LNG – co to jest?
Skrót LNG (skropolony gaz ziemny) pochodzi od anglojęzycznej nazwy Liquefied Natural Gas. To gaz, który w około 95 proc. składa się z metanu. W procesie skraplania LNG zostaje schłodzony do temperatury -162 st. C i wyniku tego procesu zwiększa swoją wartość energetyczną, przy jednoczesnym zmniejszeniu objętości.
Gaz LNG jest lżejszy od powietrza, przez co unosi się ku górze – to bardzo ważna właściwość, bo warunkująca sposób instalacji i magazynowania gazu LNG.
Jakie jest przeznaczenie LNG?
Skroplony gaz ziemny (LNG) może zostać użyty do wielu celów, najczęściej jednak używa się go w celach grzewczych, do produkcji pary technologicznej, w procesach suszenia oraz wypalania.
Dla kogo jest to rozwiązanie?
To przede wszystkim rozwiązanie dla budynków, które mają duże zapotrzebowanie na energię, szczególnie osiedla mieszkaniowe i duże firmy produkcyjne.
W budownictwie mieszkaniowym LNG ma zastosowanie do zasilania centralnych kotłowni na osiedlach bez dostępu do gazu ziemnego z sieci lub gdy zapotrzebowanie kotłowni przekracza możliwości przesyłowe sieci gazowej. To rozwiązanie jest polecane nie tylko do nowych inwestycji. Sprawdzi się również doskonale przy modernizacji kotłowni z węgla lub oleju opałowego. Sprawdź>>
Jakie elementy składają się na instalację LNG?
- Zbiornik magazynowy – pionowy (stosowany w przypadku ograniczonej powierzchni) lub poziomy.
- Parownice – to miejsce, gdzie gaz pod wpływem dostarczonej energii cieplnej ulega odparowaniu – zmiana stanu skupienia z ciekłego w lotny.
- Stacja redukcyjna – ważny element instalacji regazyfikacji LNG, który pozwala dostosować instalację pod konkretne parametry gazu, wymagane przez instalację odbiorczą. W skład stacji wchodzą m.in.: reduktory I stopnia, filtry, czujniki ciśnień, nawaniacz gazu (dla bezpieczeństwa).
- Aparatura kontrolna – obok instalacji, w odrębnym kontenerze, umieszcza się szafę kontrolno-pomiarową ze sterownikiem PLC, która kontroluje aktualne parametry oraz steruje stacją. W instalacji projektuje się najczęściej zawory o działaniu pneumatycznym, umożliwiające automatyczną zmianę ich stanów pracy. Do sterowania niezbędne jest dostarczenie sprężonego powietrza lub butli ze sprężonym azotem.
- System telemetryczny – umożliwia zdalne monitorowanie pracą stacji LNG. W każdej chwili daje dostęp do aktualnych parametrów instalacji, pozycji pracy zaworów oraz danych historycznych.
Czy to się opłaca?
Inwestycja w instalację LNG to kwestia bardzo indywidualna. Analizie poddawane są nakłady inwestycyjne, dobór poszczególnych urządzeń, opłacalność inwestycji itp
Jak przebiega proces inwestycyjny?
Na początku przeprowadzana jest szczegółowa analiza działalności w celu oszacowania potrzeb energetycznych i szczytowego zapotrzebowania na energię. Na tej podstawie powstaje wycena inwestycji i projekt instalacji.
Sam proces przejścia czy wdrożenia LNG nie jest skomplikowany, ale wymaga trochę czasu, jak każda większa inwestycja budowlana. Od podpisania umowy do pierwszej dostawy gazu może minąć średnio od 8 do 11 miesięcy. Wiąże się to głównie z oczekiwaniem na decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę.
Gaz LNG to efektywne, łatwo dostępne i jednocześnie przyjazne dla środowiska źródło energii. Warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu bliżej szczególnie w kontekście konieczności obniżania emisji CO2. Dowiedz się więcej >>
![]() |
GASPOL S.A. 00-175 Warszawa |
[gaspol,lng,gaz lng,instalacje lng,skroplony gaz ziemny,energia]