Dla każdego właściciela lokalu, jego interes jest kwestią najistotniejszą, czemu nie można się dziwić. W przypadku zaskarżania uchwał wspólnot mieszkaniowych, interes właściciela mierzony jest miernikami obiektywnymi. Bierze się pod uwagę niejako dwie odmiany tego interesu: interes właściciela jako takiego, czyli jego życiowy, społeczny, socjalny oraz interes właściciela w rozumieniu jego korporacyjnego interesu z tytułu uczestnictwa we wspólnocie mieszkaniowej. Typowym przykładem interesu osobistego jest np. kwestia zgody na pewne roboty budowlane, a interesu korporacyjnego – np. wartość jego udziału w zysku w razie wynajęcia czy sprzedaży części wspólnej. Sądy w postępowaniach muszą równoważyć interesy wspólnoty i właściciela oraz stanowić, któremu interesowi przyznać pierwszeństwo, gdy są one sporne.
Wspólnota nie jest uprawniona do odcinania mediów
W ostatnim czasie pojawiło się ciekawe orzeczenie, w którym sąd słusznie uznał, że wspólnota nie jest uprawniona do odcinania mediów – wody członkowi wspólnoty. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków tylko przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne może odciąć dostawę wody w wypadkach wskazanych w ustawie.
Wspólnota nie jest uprawniona do odcięcia członkowi wspólnoty dopływu wody zimnej albowiem przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków nie przyznają jej takiego uprawnienia. Niezależnie od powyższego, pozbawienie członka wspólnoty mieszkaniowej dostępu do wody zimnej jest niehumanitarne i jako takie nie może korzystać z ochrony prawnej (tak: V ACa 761/19 – wyrok SA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2020 r.).
Czytaj też: Skutki niezapewnienia wszystkim właścicielom lokali udziału w głosowaniu >>
AbstraktAutorka artykułu przedstawia zagadnienie interesu wspólnoty i właściciela lokalu oraz stara się wskazać – w oparciu o orzecznictwo sądowe, któremu interesowi przyznać pierwszeństwo, gdy są one sporne. |
W artykule:
• Wspólnota nie jest uprawniona do odcinania mediów
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[właściciel lokalu, zarządca wspólnoty, wspólnota mieszkaniowa, przepisy prawa, uchwała sąd, orzecznictwo sądowe]