administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak może się zmienić rynek mieszkaniowy? Prognozy, które zaskakują

Redakcja | 2021-01-13
Deweloperzy coraz częściej proponują poszczególnym grupom „inwestycje tematyczne”
fot. Pixabay

Deweloperzy coraz częściej proponują poszczególnym grupom „inwestycje tematyczne”


fot. Pixabay

Niekorzystne zmiany klimatyczne, malejące poczucie bezpieczeństwa oraz niedostępność mieszkań dla osób o niskich dochodach – to główne czynniki wywołujące zmiany na rynku mieszkaniowym. Wiele nowinek technologicznych obecnych na rynku w innych branżach, z dużym prawdopodobieństwem może zostać zaadaptowanych także do mieszkaniówki.

Zobacz także

Redakcja Jak zmieniają się nastroje kupujących mieszkania?

Jak zmieniają się nastroje kupujących mieszkania? Jak zmieniają się nastroje kupujących mieszkania?

Czasy się zmieniły, a nasze mieszkania w wielu przypadkach pełnią funkcję biur, szkół, placów zabaw, siłowni i przestrzeni do relaksu. Spędzanie tak dużej ilości czasu w domu, wiele osób skłoniło do refleksji...

Czasy się zmieniły, a nasze mieszkania w wielu przypadkach pełnią funkcję biur, szkół, placów zabaw, siłowni i przestrzeni do relaksu. Spędzanie tak dużej ilości czasu w domu, wiele osób skłoniło do refleksji nad tym, jak żyją i co jest dla nich najważniejsze przy zakupie inwestycji. Niewątpliwie pandemia koronawirusa zmieniła sposób myślenia i życia, a także wpłynęła na nastroje i preferencje kupujących nieruchomości.

Redakcja Ceny materiałów budowlanych nadal rosną

Ceny materiałów budowlanych nadal rosną Ceny materiałów budowlanych nadal rosną

Silna hossa na rynku materiałów budowlanych to jeden z głównych czynników wzrostów cen mieszkań na rynku pierwotnym w ostatnich latach koniunkturalnej prosperity. Zmiany trendów cenowych w przedmiotowych...

Silna hossa na rynku materiałów budowlanych to jeden z głównych czynników wzrostów cen mieszkań na rynku pierwotnym w ostatnich latach koniunkturalnej prosperity. Zmiany trendów cenowych w przedmiotowych grupach towarowych prędzej czy później rzutują na deweloperskie cenniki.

Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Drukowane domy w technologii 3D

Prawdziwą rewolucją może się okazać wykorzystanie na masową skalę technologii 3DCP (od ang. 3D Construction Printing), która ma zaledwie 10-letnią historię. New Story, to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się problemem bezdomności, która w 2015 r. sfinansowała lub wybudowała przy użyciu tradycyjnych metod ok. 2,7 tys. prostych domów w Meksyku, na Haiti, w Salwadorze i Boliwii . Dzięki technologii 3DCP ma ich powstawać znacznie więcej, a cały proces będzie krótszy i tańszy. New Story we współpracy z firmą ICON wydrukuje 50 domów z betonu o powierzchni ok. 46,5 mkw. każdy. Sam druk domu trwa 24 godziny, a koszt to ok. 4 tys. dolarów. 

Dotychczas największym budynkiem wydrukowanym w 3D jest ten zrealizowany przez firmę Apis Cor. Budynek o wysokości 9,5 metra i powierzchni 640 mkw. powstał w Dubaju. Z kolei w Moskwie Apis Cor wydrukował w ciągu doby dom o powierzchni 38 mkw., którego koszt wyniósł nieco ponad 10 tys. dolarów. 

W Polsce natomiast pierwszy domek 3D o powierzchni 7 mkw. powstał w podwarszawskich Otrębusach. Wydrukowany został przez startup REbuild. Czynność trwała 13 godzin, użyto ok. 6 ton betonu. Firma przekonuje, że technologia 3DCP pozwoli obniżyć czas i koszty budowy nawet o 70-80%, zaś cały proces będzie dużo bardziej bezpieczny i ekologiczny. 

Noclegi tylko w hotelach

Krakowscy radni zaapelowali do rządu i Sejmu o zmianę przepisów, która pozwalałaby wspólnotom mieszkaniowym zakazać świadczenia usług wynajmu krótkoterminowego. To konsekwencja skarg mieszkańców na zakłócanie miru domowego przez najemców krótkoterminowych. Wprawdzie COVID-19 na chwilę zażegnał ten problem, ale gdy ogólna sytuacja wróci do normy, patologie związane z najemcami krótkoterminowymi mogą powrócić. Rosnąca popularność to także malejąca podaż mieszkań na wynajem długoterminowy. 

Już wprowadzenie pewnych ograniczeń może skutecznie zniechęcić do inwestowania w tę formę wynajmu. Niektóre aglomeracje zachodnioeuropejskie już walczą w taki właśnie sposób z niską dostępnością mieszkań na wynajem długoterminowy. 

Kary za wprowadzanie w błąd w ogłoszeniach nieruchomości

Nierzadko zdarza się sytuacja, że ogłoszenia wprowadzają w błąd, bo są nieaktualne albo służą jako wabik mający przyciągnąć uwagę potencjalnych nabywców lub najemców. Powszechne jest też podkradanie ofert. Portale ogłoszeniowe, agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i sami właściciele nie ponoszą odpowiedzialności za prezentowaną ofertę. Jest ona traktowana jako zaproszenie klienta do zawarcia umowy. Często spotkać można jednak zastrzeżenie w ogłoszeniu, że nie jest ono ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Rząd wprowadzi przepis, który skończy z tego typu praktyką. Wysokie kary zmuszą ogłoszeniodawców i portale do zamieszczania wyłącznie prawdziwych ofert. 

Zielone dachy i elewacje budynków

Centra miast stały się „wyspami ciepła”, które czynią życie nieznośnym nie tylko z powodu wysokiej temperatury, ale także zanieczyszczenia powietrza. Chłodzenie budynków generuje ogromne koszty, zaś wysokie zużycie energii może być przyczyną coraz częstszych przerw w jej dostawach. Tego typu zagrożeniom ma zapobiec m.in. zielona infrastruktura, czyli zielone tarasy i dachy, pokryte roślinnością fasady, wewnętrzne czy zewnętrzne ogrody. W obszarach śródmiejskich wszystkie nowe i modernizowane budynki mieszkalne, biurowe i handlowe będą musiały mieć zielone dachy. 

W planach zagospodarowania przestrzennego przewidujących zabudowę wielorodzinną powszechny stanie się też wymóg tworzenia nowych zieleńców i skwerów z określoną powierzchnią, np. minimum 10 mkw. na każdego mieszkańca.

Obowiązek zbierania deszczówki

Marnotrawstwu wody ma przeciwdziałać naturalna retencja wód opadowych i roztopowych. Żeby woda tak po prostu nie spływała do kanalizacji, w miastach wymagany będzie coraz większy udział powierzchni biologicznie czynnej. Powstawać też będą tzw. ogrody deszczowe, które pochłaniają nawet do 40% więcej wody niż trawniki oraz oczka wodne. Już teraz można skorzystać z dotacji na ten cel. 

Samowystarczalne energetycznie osiedla

Do wytwarzania energii zaspokajającej potrzeby mieszkańców lub najemców służyć będą półprzezroczyste panele fotowoltaiczne z wykorzystaniem perowskitów. To zmodyfikowany minerał, który jest alternatywą dla krzemu, stosowanego do tej pory w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Można nim pokrywać np. fasady budynków, łącznie z oknami. 

Nadwyżki produkowanego prądu mogą być magazynowane w specjalnym akumulatorze. Taką możliwość oferuje już m.in. niemiecka firma Sonnen. Z kolei firma Facility Management Austria (FMA) i Austriacki Instytut Technologii (AIT) pracują nad technologią „PowerPack Immobilie”, dzięki której ​​energia elektryczna i ciepło są wytwarzane w budynku, a nadwyżki są w nim magazynowane lub wprowadzane do sieci. 

Osiedlowe lądowiska dla dronów 

Do dużego wzrostu popularności zakupów online przyczyniła się m.in. pandemia COVID-19. Problemem staje się jednak szybkość i koszt dostawy zamówionych produktów. Na dachach biurowców, ale także na terenie osiedli mieszkaniowych powstawać więc będą specjalne lądowiska dla dronów dostarczających zamówione przesyłki.

W sierpniu 2020 r. Amazon otrzymał zgodę Federalnej Administracji Lotniczej na rozpoczęcie testów komercyjnych dostaw za pomocą dronów. System dostaw Amazon Prime Air ma zapewnić bezpieczne dostarczenie paczek w czasie nieprzekraczającym 30 minut.

Taka forma dostaw jest już stosowana w Chinach. Usługę świadczą współpracujące ze sobą firmy DHL Express i Ehang (producent inteligentnych dronów, które mogą przewozić jednorazowo do 5 kg ładunku). W DHL Express przekonują, że ta technologia sprawdza się zwłaszcza w dużych miastach.

