W przedmiotowej sprawie powódka wniosła o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie zakazu zatrzymywania się i postoju wszelkimi pojazdami na drodze pożarowej, biegnącej wzdłuż południowej ściany budynku. Sąd Okręgowy uznał, że żądanie powódki zasługiwało na uwzględnienie w całości. Uchwała narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, a ponadto w sposób rażący narusza interesy powódki, co stanowi bezpośrednią przesłankę jej uchylenia w trybie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali (UWL).
W ocenie sądu poważne wątpliwości budzi fakt, że konieczne stało się podjęcie przez wspólnotę decyzji w zakresie wprowadzenia zakazu zatrzymywania się i postoju na drodze wzdłuż północnej ściany budynku. Istniejący obecnie stan powoduje wiele nieporozumień między zarządcą, a powódką, jej współpracownikami i kontrahentami. Wejście do lokalu jest stale monitorowane, każde zatrzymanie się pojazdu odnotowane, a następnie sprawa jest kierowana na Policję lub do Straży Miejskiej. Powódce nie przyznano innego miejsca postojowego, ponadto złożony przez nią wniosek o udostępnienie miejsca parkingowego na przeciwko lokalu pozostał bez odpowiedzi.
Podkreślenia wymaga fakt, że dotychczasowe korzystanie przez powódkę z drogi przed jej lokalem nie budziło zastrzeżeń zarządcy oraz innych mieszańców nieruchomości. Przed lokalem powódki znajduje się zatoczka, w której dotąd zatrzymywała pojazdy, jednocześnie ruch na drodze wjazdowej do garażu był możliwy dla innych kierujących w obie strony. Powódka, dokonując zakupu lokalu z przeznaczaniem na prowadzenie restauracji, nie była informowana o ograniczeniach w postaci braku możliwości zatrzymywania się przed lokalem. Początkowo nie było żadnych zastrzeżeń, a obecnie zarządca nie godzi się na zatrzymywanie pojazdów powódki lub jej współpracowników, kontrahentów przed lokalem, której to wyrazem jest podjęcie przedmiotowej uchwały, wprowadzającej zakaz zatrzymywania się i postoju. Zarządca, jako zmianę okoliczności wskazuje ustanowienie drogi pożarowej wzdłuż północnej ściany budynku.
Czytaj też: Wspólny przedsionek a przynależność do jednego lokalu >>
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[orzecznictwo sądowe, drogi dojazdowe, lokal użytkowy, sąd okręgowy, droga wewnętrzna, wspólnota mieszkaniowa]