Artykuł sponsorowany

Elektromobilność we wspólnocie – stacje ładowania samochodów elektrycznych

 innogy Polska S.A.  |  25.01.2021
Elektromobilność we wspólnocie – stacje ładowania samochodów elektrycznych
Elektromobilność we wspólnocie – stacje ładowania samochodów elektrycznych
innogy Polska

Stacje ładowania dla samochodów elektrycznych i hybryd na osiedlach – teraz to konieczność. Z czego to wynika? Dlaczego nie warto obawiać się inwestycji i jak się do niej przygotować? Jakie korzyści dla wspólnoty przynosi rozbudowa infrastruktury o punkty sprzyjające rozwojowi elektromobilności? O tym wszystkim piszemy w artykule, sprawdź!

Budowa lub remont? - Konieczność instalacji infrastruktury służącej elektromobilności

Przepisy wprowadzone przez unijną Dyrektywę 2018/844, a dostosowane do polskich przepisów w ramach nowelizacji Ustawy o elektromobilności, wskazują, że infrastruktura przy nowo powstałych lub poddawanych poważniejszym renowacjom budynkach powinna być dostosowana w ten sposób, aby zapewniać dostęp do możliwości ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną. Co to w praktyce oznacza dla zarządców wspólnot? Jeżeli budynek mieszkalny ma więcej niż 10 miejsc parkingowych, to należy w nim zainstalować infrastrukturę kanałową na wszystkich dostępnych miejscach. W przypadku budynków niemieszkalnych ten obowiązek jest mniejszy – kanały na przewody elektryczne na co najmniej jednym na pięć miejsc parkingowych. Jednak istnieje dodatkowy obowiązek postawienia przynajmniej jednego punktu ładowania. Czym motywowane jest wprowadzenie takich przepisów?

Zmiany w przepisach a konsekwencje dla zarządców

Elektromobilność to jeden z głównych elementów strategii, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko. W Polsce dane na temat rynku pojazdów elektrycznych i emisyjności mają różny charakter. Z jednej strony ilość e-samochodów rośnie i robi to w bardzo szybkim tempie. Według danych z października 2020 roku, w Polsce zarejestrowanych było 14 778 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, w tym prawie 5 800 sztuk w pierwszych miesiącach 2020 roku, co stanowi o 97% więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Z drugiej strony jednak dane z ostatnich kilku lat pokazują, że, w przeciwieństwie do całej Europy, emisja CO² z sektora transportowego w naszym kraju zamiast maleć – rośnie. To dlatego zarówno Unia Europejska, jak i poszczególne rządy nakładają na państwa coraz bardziej znaczące ograniczenia i cele – ich założenia są widoczne w nowych przepisach – unijnych dyrektywach, polskiej Ustawie o elektromobilności oraz „Białej Księdze Elektromobilności”.

Jakie konsekwencje dla zarządców nieruchomości niosą ostatnie zmiany przepisów? Oprócz wspomnianego obowiązku instalacji infrastruktury sprzyjającej elektromobilności jest to głównie uproszczenie procedur związanych m.in. z instalacją ładowarek w dużych wspólnotach mieszkaniowych. Możliwość odmowy montażu będzie teraz ograniczona do ściśle określonych przypadków, a zgoda na instalację punktu ładowania o małej mocy będzie zaliczana do czynności zwykłego zarządu. Wszystko po to, by likwidować bariery utrudniające rozwój zeroemisyjnego transportu. Stacje ładowania na terenie osiedla to jednak nie jedynie nowy obowiązek dla zarządcy. To również korzyści, które dzięki prostszym procedurom są jeszcze lepiej widoczne. Dowiedz się więcej >>

Stacje ładowania

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – korzystne rozwiązania dla wspólnot

Dlaczego warto postawić na stacje ładowania pojazdów elektrycznych na terenie osiedla? Wartości z takiej inwestycji jest wiele, a wszystkie odnoszą się do przyszłości nieruchomości. Warto kierować się nie tylko tym, co tu i teraz, ale też planować strategicznie. Samochody elektryczne będą coraz bardziej popularne, więc dobrym pomysłem jest przygotowanie się na zmianę technologiczną już teraz. Jakie są korzyści dla wspólnoty i osób nią zarządzających? Oto one:

  • Wzbogacenie infrastruktury osiedla.
  • Zadbanie o komfort mieszkańców poprzez oferowanie możliwości naładowania samochodu elektrycznego.
  • Przyczynienie się do proekologicznych przemian w motoryzacji.

Decydując się na budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych i hybryd plug-in na osiedlu warto powierzyć prace sprawdzonej firmie. Na co trzeba zwracać uwagę? Na pewno na kompleksowość usług – dobrze jest mieć wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doboru parametrów stacji, aż po podłączenie jej do sieci. Przydatny często okazuje się również serwis dostępny przez całą dobę – w razie awarii będzie nieocenioną pomocą. W kwestii samych stacji ładowania niezwykle istotna jest jakość elementów, ich odporność na warunki atmosferyczne czy zabezpieczenie przed wandalizmem. Warto zwracać uwagę na podzespoły polskiej produkcji. Wszystkie powyższe warunki spełnia oferta dostępna w innogy Polska, a dodatkowo posiada ona wiele modeli i rozwiązań, które sprawdzą się w każdej nieruchomości. Jakie to rozwiązania i dla kogo są przeznaczone? Sprawdź na stronie innogy Polska >>

Stacje ładowania do użytku zewnętrznego

To punkty ładowania, których instalację finansuje np. wspólnota mieszkaniowa. Ze stacji może korzystać określona grupa odbiorców, np. mieszkańcy danego osiedla, a pobór kosztów energii z tytułu ładowania pojazdów można rozliczać w ramach ryczałtu w czynszu. Stacja może być naścienna lub wolnostojąca, jej wygląd można dostosować do własnych preferencji (możliwość brandowania) i zamontować w lokalizacji najlepiej odpowiadającej potrzebom wspólnoty. Inwestycja wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego.

Stacje ładowania do użytku prywatnego

Istnieje też możliwość zakupu własnej stacji ładowania do indywidualnego użytku. Korzysta z niej wtedy jedynie właściciel instalacji, a koszty rozliczane są na podstawie wskazań podlicznika. Taką stację można zamontować w hali garażowej lub na zewnętrznym miejscu parkingowym danego mieszkańca. Inwestycja nie wymaga zgłoszenia do UDT, ale niezbędna jest zgoda wspólnoty na montaż stacji.

Stacje ładowania hulajnóg elektrycznych

Można też być zarządcą wspólnoty, który wyznacza trendy w branży. Jak to zrobić? Inwestując w stację e-Feeder, czyli miejsce do ładowania hulajnóg zasilanych prądem. Takie stacje pozwolą się wspólnocie wyróżnić i zachęcą mieszkańców do korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, łatwym montażem i prostym doprowadzeniem zasilania. Są odporne i bezpieczne, a dodatkowo jeśli jest taka potrzeba można ograniczyć grupę korzystających z niej użytkowników np. do najemców danej nieruchomości.

Elektromobilność – dlaczego to technologia przyszłości?

Jak widać, wspólnoty mają wiele możliwości by rozwijać swoją infrastrukturę dedykowaną elektromobilności. Jeśli zarządca planuje długoterminowe inwestycje, już teraz powinien pomyśleć o montażu stacji ładowania. Auta czy hulajnogi – wszystkie pojazdy zasilane energią elektryczną będą zyskiwały na popularności, więc warto się na tę zmianę technologiczną przygotować. Skontaktuj sie z innogy Polska >>

Elektryczne środki transportu niosą korzyści dla każdego. Są dobre dla środowiska, ponieważ go nie zanieczyszczają, nie emitują CO² i są cichsze niż pojazdy spalinowe. E-samochody generują też oszczędności – są zwolnione z akcyzy, można na nie uzyskać dopłaty, zyskać tańsze przeglądy, a parkowanie w centrum miasta jest bezpłatne. Elektromobilność to również wygoda – możliwość poruszania się po buspasach, mniejsza awaryjność pojazdów i lepsze parametry pracy układu napędowego dające bardziej dynamiczne przyspieszenie. Z tych korzyści mogą skorzystać mieszkańcy wspólnoty – warto ich do tego zachęcić i ułatwić decyzję inwestycją we własną stację ładowania aut elektrycznych.

 

Innogy

innogy Polska S.A.

Wybrzeże Kościuszkowskie 41

00-347 Warszawa

T: 821 46 40

www.innogy.pl

wspolnota@innogy.com

 

[innogy,innogy polska,elektromobliność,stacje ładowania,stacje ładowania pojazdów]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20995|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 21428|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12847|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl