W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 18 listopada 2019 r. (sygn. akt I SA/Bd 601/19) podatniczka złożyła do urzędu skarbowego wniosek o zwrot nienależnie pobranego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu sądowego zniesienia współwłasności wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia zapłaty do dnia zwrotu.
Podstawą opodatkowania wartość rynkowa rzeczy?
Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Stwierdził, że podatniczka w wyniku zniesienia współwłasności nabyła rzeczy o wartości rynkowej ponad wartość udziału we współwłasności, stanowiło to podstawę do opodatkowania, dlatego należało odmówić stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 9 września 2009 r. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1519, z późn. zm., dalej: UPCC) przy umowie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku.
Podatniczka tłumaczyła, że w rezultacie zniesienia współwłasności na podstawie wyroków sądowych nie nabyła rzeczy ani praw majątkowych ponad orzeczony tymi wyrokami udział w spadku lub we współwłasności i dlatego nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zdaniem dyrektora izby skarbowej rozpoznającego odwołanie podatniczki, naczelnik urzędu skarbowego prawidłowo przyjął, że nabyła rzeczy ponad udział przysługujący przed zniesieniem współwłasności, w tym nieruchomości i wyposażenia domu o łącznej wartości wyższej (2 014 873 zł) niż łączna wartość udziału we własności składników posiadanych przed zniesieniem współwłasności. (1 917 555,53 zł). Podkreślił, że podstawą opodatkowania nie jest wysokość spłaty lub dopłaty, lecz wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności. W konsekwencji uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 72 Ordynacji podatkowej.
Czytaj też: Amortyzacja majątku małżonków >>
W artykule:
• Podstawą opodatkowania wartość rynkowa rzeczy?
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[podatek, podatek od czynności cywilnoprawnych, współwłasność, opodatkowany majątek, wartość rynkowa, wojewódzki sąd administracyjny]