Wśród zmian jest także debiut licytacji komorniczej nieruchomości w sieci oraz nowy podatek dla deweloperów, bo większość firm deweloperskich to spółki komandytowe, które objęto podatkiem CIT.
Są też dobre wiadomości, m.in. dla najemców komunalnych, którzy mogą otrzymać wyższe dopłaty do czynszów oraz powołanie Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, który będzie wspierał gminne budownictwo społeczne w ramach tzw. pakietu mieszkaniowego. Najnowszym dziełem ustawodawcy w ramach tzw. rynkowej części pakietu mieszkaniowego jest uchwalona ustawa „lokal za grunt”. Przewiduje ona w największym uproszczeniu, że gminy będą oddawać swoje parcele pod budownictwo mieszkaniowe inwestorom w zamian za jakąś pulę wybudowanych na nich lokali.
Sprawdź, co w numerze: Administrator i Menedżer Nieruchomości 1/2021
To tylko część legislacyjnych planów, dotyczących nieruchomości. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na projekt nowelizacji ustawy o własności lokali, który zawiera m.in. zmianę art. 16 UWL, umożliwiającego licytację zadłużonego mieszkania po 9 miesiącach nieuiszczania za nie należności. Bo – jak podaje GUS – 3 mln mieszkań należących do osób fizycznych znajduje się we wspólnotach mieszkaniowych, a łączna kwota zaległych opłat w tym segmencie rynku przekracza 800 mln złotych.
Ponadto projekt przesądza o przyjęciu zasady zakończenia zbierania głosów po uzyskaniu większości. Dziś bowiem są dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że należy określić termin, w jakim można głosować, i w tym czasie zbierać stanowiska wszystkich uprawnionych. Druga – że po uzyskaniu wymaganej większości głosów dalsze ich zbieranie nie jest konieczne, bo nie może już zmienić wyniku. Ministerstwo chce zatem postawić na drugi wariant.
Projekt doprecyzowuje ponadto status majątkowy wspólnot poprzez przyznanie im prawa do posiadania własnego majątku.
Zamów wydanie 1/2021 lub roczną prenumeratę
O planach zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o czym środowisko już mówi, mogą Państwo przeczytać w artykule dr. Jerzego Jankowskiego.
Nie sposób tu nie wspomnieć o podjętym trzecim już podejściu do ustawy o REIT-ach, funduszach specjalizujących się w inwestowaniu w nieruchomości, umożliwiających wprowadzenie na rynek kapitałowy firmy inwestujące w najem nieruchomości.
Czy tym razem się uda, czas pokaże.
Życząc Państwu powodzenia w tym roku – drugim już pandemicznym,
pozostaję z szacunkiem
Sabina Augustynowicz
redaktor naczelna
[słowo od redaktora, wstępniak, koronawirus, nowy rok, zmiany w prawie]