Face recognition zamiast grodzenia osiedli

Z face recognition korzystają już m.in. banki oraz producenci urządzeń komputerowych i smartfonów. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, Niderlandy i Stany Zjednoczone, ta technologia jest wykorzystywana przez policję, służby celne czy straż graniczną. Można też wskazać przykłady zastosowania systemu rozpoznawania twarzy na imprezach sportowych i koncertach. Mimo potencjalnego zagrożenia dla naszej prywatności, w przyszłości face recognition stanie się powszechnym sposobem na zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miast czy osiedli. Ogrodzenie nie będzie potrzebne, skoro system w ciągu kilku sekund poinformuje ochronę o obecności intruza w budynku.

Osiedla dla „samych swoich”

Deweloperzy coraz częściej proponują poszczególnym grupom „inwestycje tematyczne”. Dla będącego generalnie w słabej sytuacji ekonomicznej pokolenia Y budowane będą mieszkania na wynajem w systemie colivingu, czyli współdzielenia powierzchni mieszkalnej. Millenialsi, czyli obecni 20- i 30-latkowie nie chcą żyć w zamkniętych osiedlach. Dla nich ważne jest nawiązywanie i utrzymywanie relacji z innymi ludźmi. Równocześnie pokolenie Y nie jest już tak przywiązane do własności jak pokolenie ich rodziców. Stąd pomysł na budowanie domów z małymi mieszkaniami stanowiącymi przestrzeń prywatną i dużą częścią wspólną, która daje mieszkańcom poczucie wspólnoty.

Nowością na rynku deweloperskim w Polsce są również osiedla dla katolików. Jednym z pierwszych jest Osiedle Fatimskie w podkrakowskiej Krzywaczce. Z kolei Osiedle Przystań to domy dla katolików, które powstają w podwarszawskich Łomiankach. Dodajmy, że tego typu osiedla nie są polskim pomysłem. Na Florydzie w Stanach Zjednoczonych powstało miasteczko Ave Maria, w którym tylko w 2020 r. sprzedano ponad 400 nowych domów. 

Źródło: GetHome.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Mieszkanie Plus – program wykupu

Mieszkanie Plus – program wykupu Mieszkanie Plus – program wykupu

550 mieszkań może jeszcze w tym roku zostać własnością najemców byłego programu Mieszkanie Plus. Ministerstwo ogłosiło zamknięcie programu, ale wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych...

550 mieszkań może jeszcze w tym roku zostać własnością najemców byłego programu Mieszkanie Plus. Ministerstwo ogłosiło zamknięcie programu, ale wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach.

Anna Ruszczak news Jakie są trendy na rynku nieruchomości?

Jakie są trendy na rynku nieruchomości? Jakie są trendy na rynku nieruchomości?

Potrzeby i możliwości mieszkaniowe Polaków są zależne od inflacji i rosnących kosztów życia. Kształtują się trzy nowe trendy budowlane: ergonomia, ekologia i ekonomia. Co to oznacza w praktyce?

Potrzeby i możliwości mieszkaniowe Polaków są zależne od inflacji i rosnących kosztów życia. Kształtują się trzy nowe trendy budowlane: ergonomia, ekologia i ekonomia. Co to oznacza w praktyce?

Anna Ruszczak news Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS

Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.

Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.

Redakcja news XIII Forum Zarządców Nieruchomości

XIII Forum Zarządców Nieruchomości XIII Forum Zarządców Nieruchomości

7 września 2023 roku w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie odbędzie się XIII Forum Zarządców Nieruchomości. W wydarzeniu wezmą udział eksperci rynku nieruchomości, cenieni specjaliści i szkoleniowcy....

7 września 2023 roku w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie odbędzie się XIII Forum Zarządców Nieruchomości. W wydarzeniu wezmą udział eksperci rynku nieruchomości, cenieni specjaliści i szkoleniowcy. Zapraszamy do udziału!

Anna Ruszczak news Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

Anna Ruszczak news Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Anna Ruszczak news Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają...

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Anna Ruszczak news Deweloperzy odmrażają inwestycje

Deweloperzy odmrażają inwestycje Deweloperzy odmrażają inwestycje

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Anna Ruszczak news Więcej mieszkań na wynajem od firm

Więcej mieszkań na wynajem od firm Więcej mieszkań na wynajem od firm

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok....

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok. 1 proc. całego rynku.

Redakcja news Forum Dostępności 2023

Forum Dostępności 2023 Forum Dostępności 2023

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

Anna Ruszczak news Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Redakcja Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Redakcja news Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy,...

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy, w której mieszkają. Jednak głównym powodem ich niskiego poziomu dobrostanu nie jest sytuacja mieszkaniowa, a relacje z innymi ludźmi.

Anna Ruszczak news Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Anna Ruszczak news GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Anna Ruszczak news Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną...

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze zmian jest możliwość szerszego zastosowania elementów drewnianych przy budowie obiektów i doprecyzowanie przepisów związanych z usytuowaniem budynków na działce budowlanej.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.