Artykuł sponsorowany

Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix
 Redakcja  |  02.02.2021
Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach
Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach
Kan-fix

Redakcja ADM24: Skoro to bezinwazyjna naprawa rur będzie przedmiotem naszej rozmowy, to zacznijmy od początku, czyli wyjaśnijmy naszym Czytelnikom, czym jest bezinwazyjna naprawa rura kanalizacyjnych, na czym polega i co dokładnie oznacza „bezinwazyjna”.

Dariusz Szpytma: Jest to metoda, która nie wymaga rozkuwania ścian, wykuwania starych rur i wstawiania nowych, nie ma potrzeby demolowania łazienek mieszkańcom – i na tym właśnie polega bezinwazyjność całego procesu. Metoda ta została opracowana przez firmę fińską i na tym rynku ma już swoje spore sukcesy. Znana jest również w Niemczech, Hiszpanii, Francji, u nas natomiast jest od 3 lat.

Jeśli jest to możliwe, cały proces wykonujemy z dachu przez wywiewkę kanalizacyjną i wtedy nie wchodzimy do mieszkań, nie robimy od klientów nic poza wyciągnięciem im z toalety wody. W przeciwnym razie zdejmujemy tylko i wyłącznie toaletę w łazience mieszkania, żeby uzyskać dostęp do całego pionu. Czyścimy pion mechanicznie różnymi przyrządami – łańcuchami, skrobakami, zabierakami. Wszystko po to, aby przywrócić oryginalne światło rurze.

Na przykład, jeśli jest to rura 110 i światło ma 80, to my przywracamy takie światło rury w środku, pozbywamy się kamienia, narostów, które gromadziły się tam przez 20-40 lat, bo tyle czasu były eksploatowane. Następną czynnością jest płukanie rury w celu pozbycia się wszelkich zabrudzeń i pozostałości. Po tym etapie następuje druga kontrola kamerą – sprawdzamy, czy jest wolna od zabrudzeń, czy nie ma w niej jakichś pozostałości i przystępujemy do suszenia. To bardzo ważne, żeby rura była zupełnie sucha, w przeciwnym razie nałożony polimer się nie utrzyma i nie spełni swojej funkcji. Nakładanie rozpoczynamy od dołu ku górze rury. I w ten oto sposób powstaje nowa polimerowa rura wewnątrz starej.

ADM24: Czy istnieją rury, może nawet cała grupa rur, które są wykluczone ze stosowania tej metody? Jeśli tak, to dlaczego, jakich warunków nie spełniają?

DS: Nie ma rur, w których metoda ta nie miałaby zastosowania. Metodą tą przeprowadzamy renowację i naprawy wszystkich rur – od plastikowych, przez żeliwne, betonowe, aż po stalowe. Materiał, z którego rura jest wykonana, w żaden sposób nas nie ogranicza. Sprawdź >>

Pracujemy na wielu bardzo starych rurach, przykładem mogą być krakowskie kamienice, w których przeprowadzaliśmy renowacje. Wspomniane kamienice powstawały jeszcze przed wojną – i to absolutnie nie stanowi przeszkody dla zastosowania metody, o której mówimy.

Naprawa rur - kan-fix

ADM24: Skoro bezinwazyjną naprawę i renowację rur można wykonywać niemal bez ograniczeń – zawsze i wszędzie, to kto jest Państwa klientem docelowym? Komu należałoby rekomendować szczególnie to rozwiązanie?

DS: W teorii wszystkim. W praktyce większość prac wykonujemy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, czyli przeprowadzamy renowację w blokach z lat 60.-80. W zdecydowanej większości bloki te mają żeliwo, choć zdarzył się nam przypadek rur plastikowych z lat 80. Rury te zwykle są bardzo zarośnięte, dochodzi do przecieków.

Pracujemy też w domach jednorodzinnych. Możemy to robić, bo jako jedyni w Polsce opanowaliśmy renowację małych rurek, czyli f50. Mieszkańcy domów często zmagają się z problemem przeciekania wody w brodziku, w wannie, w umywalce, w zlewie kuchennym i my wychodzimy im naprzeciw i rozwiązujemy tego typu problemy. W naszej ofercie figuruje to jako naprawa punktowa.

ADM24: Czyli naprawa małych rurek w Państwa ofercie daje przewagę rynkową i to właśnie wyróżnia Kan-fix spośród konkurencji?

DS: Tak, zdecydowanie tak. Naprawa rurek f50 daje nam przewagę rynkową.

ADM24: Kiedy zgłaszają się do Państwa klienci? Kiedy dochodzi do usterki czy awarii? Czy robią to wcześniej właśnie, żeby zapobiec takim sytuacjom?

DS: Jak coś się zaczyna dziać, wtedy ludzie szukają kogoś, kto mógłby im pomóc. Jak robią się zatory w rurach, bo te mają już 30-40 lat, to z reguły zwracają się po pomoc do hydraulika. Pan hydraulik przepycha rurę, wprowadzając do środka sprężynę, wszystko zaczyna działać, zostawia klientów zadowolonych i za dwa tygodnie pojawia się ponownie, bo problem powrócił – rura nie została profesjonalnie wyczyszczona, a jedynie delikatnie udrożniona, żeby mogła spłynąć woda.

