Analiza polskiego rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych to stosunkowo trudne zadanie, gdyż trudno o szczegółowe dane w tym zakresie.
Dane z Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów co roku podsumowuje wpływy z podatku dochodowego (PIT). Stąd wiemy, że złożono około 712 000 zeznań podatkowych za 2019 r. dotyczących rozliczenia najmu, dzierżawy i podobnych umów w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Starsze dane fiskusa sugerują, że około 140 000 kolejnych osób rozlicza najem na podstawie tzw. zasad ogólnych.
Statystyki publikowane przez Ministerstwo Finansów obejmują również dzierżawę i najem nieruchomości niemieszkaniowych, więc trudno jednoznacznie określić, ilu Polaków zarabia na najmie nieruchomości. Wydaje się jednak, że możemy przyjąć 700-750 tys. jako szacunkową liczbę Polaków wynajmujących domy lub mieszkania. Wśród tych osób bardzo wiele jest takich, które posiadają zaledwie jedno mieszkanie na wynajem.
Może Cię zainteresuje: Seniorzy coraz aktywniejsi na rynku nieruchomości
Najem domu stosunkowo rzadki
Z raportu „Budowane na wynajem. Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce" (ThinkCo) wynika, że około 70% ofert na rynku najmu stanowią mieszkania. Domy na wynajem z udziałem około dwuprocentowym, wciąż stanowią margines rynkowy. Część właścicieli takich starszych budynków często przekształca dom jednorodzinny w swoisty hotel robotniczy. Jeżeli zaś chodzi o mieszkania, to warto nadmienić, że Polacy najchętniej przeznaczają na wynajem M2 (ok. 53% ofert), M3 (ok. 21%) oraz M1 (ok. 23%).
– Większe lokale stanowią margines na polskim rynku najmu. Wynika to również z faktu, że inwestycja w mieszkanie o dużej powierzchni może być perspektywiczna jedynie na terenie wiodących miast – tłumaczy Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Wynajmujący preferują roczne umowy
Ze wspomnianego wcześniej raportu dowiemy się również, że około 75% wynajmujących wciąż zawiera z lokatorami „zwykłe” umowy najmu. Mowa o kontraktach konkurencyjnych względem najmu okazjonalnego (udział: 13%) i najmu instytucjonalnego (4%). Jeżeli chodzi o najem okazjonalny, który obecnie jest dostępny wyłącznie w przypadku prywatnej działalności, to jego faktyczny udział może być nawet mniejszy niż podaje raport ThinkCo.
– Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że w 2019 r. zgłoszenia najmu okazjonalnego dokonało zaledwie 32 036 podatników (o 11 781 więcej niż w 2018 r.) – podaje ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.
Inne dane z raportu „Budowane na wynajem. Perspektywy rozwoju rynku najmu w Polsce” wskazują, że ponad połowa umów wynajmu mieszkań jest zawierana na okres 12 miesięcy. Jednak wynajmujący chętnie przedłużają umowy z lojalnymi lokatorami.
Może Ci się spodoba: Opodatkowanie najmu – czy rząd pomoże?
Osoby fizyczne nadal będą fundamentem rynku najmu
A zatem przeciętna inwestycja w mieszkanie obejmuje 1-2 lokale, które zwykle mają po 2 lub 3 pokoje. Spore rozdrobnienie na rodzimym rynku najmu, na pewno może stanowić przeszkodę w kontekście jego profesjonalizacji. Warto jednak pamiętać, że w następnych latach drobni wynajmujący, którzy prowadzą najem jako działalność prywatną albo jednoosobową działalność gospodarczą, nadal będą fundamentem rynku najmu.
Źródło: Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[rynek najmu, umowa najmu, najemca, wynajmujący, rynek nieruchomości, ministerstwo finansów]