Fotowoltaika już od kilku lat jest w Polsce jednym z głównych obszarów inwestycji w OZE. Na początku grudnia ub.r. moc zainstalowana PV w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 3661,7 MW. Wartość ta stanowiła wzrost o 7 proc. w ujęciu miesięcznym i o 181,8 proc. od grudnia 2019 roku.
Zakładano, że na koniec 2020 roku moc zainstalowana PV w systemie wyniesie ok. 2,5 GW, pułap ten został osiągnięty już w połowie ubiegłego roku. Natomiast na koniec trwającego roku Instytut Energetyki Odnawialnej ustalił za cel osiągnięcie 4,2 GW mocy zainstalowanej, tymczasem już osiągnęliśmy pułap 3,7 GW, co pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice daje nam piątą lokatę w Europie.
Może Cię zainteresuje: Jaki będzie rynek fotowoltaiki po kryzysie? Przewidywania na 2021
Nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy "Energia Plus" czy "Mój Prąd" napędziły fotowoltaikę w Polsce. W 2021 "Mój Prąd" ma być kontynuowany w nowej odsłonie – rozszerzony m.in. o dotacje na budowę nowych punktów ładowania dla samochodów elektrycznych. Głównym czynnikiem motywującym do inwestycji w PV są rosnące ceny prądu odczuwalne dla końcowego odbiorcy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podaje, że w ramach "Mojego Prądu" wsparcie na budowę instalacji PV trafi w sumie do 220 tys. prosumentów, a łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh energii elektrycznej.
Według danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, przytaczanych przez resort rozwoju, w Polsce na koniec 2020 roku funkcjonowało już ponad 457,4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 3006 MW. To oznacza wzrost o ponad 28 proc. wobec III kwartału ubiegłego roku i aż o 196 proc. względem końca 2019 roku.
Może Ci się spodoba: OZE w ofensywie
Rynek OZE napędza w ostatnich latach unijna polityka klimatyczna, jak również fakt, że energia ze słońca jest po prostu tańsza niż z innych źródeł. Dlatego dla gospodarstw domowych przydomowa instalacja fotowoltaiczna stała się już dość popularnym sposobem na produkcję ekologicznej energii i obniżenie wysokości rachunków. Coraz większe zainteresowanie widać również ze strony przedsiębiorstw. Podwyżki i pandemia odbiły się znacząco na finansach przedsiębiorstw i skłoniły je do szukania oszczędności i obniżania bieżących kosztów utrzymania.
Źródło: newseria.pl
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[fotowoltaika, oze, instytut energii odnawialnej, mój prąd, programy rządowe, dofinansowanie, ekoinwestycje, narodowy fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej (nfośigw)]