Zamknięte osiedla
Zamknięte osiedla mieszkaniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin. Zapewnia je monitoring, ochrona i dodatkowe domofony, dzięki którym wiemy, kto zostaje wpuszczony na osiedle. Kontrolowany dostęp gwarantuje większe poczucie prywatności i bezpieczeństwa.
Zaletą nieruchomości z zamkniętym terenem jest to, że można pozostać w kameralnym gronie podczas większości codziennych czynności – podczas spędzania czasu na tarasie czy w ogrodzie. Wspólne przestrzenie dla mieszkańców, w których można zaczerpnąć świeżego powietrza, stają się sercem osiedla i sprzyjają poczuciu wspólnoty. Niesie to korzyści nie tylko estetyczne, lecz także wpływa pozytywnie na samopoczucie lokatorów.
Może Cię zainteresuje: Czy zainteresowanie zakupem nowych mieszkań słabnie?
Daleko od centrum i duży ogród
Niezależnie od tego, czy popyt kupujących spowodowany jest pragnieniem większej przestrzeni, mniej zaludnionych dzielnic, niższymi cenami lub nowo odkrytej swobody przy pracy zdalnej, wykazuje on rosnące zainteresowanie nieruchomościami z dala od centrum miasta — mieszkań z większą przestrzenią, ogródkiem i atrakcyjnym widokiem.
Znaczenie zyskuje prywatna przestrzeń zewnętrzna – ogrody, duże balkony i tarasy. Już teraz przyszli właściciele zastanawiają się nad funkcją przestrzeni na zewnątrz – czy będzie ona służyć jako miejsce do picia kawy, czy może zajęć rekreacyjnych i ćwiczeń. Prawdopodobnie niektórzy nabywcy będą skłonni zamieszkać w mniejszym mieszkaniu na poczet dużego ogródka, na którym mogliby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.
Jasno określone przestrzenie
Wyraźne wytyczenie przestrzeni ma ogromne znaczenie dla stworzenia efektywnych przestrzeni, w których żyjemy, pracujemy, uczymy się i relaksujemy. Dlatego w 2021 roku z pewnością będziemy mogli obserwować tren projektowania wnętrz w taki sposób, aby zwiększyć produktywność oraz zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wyznaczona przestrzeń do pracy będzie priorytetem, podobnie jak dobra akustyka pomieszczeń.
– Zmieni się organizacja przestrzenna, miejsce do pracy nie będzie już biurkiem z krzesłem umieszczonym w rogu salonu lub pod schodami. Teraz będzie to zupełnie oddzielone pomieszczenie z dużym oknem, zaciemniającymi zasłonami i funkcjonalnymi meblami. Kupujący skoncentrują się na dodatkowej wielofunkcyjnej przestrzeni – Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Może Ci się spodoba: Ile mieszkań kupują w Polsce cudzoziemcy?
Kuchnia – centrum domu
Oprócz roli domowego centrum ta przestrzeń zyskuje podwójnie ze względu na zamknięte restauracje – domowe gotowanie staje się nową normą. Kupujący, którzy docelowo będą pracować zdalnie, nie zatrzymają się na śniadanie w drodze do pracy. W wyniku pandemii ludzie będą spędzać więcej czasu w kuchni. Być może zrodzi się potrzeba projektowania kuchni jako odrębnego pomieszczenia.
Rynek nieruchomości stale się rozwija — nabywcy zmieniają swoje preferencje, dostępne rozwiązania dopasowują do swoich potrzeb. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z tarasem, balkonem lub przydomowym ogródkiem.
Źródło: WPBM "Mój Dom"
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[koronawirus, rynek pierwotny, preferencje mieszkaniowe, trendy 2021, ogród, balkony i tarasy]