Artykuł sponsorowany

Czy instalacja LNG to rozwiązanie odpowiednie dla osiedli mieszkaniowych?

 Gaspol S.A.  |  21.12.2020
Czy instalacja LNG to rozwiązanie odpowiednie dla osiedli mieszkaniowych?
Czy instalacja LNG to rozwiązanie odpowiednie dla osiedli mieszkaniowych?
GASPOL S.A.

Sieć gazowa LNG to dobre rozwiązanie zarówno dla budynków nowych, jak i modernizowanych, mieszkalnych oraz przemysłowych. A zatem wśród potencjalnych zainteresowanych na pewno znajdą się przedsiębiorcy, deweloperzy, inwestorzy, a także zarządcy nieruchomości poszukujący wygodnego, bezobsługowego, efektywnego i przyjaznego środowisku źródła ogrzewania dla inwestycji położonych poza siecią gazu ziemnego.

LNG – co to jest?

Skrót LNG (skropolony gaz ziemny) pochodzi od anglojęzycznej nazwy Liquefied Natural Gas. To gaz, który w około 95 proc. składa się z metanu. W procesie skraplania LNG zostaje schłodzony do temperatury -162 st. C i wyniku tego procesu zwiększa swoją wartość energetyczną, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości.

Gaz LNG jest lżejszy od powietrza, przez co unosi się ku górze – to bardzo ważna właściwość, bo warunkująca sposób instalacji i magazynowania gazu LNG.

Jakie jest przeznaczenie LNG?

Skroplony gaz ziemny (LNG) może zostać użyty do wielu celów, najczęściej jednak używa się go w celach grzewczych, do produkcji pary technologicznej, w procesach suszenia oraz wypalania. 

Dla kogo jest to rozwiązanie?

To przede wszystkim rozwiązanie dla budynków, które mają duże zapotrzebowanie na energię, szczególnie osiedla mieszkaniowe i duże firmy produkcyjne.

W budownictwie mieszkaniowym LNG ma zastosowanie do zasilania centralnych kotłowni na osiedlach bez dostępu do gazu ziemnego z sieci lub gdy zapotrzebowanie kotłowni przekracza możliwości przesyłowe sieci gazowej. To rozwiązanie jest polecane nie tylko do nowych inwestycji. Sprawdzi się również doskonale przy modernizacji kotłowni z węgla lub oleju opałowego. Sprawdź>>

LNG od Gaspol

Jakie elementy składają się na instalację LNG?

  • Zbiornik magazynowy – pionowy (stosowany w przypadku ograniczonej powierzchni) lub poziomy.
  • Parownice – to miejsce, gdzie gaz pod wpływem dostarczonej energii cieplnej ulega odparowaniu – zmiana stanu skupienia z ciekłego w lotny.
  • Stacja redukcyjna – ważny element instalacji regazyfikacji LNG, który pozwala dostosować instalację pod konkretne parametry gazu, wymagane przez instalację odbiorczą. W skład stacji wchodzą m.in.: reduktory I stopnia, filtry, czujniki ciśnień, nawaniacz gazu (dla bezpieczeństwa).
  • Aparatura kontrolna – obok instalacji, w odrębnym kontenerze, umieszcza się szafę kontrolno-pomiarową ze sterownikiem PLC, która kontroluje aktualne parametry oraz steruje stacją. W instalacji projektuje się najczęściej zawory o działaniu pneumatycznym, umożliwiające automatyczną zmianę ich stanów pracy. Do sterowania niezbędne jest dostarczenie sprężonego powietrza lub butli ze sprężonym azotem.
  • System telemetryczny – umożliwia zdalne monitorowanie pracą stacji LNG. W każdej chwili daje dostęp do aktualnych parametrów instalacji, pozycji pracy zaworów oraz danych historycznych.

Czy to się opłaca?

Inwestycja w instalację LNG to kwestia bardzo indywidualna. Analizie poddawane są nakłady inwestycyjne, dobór poszczególnych urządzeń, opłacalność inwestycji itp

Gaz LNG

Jak przebiega proces inwestycyjny?

Na początku przeprowadzana jest szczegółowa analiza działalności w celu oszacowania potrzeb energetycznych i szczytowego zapotrzebowania  na energię. Na tej podstawie powstaje wycena inwestycji i projekt instalacji.

Sam proces przejścia czy wdrożenia LNG nie jest skomplikowany, ale wymaga trochę czasu, jak każda większa inwestycja budowlana. Od podpisania umowy do pierwszej dostawy gazu może minąć średnio od 8 do 11 miesięcy. Wiąże się to głównie z oczekiwaniem na decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę.

Gaz LNG to efektywne, łatwo dostępne i jednocześnie przyjazne dla środowiska źródło energii. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej szczególnie w kontekście konieczności obniżania emisji CO2. Dowiedz się więcej >>

 

GASPOL S.A.

00-175 Warszawa
al. Jana Pawła II 80
Infolinia: 606 800 400


www.gaspol.pl

 

[gaspol,lng,gaz lng,instalacje lng,skroplony gaz ziemny,energia]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 20006|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12640|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl