W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (wyrok z dnia 9 września 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 441/20) podatnik złożył wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. We wniosku wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obrót nieruchomościami. W ramach tej działalności zawiera między innymi umowy deweloperskie w celu zakupu lokali przeznaczonych do sprzedaży.
Z punktu widzenia dewelopera
Zdarza się, że przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu przez dewelopera na jego rzecz znajduje się nabywca na ten lokal, w związku z czym zawiera on z tą osobą umowę przeniesienia praw i obowiązków z umowy deweloperskiej na nabywcę (cesję). Do przeniesienia tych praw i obowiązków dochodzi zwykle po wpłaceniu całej ceny do dewelopera i otrzymaniu od niego kluczy do lokalu. Rozliczenie między cedentem (podatnikiem), cesjonariuszem (nabywcą) i deweloperem wygląda tak, że podatnik wpłaca deweloperowi w transzach całą cenę za lokal, cesjonariusz zwraca mu kwotę odpowiadającą cenie zapłaconej deweloperowi powiększoną o marżę. Deweloper nie koryguje faktur wystawionych dla podatnika, ponieważ doszło już do dostawy lokalu na jego rzecz. Klient wykazał w ewidencji dostawę lokalu ze stawką 8% VAT.
Możliwa jest także cesja umowy deweloperskiej w trakcie trwania budowy budynku, a cesjonariusz zapłaci na rzecz wnioskodawcy jedynie kwotę odstępnego; deweloper zwróci wnioskodawcy całą wpłaconą kwotę (zaliczki), a cesjonariusz samodzielnie rozliczy się z deweloperem. Zdaniem podatnika, taką transakcję także należy opodatkować stawką 8% VAT. Chciał wiedzieć w związku z tym, czy wskazane wyżej transakcje dostawy mieszkania otrzymanego wcześniej od dewelopera, z jednoczesną cesją umowy deweloperskiej podlegają podatkowi VAT ze stawką 8% VAT, czy cesja umowy deweloperskiej dokonana przed wydaniem przez dewelopera cedentowi lokalu do posiadania podlega stawce 8% VAT, jak również czy cesja umowy deweloperskiej dokonana w trakcie trwania budowy budynku przy zapłacie przez cesjonariusza jedynie odstępnego podlega stawce 8% VAT.
Zdaniem podatnika, do dostawy lokalu z jednoczesnym przeniesieniem praw i obowiązków z umowy deweloperskiej (cesji) należy stosować przepisy ustawy o VAT, odnoszące się do dostawy budynków, budowli lub ich części. Przeniesienie przez cedenta na cesjonariusza posiadania lokalu otrzymanego od dewelopera w związku z wykonaniem postanowień umowy deweloperskiej, stanowi dostawę lokalu mieszkalnego i podlega stawce 8% VAT. Ponadto, jego zdaniem, cesja umowy deweloperskiej, której przedmiotem i celem jest ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie tego prawa na nabywcę – podlega stawce 8% VAT. Dla opodatkowania podatkiem VAT istotny jest ekonomiczny sens transakcji, a nie jej forma przyjęta w prawie cywilnym. Skoro celem obu umów (tj. umowy deweloperskiej oraz umowy cesji praw i obowiązków z tej umowy) jest ten sam towar (tj. lokal), to dla obu umów stosuje się te same zasady opodatkowania właściwe dla dostawy tego towaru i to niezależnie od tego, czy cesja umowy jest dokonywana łącznie z przeniesieniem posiadania lokalu.
Czytaj też: Odpowiedzialność podatnika za zobowiązania podatkowe >>
W artykule:
• Z punktu widzenia dewelopera
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[podatek vat, umowa deweloperska, cesja praw, wojewódzki sąd administracyjny, cesja uprawnień, deweloperzy]