Obecne kary
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, karą finansową za niesegregowanie odpadów obciąża się właściciela nieruchomości. W praktyce jednak wyśledzenie konkretnego lokatora bloku, który nie segreguje śmieci albo robi to źle, jest trudne do zrealizowania. W przypadku osiedli właścicielem jest wspólnota lub spółdzielnia. A to oznacza, że jeśli prawa nie przestrzega jeden lokator, cała wspólnota na tym cierpi. Wówczas kara finansowa jest dzielona na mieszkańców, to ma jednak ulec zmianie.
Może Cię zainteresuje: Zmiany w sposobie obliczania poziomów recyklingu odpadów
Co ma się zmienić?
Najnowszy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczący ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje możliwość ukarania konkretnego właściciela lokalu bądź jego najemcę.
Będzie do możliwe pod warunkiem, że gmina zapewni techniczne możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach. W tym celu można stosować wiele rozwiązań, m.in. worki na śmieci z indywidualnym kodem kreskowym czy też spersonalizowane kody do odpowiedniego śmietnika.
Może Ci się spodoba: #GorącaLinia – odpady od osób na kwarantannie i w izolacji
Kary za niesegregowanie śmieci są różne i zależą od cen ich utylizacji i danej gminy. Na przykład w Krośnie mandat za brak segregacji wynosi 96 zł, w Warszawie natomiast od wrześnie ubiegłego roku mandaty może nakładać również straż miejska, a wynosić mogą nawet 500 złotych.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wdrożenie odpowiednich rozwiązań technologicznych oraz czuwanie nad całym procesem z pewnością wpłynie na ceny wywozu śmieci. Możliwe, że gminy wykorzystają okazję do podniesienia cen również ze względu na konieczność dostosowania się do unijnych wymogów (przetwarzanie odpadów komunalnych będzie musiało sięgnąć 50 proc.), co oczywiście kosztuje.
Źródło: domiporta.pl
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[odpady, kary za niesegregowanie śmieci, niesegregowanie śmieci, kary finansowe, nowelizacja ustawy, ministerstwo klimatu i środowiska]