Taki stan rzeczy to konsekwencja wielu czynników. Nie bez znaczenia jest tu podejście samych mieszkańców, którzy wcześniej uważali, że to, co wspólne jest właściwie niczyje, a więc szczególna dbałość i zainteresowanie o części wspólne nieruchomości były zbędne. Od kilku lat możemy obserwować dużo większą dbałość lokatorów o swoje miejsce zamieszkania, i nie chodzi tu tylko o przestrzeń własnego mieszkania, ale o osiedlowe podwórko, klatkę schodową, elewację budynku.
Wspólnoty zainteresowane ekoinwestycjami
Fotowoltaika oraz modernizacja cieplna budynków, będące przykładami ekoinwestycji, bardzo szybko zyskują na popularności. Powód jest prosty – zmodernizowany budynek to realne oszczędności finansowe dla mieszkańców osiedla, wynikające z mniejszego zużycia energii cieplnej. Oczywisty jest fakt, że wspólnoty mieszkaniowe mogą finansować takie inwestycje tylko dzięki kredytom. A zatem, żeby idee ekologiczne nie pozostawały w sferze marzeń, a mogły się materializować, muszą iść w parze z możliwościami. I dlatego bank ING, od dawna wspierający idee ekologiczne, oferuje wspólnotom mieszkaniowym ekokredyt na atrakcyjnych warunkach, zachęcając do wybierania rozwiązań, które są dobre dla środowiska. Sprawdź>>
Wspólnoty mieszkaniowe myślą teraz przyszłościowo i otwierają się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania – to na nich realnie spoczywa odpowiedzialność za jakość codziennego życia.
Fotowoltaika dla wspólnot to przykład jeden z wielu
Coraz popularniejsza fotowoltaika łączy wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowaniem słonecznym. A zatem mieszkańcy posiadający instalację fotowoltaiczną mogą produkować własny ekologiczny prąd, oszczędzając przy tym pieniądze i środowisko. Podkreślić należy, że fotowoltaika to tylko jeden z długiej listy przykładów ekoinwestycji dla wspólnot mieszkaniowych.
Inne przedsięwzięcia przyjazne środowisku naturalnemu to:
- ocieplenie budynku,
- wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
- przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła),
- wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,
- wymiana oświetlenia na energooszczędne,
- instalacja systemów monitorowania i zarządzania energią,
- tworzenie „zielonych podwórek” oraz placów dla dzieci.
Wspólnoty mieszkaniowej coraz częściej wybierają ekoinwestycję, bo to się opłaca
Potrzeba troski o środowisko coraz mocniej przejawia się w postawa i konsumenckich wyborach Polaków. Przekłada się to również na wybory wspólnot mieszkaniowych. Warto tutaj wspomnieć, że w 2020 roku ekokredyt w ING wzięło prawie 20% więcej wspólnot niż w 2019. Co więcej, spośród wszystkich kredytów zaciągniętych przez wspólnoty mieszkaniowe w ING w ubiegłym roku co trzeci był przeznaczony na finansowanie ekoinwestycji.
Aby w kolejnych latach coraz więcej konsumentów, w tym wspólnot mieszkaniowych, wybierało ekoinwestycję, niektóre banki oferują atrakcyjne warunki kredytów, które zostaną przeznaczone na cele wspierające ekologię. Ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych w ING można przeznaczyć na nowe inwestycje w budynkach wspólnoty mieszkaniowej lub w ich otoczeniu. Przeznaczenie kredytu jest bardzo szerokie – od paneli fotowoltaicznych, przez wymianę ogrzewania, aż po tworzenie „zielonych podwórek” i placów zabaw.
ING Bank Śląski proponuje ekokredyt dla wspólnot mieszkaniowych bez prowizji i z atrakcyjną marżą na poziomie od 1,3%. Maksymalna wysokość kredytu wynosi 2 000 000 zł (do 1 200 000 zł bez wkładu własnego), a miesięczna rata do 90% wartości miesięcznej zaliczki na Fundusz Remontowy. Okres kredytowania można rozłożyć nawet na 15 lat, ponadto jest możliwość konsolidacji do 7 zobowiązań. Więcej informacji o ofercie znajduje się na dedykowanej stronie >>
![]() |
ING Bank Śląski S.A. |
[ing bank śląski,ekokredyty,fotowoltaika,energooszczędność,pożyczka dla wspólnot]