CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online» » ‎
http://ad.administrator24.info/zarzadzanie-nieruchomosciami-online/▲
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami...czytam więcej »
Kategorie: zarządzanie nieruchomościami, wspólnota mieszkaniowa, oprogramowanie,

SRK N szansą na sprostanie wyzwaniom rynku

Sabina Augustynowicz  |  26.03.2021
fot. redakcja

Rynek nieruchomości i pozostałe sektory gospodarki są ze sobą silnie powiązane i współzależne, co oznacza, iż sektor nieruchomości oddziałuje na sytuację makroekonomiczną oraz finansową kraju. Wystarczy podać, że rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce to 196% PKB oraz 58% majątku trwałego w gospodarce. Aby rynek ten mógł funkcjonować i konkurować z powodzeniem z zagranicznymi firmami, które chętnie wchodzą do Polski, musi dysponować kadrą, przygotowaną merytorycznie do podejmowania wyzwań, związanych ze zmieniającymi się nieustannie regułami gry rynkowej. SRK N stwarza takie szanse.

Nikogo nie trzeba już przekonywać, jak ważny dla gospodarki narodowej jest sektor nieruchomości. Jego szczególną rolę podkreśla fakt, że wartość, przeżywającego ciągły rozwój rynku nieruchomości, nieustannie rośnie. Poddawany ciągłym zmianom rynek stawia przed osobami, zajmującymi się obsługą nieruchomości nieustannie nowe zadania. Nowoczesne technologie są obecne już wszędzie, również w „starym” budownictwie.

Zupełnie nowej wiedzy i umiejętności wymagać będzie odnalezienie się w sytuacjach, o jakich coraz częściej mówią np. analitycy rynku inwestycyjnego. Zwracają oni uwagę na rosnące znaczenie branż i zjawisk, wywoływanych przez przyśpieszony przez pandemię, rozwój e-commerce oraz tzw. ekonomii współdzielenia (co-sharing). W ich opinii może to spowodować spadek zainteresowania nieruchomościami biurowymi czy dużymi nieruchomościami związanymi z działalnością handlową. Stanowi to potencjalne zagrożenia dla właścicieli tych nieruchomości i ich administratorów oraz może wymusić zmianę charakteru świadczonych przez nich usług, np. przez wprowadzenie funkcji mieszkalnych.

Nowym zjawiskiem na rynku jest tworzenie prywatnych akademików oraz mikromieszkań (powstałych w wyniku przebudowy większych lokali na 2–3 mniejsze kawalerki) jako reakcji rynku na małą podaż tanich mieszkań. 

Na razie niszowy rynek nieruchomości senioralnych (senior housing – serwisowane nieruchomości mieszkalne typu co-living, stworzone z myślą o specyficznych potrzebach osób starszych) również będzie się rozwijał i wymagał posiadania nowych kompetencji. 

Oczekiwania rynku nieustannie rosną, a poprzeczkę podnoszą koncerny zagraniczne, które oczekują innej wiedzy niż proponowana przez polskie placówki edukacyjne czy też organizacje środowiskowe, oferujące szkolenia. Pracodawcy np. komercyjni już poszukują m.in. developement managerów – osób odpowiedzialnych za rozwój firmy; lease and property management, czyli specjalistów, którzy zajmą się skutecznie wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami; osób do działów investment, posiadających wiedzę z zakresu due dilligence (due diligence nieruchomości).

W segmencie mieszkaniowym natomiast właściciele, użytkownicy, najemcy zaczęli oczekiwać wiedzy i umiejętności, pozwalających na zarządzanie nie tylko wartością nieruchomości, ale także oczekiwaniami, a nawet zmianą, np. demograficzną, np. dostosowaniem otoczenia do zmieniającej się struktury wiekowej mieszkańców. Wzrosły oczekiwania również wobec pośredników w obrocie nieruchomościami. Coraz popularniejsza staje się m.in. usługa home staging.

Może Cię zainteresuje: Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości [PUBLIKACJA DO POBRANIA]

Na braki rynkowe – SRK N

To oczywiście tylko przykłady oczekiwań pracodawców z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych wobec osób zajmujących się nieruchomościami. Ich brak może podważyć zaufanie do całej branży, zwłaszcza, że w sektorze nieruchomości dominujący udział (90,9%) mają najmniejsze podmioty, zatrudniające maks. 9 osób. Bazują one na raz określonym standardzie i sposobie wykonywania usług i nie szkolą pracowników z prozaicznego powodu – braku funduszy na ten cel.

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie podnoszenia kompetencji pracowników. Może być pomocna przy opracowywaniu programów kształcenia adekwatnych do potrzeb rynku pracy, zwiększenia transparentności występujących kompetencji i kwalifikacji nadawanych w sektorze oraz w planowaniu przez pracowników sektora nieruchomości ich samokształcenia. Identyfikuje bowiem kluczowe obszary kompetencji, pozwalana tworzenie adekwatnych do oczekiwań rynku programów kształcenia i szkolenia pracowników. Daje szansę na wypracowanie wspólnej dla całego środowiska wizji sektora nieruchomości, ze standardami kompetencyjnymi i opisem kwalifikacji rynkowych. Ułatwi też formułowanie kryteriów przy zamawianiu usług czy rekrutowaniu pracowników.

SRK N jest bowiem narzędziem, które wskazuje, jakie elementy wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych są potrzebne do wykonywania określonych zadań w pośrednictwie, administrowaniu, wycenie nieruchomości oraz zarządzaniu nimi, niezależnie od wielkości firmy.

Może Ci się spodoba: Seminarium podsumowujące opracowanie projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Nieruchomości

Kto stoi za SRK dla nieruchomości?

Prace nad stworzeniem projektu były realizowane przez konsorcjum EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. (Lider), Grupę Medium Sp. z o.o. Sp. k. (Partner) i MABEA Sp. z o.o. (Partner), które wygrało przetarg ogłoszony przez Instytut Badań Edukacyjnych w grudniu 2019 roku, a rozstrzygnięty w kwietniu 2020 roku. Grupa Medium, wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” występowała w imieniu środowiska, które upoważniło ją do reprezentowania swoich interesów.

Sam projekt został opracowany przez zespół ekspertów ze specjalistyczną wiedzą na temat sektora nieruchomości, funkcjonujących w nim podmiotów i relacji między nimi, kompetencji oraz najważniejszych nadawanych kwalifikacji. Zaangażowani specjaliści mieli również wiedzę z zakresu tworzenia kwalifikacji, programów kształcenia i szkoleń na potrzeby branży nieruchomości w kraju i za granicą oraz podstawowe wiadomości dotyczące Polskiej Ramy Kwalifikacji i założeń Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce.

Pracami zespołu eksperckiego kierował dr Bartłomiej Dessoulavy-Śliwiński, pracownik naukowy Katedry Informatyki Gospodarczej i Analiz Ekonomicznych Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Do zespołu eksperckiego zaproszono osoby, które reprezentowały różne segmenty sektora, czyli obszar zarządzania nieruchomościami, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i wyceny nieruchomości. W gronie ekspertów znaleźli się zarówno przedstawiciele firm działających w obszarze gospodarowania nieruchomościami, niezależni specjaliści, jak i reprezentanci instytucji zajmujących się kształceniem na rzecz sektora nieruchomości oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji branżowych.

Do prac zostali włączeni również eksperci metodyczni, specjalizujący się w zagadnieniach, dotyczących wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, w szczególności mający doświadczenie w tworzeniu projektów Sektorowych Ram Kwalifikacji dla innych sektorów.

Warte podkreślenia jest to, że całe to przedsięwzięcie udało się doprowadzić do końca, tylko dzięki zaangażowaniu całego środowiska, które metodykom udzieliło prawie 250 wywiadów na temat wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych w pracy na rzecz rynku nieruchomości.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[srkn, zintegrowany system kwalifikacji, sektorowa rama kwalifikacji w nieruchomościach, rynek nieruchomości, mabea, EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak przystosować podwórko czy osiedle dla mieszkańców? »

porządki na osiedlu

Dobrze zagospodarowany teren wokół budynku to nie tylko zadowoleni mieszkańcy, ale i wzrost cen nieruchomości oraz... Czytam więcej »


Zabezpieczenie nieruchomości - dlaczego to takie ważne?

zabezpieczenie nieruchomosci

Inteligentny system zarządzania energią cieplną w budynku oparty został na najnowszych... Czytam więcej »


Termomodernizacja - na jakie problemy możemy się natknąć podczas inwestycji? »

termomodernizacja

Nadmierne wychłodzenie pomieszczeń zimą oraz stale rosnące rachunki za ogrzewanie to klasyczne symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku. Aby zlikwidować tego typu problem, warto zastanowić się nad ... Zobacz więcej »


Poznaj 3 sprawdzone metody aplikacji tynku »

Tynkowanie

Wiele spośród budynków, którymi obecnie zarządzają spółdzielnie, powstało w epoce taniej energii i bardzo niskich norm budowlanych. Co się z tym wiąże... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Zarządzanie a oszczędności

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków... Czytam więcej  »


Program online do zarządzania Spółdzielnią Mieszkaniową »