My czyszcząc rurę, dążymy do tego, aby przywrócić jej fabryczne światło. Często przyjmujemy zgłoszenia, że nie spływała woda, bo porobiły się zatory, a dodatkowo dowiadujemy się, że na przykład przed laty przez pomyłkę do kanalizacji dostała się szmata. Hydraulik nie poradzi sobie z tym, natomiast nasze urządzenia wytną wszystkie takie ciała obce.

Po nałożeniu polimeru, który wprawdzie zmniejsza światło rury o 6 mm, rura staje się śliska, a więc odpycha nawet wodę, nie ma możliwości, aby do rury coś przywarło.

Naprawa starych rur

ADM24: Jakie korzyści z tej usługi mogliby zyskać zarządcy, właściciele, mieszkańcy?

DS: Przede wszystkim szybkość wykonania, w bloku czteropiętrowym robimy renowację pionu w jeden dzień. Jeśli nie mamy ze strony lokatorów nieszczęśliwych wypadków, to jesteśmy w stanie zrobić renowację w 8 godz. Z tradycyjną metodą wymiany rur jest to nieporównywalne, bo w jeden dzień nikt nie wykuje starych rur i nie wymieni ich na nowe. Obok szybkości wartym podkreślenia atutem jest, że metoda ta nie wymaga kucia ścian, a więc nie ma hałasu i bałaganu. Dla mieszkańców odbywa się to w miarę spokojnie. Dowiedz się więcej >>

ADM24: Jak trwała jest ta usługa? Jaka wygląda żywotność rur po renowacji?

DS: Producent polimeru daje 25 lata gwarancji na materiał. My na wykonawstwo dajmy 10 lat – dokładnie tyle samo, co producenci rur PCV na swój produkt.

ADM24: A czy możemy mówić o korzyściach finansowych w aspekcie tej usługi?

DS: Trudno mówić o korzyściach finansowych jako takich, ponieważ koszty, jakie musi ponieść zleceniodawca za wymianę rur bądź ich renowację, są bardzo do siebie zbliżone. Natomiast niewątpliwą korzyścią jest czas trwania całego przedsięwzięcia i brak uciążliwości – bez kucia, hałasu, bałaganu, bez kręcenia się obcych osób po mieszkaniu.

ADM24: Czy możemy powiedzieć, że polimer i ta innowacyjna metoda są rozwiązaniami proekologicznymi?

DS: Tak, zdecydowanie. Przy wymianie starych rur należy pamiętać jeszcze o całym procesie utylizacji odpadu. A zatem ktoś musi stare rury przetransportować na złom, następnie do huty, ta musi je przerobić. Tutaj mamy aspekt proekologiczny – w przypadku bezinwazyjnej metody nikt nie musi wykuwać rur i oddawać do przetopienia, te rury zostają w ścianie i służą nam przez następne lata.

kan-fix - bezinwazyjna naprawa rur

ADM24: A co z bezpieczeństwem samego materiału – polimeru, ale także usługi? Czy jest coś, co mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku czy mieszkańców?

DS: Polimer posiada certyfikaty unijne. Kan-fix jako wykonawca renowacji i napraw jest ubezpieczony, gdyby na przykład podczas wykonywania prac pękła rura. Jednak muszę wspomnieć, że nigdy dotąd taka sytuacja nam się nie przytrafiła.

ADM24: Poruszyliśmy już temat finansów, ale bardzo ogólnie. Chciałabym doprecyzować – jak ta usługa jest kalkulowana?

DS: Wycena odbywa się na podstawie monitoringu. Jedziemy do klienta, oglądamy pion i wtedy go wyceniamy. Cena jest zawsze podawana za metr bieżący, ale musimy ten pion zawsze wcześniej zobaczyć, musimy sprawdzić, jakie mamy podejścia, jak możemy go zrobić i czy w ogóle jesteśmy w stanie go zrobić. A zatem niezbędne są monitoring oraz oględziny, z jakiego punktu moglibyśmy wyjść i taką renowację przeprowadzić. Ten pierwszy etap jest bezpłatny.

ADM24: A co zyskują mieszkańcy i zarządcy, już konkretnie wybierając Kan-fix?

DS: Pomijając te zalety samej usługi, o których już mówiliśmy, to na pewno klienci zyskują fachowość, rzetelność, miłą obsługę. Bardzo wierzymy w maksymę, że jeden zadowolony klient przyprowadzi nam kilku kolejnych; niezadowolony zaś pośle o nas negatywną opinię do kilkudziesięciu kolejnych. I dlatego stawiamy na zadowolenie i satysfakcję naszych klientów – a te możemy uzyskać poprzez profesjonalizm, rzetelność i życzliwość. Skorzystaj z usług Kan-fix >>

ADM24: Jaka jest świadomość Polaków w zakresie istnienia i skuteczności omawianej metody/usługi?

DS: Świadomość istnienia jest niewielka. Staramy się to rozpowszechniać i wysyłać informacje do spółdzielni mieszkaniowych, spotykać się z osobami, które mogłyby być zainteresowane usługą bezinwazyjnej naprawy rur.

Dziękuję za rozmowę!

 

[kan-fix,czyszczenie rur kanalizacyjnych,czyszczenie pionów,czyszczenie kanalizacji,elasto flake,mechaniczna metoda czyszczenia rur, realizacje]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
1-2/2021

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości w 2020 roku – analiza
  • - Zarządca przymusowy we wspólnocie
Zobacz szczegóły
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl