Artykuł sponsorowany

Księgowość wspólnot u siebie czy na zewnątrz - zalety i wady outsourcingu usług księgowych

 WELES3  |  02.12.2020
Księgowość wspólnot u siebie czy na zewnątrz - zalety i wady outsourcingu usług księgowych
Księgowość wspólnot u siebie czy na zewnątrz - zalety i wady outsourcingu usług księgowych

Księgowość wspólnot - jakie warianty ma Zarządca?  

Wielu zarządców prowadząc firmę nie raz podejmowało dyskusje czy prowadzić księgowość wspólnot w ramach własnej organizacji czy zlecić na zewnątrz. Jeszcze kilkanaście lat temu nie był to główny temat do dyskusji,  każdy zarządca prowadził księgowość wspólnot w ramach własnej firmy. To wynikało z dwóch powodów, po pierwsze z faktu, że w wielu przypadkach to właśnie osoby z doświadczeniem księgowym są właścicielami lub współwłaścicielami firm Zarządzających nieruchomościami, po drugie jakość oraz liczba profesjonalnych podmiotów świadczących usługi księgowości wspólnot pozostawiała wiele do życzenia.

Przez ostatnie lata ta tendencja wyraźnie się zmienia. Coraz częściej Zarządcy decydują się na skorzystanie z usług firmy księgowej dostrzegając w tym szereg korzyści, a liczba podmiotów świadczących usługi księgowości wspólnot rośnie. Coraz większa konkurencja na tym rynku wpłynęła bardzo korzystnie na podniesienie jakości usług.

Zarządca na dzisiaj ma właściwie dwie opcje do wyboru, albo zdecydować się na tworzenie i utrzymywanie własnego zespołu księgowego, albo podpisać umowy i zlecić prowadzenie ksiąg wyspecjalizowanej firmie. 

Wyspecjalizowanej w tym przypadku nie oznacza podpisania umowy z każdym biurem rachunkowym. Wciąż zdarza się, że Zarządcy zlecają księgowość wspólnot do biur rachunkowych prowadzących tylko księgowość spółek zakładając, że to jest taka sama forma księgowości.  To skutkuje tym, że często biura rachunkowe prowadzą księgi wspólnoty analogicznie jak księgowość  spółki. Należy pamiętać, że prowadzenie ksiąg dla wspólnot to nie jest taka sama księgowość jak księgowość spółek. Wymaga doświadczenia i wiedzy w tej konkretnej dziedzinie, dlatego najlepiej powierzyć taką usługę podmiotom, które doskonale znają specyfikę obsługi wspólnot i wszystkie różnice z tego wynikające. Sprawdź >>

Zalety outsourcingu księgowości wspólnot

Coraz częściej Klienci dostrzegają zalety takiej formy współpracy ze swoimi dostawcami.

W przypadku profesjonalnych podmiotów prowadzących takie usługi z pewnością można liczyć na:

●     Dostęp do profesjonalnej wiedzy całego zespołu

●     Bezpośredni kontakt z dedykowaną księgową

●     Jasny i elastyczny zakres usług

●     Precyzyjnie określone terminy realizacji usług

●     Elastyczność kosztów w zależności od liczby wspólnot

Prowadzenie księgowości wspólnot mieszkaniowych wymaga bieżącego podnoszenia wiedzy wśród księgowych w kontekście wprowadzanych coraz to nowych przepisów. W przypadku outsourcingu usługi księgowej to podmiot prowadzący księgi jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg zgodnie z przepisami prawa, a co za tym idzie do edukacji swoich pracowników.  To samo dotyczy kwestii rekrutacji i utrzymania pracowników, ten aspekt w przypadku outsourcingu leży po stronie firmy księgowej.

Usługi księgowe dla wspólnot

W dzisiejszych czasach elastyczność to jest coś co tworzy przewagę usługi outsourcingu księgowości versus utrzymywania księgowości we własnej organizacji. W przypadku pozyskania nowej wspólnoty czy rezygnacji wspólnoty z usług Zarządcy koszt obsługi księgowej dostosowuje się do skali działania zarządcy co daje dużą elastyczność kosztową  oraz komfort prowadzenia firmy przez Zarządcę.

Nie bez znaczenia jest fakt, że konkurencja na rynku sprawiła, że Zarządca nie jest zmuszony do korzystania ciągle z jednego dostawcy usług. Dlatego warto spróbować i znaleźć podmiot godny zaufania, który będzie wspierał Zarządcę w bieżącej obsłudze wspólnot mieszkaniowych. Wybierz sprawdzoną ofertę >>

Wady outsourcingu księgowości wspólnot

Podstawową wadą w oczach wielu zarządców jest wrażenie braku kontroli nad tym co robi księgowość czy poczucie braku wpływu na jakość usługi. Temat współpracy firmy ze swoim dostawcą reguluje umowa i wydaje się, że powyższe problemy można w niej w łatwy sposób zaadresować. Ważne jest precyzyjnie aby precyzyjnie w umowie określić zakres, oczekiwania i terminy we współpracy z firmą księgową, aby nie było wątpliwości co do ustaleń między stronami.

Jako wadę zarządcy wymieniają też cenę usługi, która jest porównywalna z prowadzeniem księgowości we własnej organizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że utrzymanie zespołu to nie tylko wynagrodzenia ale i koszt infrastruktury, w tym siedziby czy sprzętu, szkolenia a przede wszystkim koszty rekrutacji i nieoczekiwanych zmian kadrowych to z pewnością usługi outsourcingu księgowości wspólnot są znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Outsorcing usług ksiegowych

Z kim warto współpracować w zakresie Księgowości Wspólnot

Podmiotów świadczących usługi księgowości wspólnot na rynku można znaleźć wiele. Najczęściej firmy księgowe obsługują od kilku do kilkuset wspólnot.

Firmą ocenianą bardzo wysoko przez klientów jest spółka Usługi Weles, która obsługuje ponad 600 wspólnot mieszkaniowych.  Firma skupiła się na dobraniu bardzo dobrych specjalistów i zatrudnia doświadczony, profesjonalnie przygotowany zespół do świadczenia usług księgowości wspólnot.

Usługi Weles obsługuje klientów w całej Polsce, gdyż wszystko jest realizowane zdalnie co jest bardzo doceniane przez Klientów i nie bez znaczenia w dobie pandemii.

Posiadamy profesjonalny zespół zajmujący się wyłącznie księgowością Wspólnot Mieszkaniowych i znamy wszystkie aspekty takiej rachunkowości. Służymy naszym doświadczeniem w określeniu najbardziej dopasowanego i korzystnego zakresu naszych usług. Wykorzystujemy profesjonalne i zautomatyzowane systemy dostępne ONLINE dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować korzystne stawki mogąc w ten sposób odpowiednio wykorzystać posiadane zasoby i pomóc Zarządcom.  Zarządcy zlecają nam do obsługi całe swoje zasoby albo np.  kilka wspólnot jeśli nie chcą rozbudowywać swojego zespołu księgowego, a pozyskali nowe wspólnoty do obsługi. Stawiamy na jakość, którą precyzyjnie definiujemy jako terminowe, rzetelne prowadzenie ksiąg oraz odpowiednią komunikację z Zarządcą - powiedziała Joanna Ziemska Prezes firmy Usługi Weles

 

Usługi Weles

  • Spółka od wielu lat prowadzi księgowość wspólnot mieszkaniowych dla Zarządców Nieruchomości. Obsługuje Wspólnoty na terenie całego kraju.
  • Zespół księgowych posiada minimum 10 letnie doświadczenie w księgowości wspólnot. 
  • W swojej pracy wykorzystuje narzędzia Online.
  • Ceny obsługi są wynikiem indywidualnych ustaleń i zaczynają się od 99 złotych za wspólnotę. Sprawdź >>

 

Wspólnoty księgowość

Usługi Weles sp z oo sk

Normandii 3F
05-500 Józefosław

www.wspolnotyksiegowosc.pl


[Księgowość wspólnot u siebie czy na zewnątrz - zalety i wady outsourcingu usług księgowych]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 22934|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13024|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl