
Jedną z korzyści zaciągnięcia kredytu hipotecznego w obecnej sytuacji jest niskie oprocentowanie. Łączne oprocentowanie uległo bowiem znacznemu obniżeniu z uwagi na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W zamian banki podniosły marże, jednak łączne oprocentowanie zmienne (marża + Wibor) nadal są niższe niż przed wybuchem pandemii. A to oznacza niższą ratę kredytu w porównaniu do początku 2020 roku.
Negatywnym aspektem jest z kolei zaostrzenie procedur związanych z udzielaniem kredytów hipotecznych przez banki. Część z nich wykluczyła kredytobiorców z branż zagrożonych, a część zaprzestała uwzględniać dochody z umów zleceń, umów o dzieło, umów z najmu lokalu, działalności gospodarczych czy umów o pracę na czas określony. Ponadto niektórzy kredytodawcy obniżyli zdolność kredytową przy dochodach uzyskiwanych np. z działalności gospodarczej, a także podniosły wysokość wymaganego wkładu własnego. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jedne placówki rezygnują z wprowadzonych na wiosnę restrykcji, inne – pozostają przy nich.
Może Cię zainteresuje: Odmowna decyzja kredytowa – jak się zabezpieczyć?
Wkład własny
Próg wejścia, aby przystąpić do kredytu hipotecznego, wynosi obecnie 20% – jedynie w kilku bankach minimalny wkład własny pozostał na poziomie 10%. Jego wzrost nastąpił jednak już wcześniej niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Należy jednak pamiętać, że wyższy wkład własny może okazać się korzystny dla klienta w dłuższej perspektywie czasu, zapewniając np. lepsze warunki kredytowe i niższą marżę.
Czas trwania formalności
Średni czas oczekiwania na decyzję kredytową przy produkcie hipotecznym wynosi od 3 do 5 tygodni, a w niektórych przypadkach banki zastrzegają sobie czas na odpowiedź do nawet 2 miesięcy.
Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego
Negatywny scoring w BIK, zatrudnienie w branży zagrożonej przez pandemię, umowa o pracę na czas określony, zatrudnienie w rodzinnej firmie, krótko prowadzona działalność gospodarczej, wysokie ryzyko transakcji czy brak zdolności kredytowej – to najczęstsze powody odrzucenia wniosku kredytowego. Jednak można temu stosunkowo szybko zaradzić, np. poprzez uzyskanie wyższego, czy też dodatkowego dochodu lub przystąpienie do zobowiązania dodatkowego kredytobiorcy.
Może Ci się spodoba: Ile Polacy mają do spłaty długów z pierwszego boomu mieszkaniowego?
Kupno mieszkania online
Na ten moment w większości banków nie można jeszcze składać wniosków kredytowych online. Tylko w nielicznych bankach przeprowadzenie procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny może odbyć się zdalnie – przy podpisaniu umowy kredytowej Klient musi przedłożyć jednak podpisane oświadczenia o dokumentach przesłanych zdalnie.
Potrzebę kontaktów z Klientami online dostrzega z kolei coraz więcej branż, w tym deweloperzy. Kilku z nich wprowadziło już możliwość zastąpienia wizyt osobistych wideo rozmowami, a nawet zakup mieszkania w formie zdalnej.
Źródło: Profbud
[kredy hipoteczny, zdolność kredytowa, wkład własny, koronawirus, covid-19, zakup mieszkania]