Spółdzielnia MieszkaniowaDedykowany dla Spółdzielni Mieszkaniowych jest dostępny on-line nie tylko w wersji dla członków i najemców spółdzielni, ale również jako system w pełni obsługujący spółdzielnię za pomocą przeglądarki internetowej... Czytam więcej »


Jak rozwiązać problemy z balkonem? Zobacz to rozwiązanie »

Pobierz Raport Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym»

stary balkon w budynku Raport Innogy
Czy mamy do czynienia z  wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć... Chcę wiedzieć »

Kompleksowa publikacja przygotowana we współpracy z agencją badań konsumenckich, ekspertami w zakresie inicjatyw podejmowanych na rzecz ochrony środowiska oraz instytucjami i przedsiębiorcami, którzy zainwestowali w rozwiązania proekologiczne.... Czytam więcej »


Kompleksowe zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi? Gdzie szukać pomocy?

Zarządzanie nieruchomościamiNie ulega wątpliwości, że profesjonalne administrowanie nieruchomościami i wspólnotami mieszkaniowymi wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Tylko w pełni profesjonalny zarządca może poradzić sobie z wymaganiami stawianymi przez przepisy oraz
...
Czytam więcej »


Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

Jak przeprowadzić pomiary i sprawdzić stan nieruchomości?

Ogrzewanie grzejnikiem baza danych nieruchomości
Różnice w odczycie są dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. Nie zawsze mamy możliwość, zwłaszcza w czasach pandemii, na zastanie... Czytam więcej »

Jednymi z największych pochłaniaczy czasu i kosztów przy zarządzaniu nieruchomością są: inspekcja, naprawa i utrzymanie obiektu oraz jego instalacji. Tradycyjne metody inwentaryzacji wiążą... Czytam więcej»


Jaki wybrać program do zarządzania wspólnotą mieszkaniową online? »

Zarzazanie wspólnotą onlineDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy... Czytam więcej »


Webinar: Przeglądy okresowe systemów elewacyjnych»

Czy możesz wdrożyć kilka ekologicznych rozwiązań?

webinar online ekologia na osiedlu
Poznaj Akademię ITB, w której zdobędziesz wiedzę specjalistyczną i nowe umiejętności, jak również podniesiesz kompetencje potrzebne na rynku pracy.... rezerwuję miejsce »

To jest ten czas. Teraz jest wyjątkowa okazja do wdrożenia ekologicznych rozwiązań na większą skalę, które doprowadzą do trwałej transformacji w celu ograniczenia Twoich kosztów oraz zmian klimatu... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


W jaki sposób można zredukować opłaty za energię?

Kocioł gazowy kondensacyjny - zobacz z jakimi urządzeniami mogą współpracować współczesne kotły  »

Licznik energii - oszczędzanie kotły kondensacyjne

Ceny za prąd nieustannie rosną. Szacuje się, że od 1 lutego 2021 r., w wyniku zapowiadanej podwyżki kwoty na rachunkach będą wyższe średnio o ok. ... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Zima się skończyła czas na przeglądy instalacji »

Przeglad instalacjiZgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Prawidłowe zabezpieczenie dachów przed gromadzącym się śniegiem to tylko jedno... Czytam więcej »


Nie ma mieszkańca? Jak odczytać liczniki? »
Budynek mieszkalny wymaga remontu? »
Licznik energii - oszczędzanie Remont budynku mieszkalnego
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Zaplanuj energooszczędne plany. Sprawdź kredyt inwestycyjny dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kredytowanie inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni... czytam dalej »

Jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łomży obniżyła zużycie ciepła o 10%? »

Spółdzielnia MieszkaniowaJak mówią eksperci od finansów, oszczędzać powinniśmy tam, gdzie generujemy największe koszty lub tam, gdzie wydajemy najwięcej. W przypadku mediów, są to z pewnością koszty energii cieplnej, która stanowi największy udział w wydatkach na utrzymanie mieszkania ... Czytam więcej »


Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»
Jak dobrać pompę? Zobacz aplikację, która podpowie Ci czego potrzebujesz »
Zarządzanie nieruchomościami pompy obiegowe
Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z ... czytam więcej » Dobór pompy w dużej mierze zlecamy fachowcom. Jednak przed zakupem warto rozejrzeć się na rynku za zamiennikami produktów, które... Czytam więcej »

Zobacz, co może Ci zaoferować platforma usług zarządzania nieruchomościami online»
Nowe narzędzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
Platforma do zarządzania nieruchomościami parking zajęty?
W dzisiejszym świecie wszystko działa prosto, szybko i na klik. Także usługi zarządzania nieruchomościami... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 23152|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13049|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl