Artykuł sponsorowany

Top 6 pytań i odpowiedzi – izolacja budynku

 ISOVER  |  15.03.2021
Top 6 pytań i odpowiedzi – izolacja budynku
Top 6 pytań i odpowiedzi – izolacja budynku
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.

Prawidłowy projekt, bezbłędny montaż przez fachowych wykonawców, a przede wszystkim dobór właściwych materiałów izolacyjnych - oto główne czynniki mające wpływ na trwałość, energooszczędność i komfort użytkowania budynków. Na każdym z tych etapów pojawiają sią jednak różne wątpliwości. Postaramy się rozwiać najczęstsze z nich.

1. Czym kierować się przy wyborze produktów do ocieplenia?

Kluczowym parametrem jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej - materiał jest lepszym izolatorem. Dla efektywności izolacji ważny jest również opór cieplny. Oznaczany na etykiecie literą RD – określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może zostać skuteczniej zaizolowana termicznie, a tym samym – niższe będą koszty ogrzewania budynku.

2. Co oprócz właściwości termicznych ma znaczenie w wyborze izolacji?

Warto pamiętać, że właściwości cieplne materiałów izolacyjnych to nie wszystko. Wybierając materiał izolacyjny powinniśmy kierować się dodatkowymi korzyściami, jakie może zapewnić wełna mineralna ISOVER takimi jak niepalność (klasy A: A1, A2), paroprzepuszczalność, właściwości mechaniczne (inne dla miękkich wełen na poddaszach, inne dla sztywniejszych wełen na elewacje w metodzie ETICS) i przede wszystkim trwałość. Odpowiednio dobrana i zamontowana zapewni komfort użytkowników na lata, a właścicielowi budynku – spokój w kwestii potrzeb remontowych. Dowiedz się więcej >>

3. Co to znaczy, że wełna mineralna jest niepalna?

Budowlane materiały niepalne to materiały charakteryzujące się klasą reakcji na ogień A1 lub A2-s1, d0. Nie tylko nie mają one wpływu na rozwój pożaru – nie zwiększają go, nie rozprzestrzeniają, nie dymią i nie kapią, ale również podczas pożaru nie uwalniają toksycznych gazów. Co więcej, wełna mineralna szklana i skalna ISOVER stanowi też skuteczną izolację ppoż. w systemach suchej zabudowy, w tym. m.in. w ściankach działowych, okładzinach ściennych i sufitowych. Jest materiałem o korzystniejszym wpływie na bezpieczeństwo, niż inne dostępne na rynku rozwiązania nieoparte o wełnę.

4. W czym wełna mineralna jest lepsza od innych materiałów izolacyjnych?

Jedną z ważniejszych przewag wełny mineralnej nad innymi materiałami izolacyjnymi jest trwałość, niezmienność właściwości. Produkty z wełny mineralnej nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i co najważniejsze – nie tracą właściwości termoizolacyjnych. Współczynnik przewodzenia ciepła λ, nawet po kilkudziesięciu latach, pozostaje na tym samym poziomie. Potwierdzają to niezależne badania europejskiego stowarzyszenia EURIMA, które dowodzą, że izolacja z wełny mineralnej zamontowana w prawidłowy sposób nie zmienia swoich parametrów przez co najmniej 55 lat. Sprawdź >>

5. Czy domy energooszczędne są dużo droższe od tradycyjnych?

Na podstawie symulacji przygotowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, budynek o standardzie 40-45 kWh/(m2rok) energii końcowej to o 9-10% większy koszt od budynku standardowego, a budynek o standardzie 15-20 kWh/(m2rok) energii końcowej z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi to o ok. 16% droższa inwestycja. Niemniej jednak można przyjąć, że dodatkowe koszty zwrócą się nam w przeciągu nie więcej niż 10 lat.

6. Jakie zmiany wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej nastąpiły z początkiem 2021 roku?

Od kilku lat, stopniowo, odbywa się zaostrzanie przepisów w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przez dachy, ściany, stropy (Uc (max)), odbywało się stopniowo aż do grudnia 2020 roku – daty granicznej, wprowadzającej nowe wymagania.

Zmiany te skutkują koniecznością stosowania materiałów izolacyjnych o lepszych parametrach cieplnych i/lub grubszej warstwy izolacji niż obecnie, dlatego że nowe domy, powstające od 2021 roku, muszą już w pełni odpowiadać wymogom w zakresie energooszczędności.

Więcej informacji w artykule >>

 

Isover

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
tel.: 800 163 121


[isover,saint gobain,fasoterm 35,płyty fasoterm,nowe warunki techniczne,warunki techniczne 2021,etics,docieplanie elewacji]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 21295|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 23149|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13048|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl