Artykuł sponsorowany

Szokujące prognozy cen energii cieplnej, co czeka nas w 2021 roku?

 Egain Polska Sp. z o.o.  |  29.03.2021
Szokujące prognozy cen energii cieplnej, co czeka nas w 2021 roku?
Szokujące prognozy cen energii cieplnej, co czeka nas w 2021 roku?
Egain Polska Sp. z o.o.

Ministerstwo Klimatu opublikowało właśnie projekt rozporządzenia, z którego wynika, że resort zezwoli firmom ciepłowniczym na uwzględnianie w taryfach "lawinowo rosnących" kosztów CO2. Ceny uprawnień do emisji CO2 poszły tak ostro w górę, że rentowność tracą polskie elektrownie na węgiel. W ubiegłym roku za uprawnienie do tony CO2 emisji trzeba było płacić 25 euro, teraz cena to powyżej 41 euro. To skutek dopuszczenia w tym roku, przez Komisję Europejską, funduszy inwestycyjnych, które mogą spekulować na rynku uprawnień i praktycznie likwidacja liczby przydzielanych praw darmowych. Największy producent energii - PGE - zamiast ubiegłorocznych 5,5 mld zł może zapłacić w tym roku nawet 11 mld zł.

Co to oznacza dla nas jako odbiorców energii cieplnej?

Oczywiście wzrost cen i podwyżki, gdyż firmy ciepłownicze muszą uwzględnić rosnące ceny uprawnień w taryfach za ciepło, inaczej po prostu grozi im bankructwo.

 

Kraków, Bydgoszcz, Rzeszów, Włocławek, Siedlce, Legionowo czy Ostrołęka, to tylko kilka miast, w których cena energii cieplnej wzrosła od kilku do kilkunastu procent od początku 2020 roku. Za chwilę lub nawet dzisiaj, ten sam problem może dotyczyć także miasta, w którym funkcjonuje państwa spółdzielnia.

Prognozy cen enrgii

Do tego dochodzą rosnące ceny żywności, mediów, transportu czy artykułów codziennego użytku, które bardzo negatywnie obijają się na naszych kieszeniach.

Jak długo mieszkańcy wytrzymają te podwyżki? Czy jest sposób, który może przynajmniej złagodzić ten problem, nie dając odczuć go aż w takim stopniu?

Gdzie powinniśmy szukać oszczędności?

Jak mówią eksperci od finansów, oszczędzać powinniśmy tam, gdzie generujemy największe koszty lub tam, gdzie wydajemy najwięcej. W przypadku mediów, są to z pewnością koszty energii cieplnej, która stanowi największy udział w wydatkach na utrzymanie mieszkania statystycznego Kowalskiego. 

A jak to zrobić? Najłatwiejszą formą będzie wdrożenie wszelkiego rodzaju optymalizacji takich jak dobór odpowiedniej mocy (energii elektrycznej, gazu, ciepła) wyciszenia nocne, zmiana taryfy itp.

Co jednak zrobić, kiedy te działania mamy już za sobą?

Wiele mówi się także o termomodernizacji. Ten sposób jest jednak niezwykle kosztowny, a stopa zwrotu z projektu termomodernizacyjnego np. izolacji, to w najlepszym przypadku kilkanaście lat. Dodatkowo często mieszkańcy spłacają przez wiele lat zaciągnięty na ten cel kredyt. 

Rozwiązaniem, który łamie ten schemat jest coraz bardziej popularna inteligentna usługa - system doboru najlepszych parametrów pracy węzła cieplnego lub innego źródła ciepła, do którego budynek jest podłączony i do zarządzania ciepłem w budynku. System wie z wyprzedzeniem jak ogrzać budynek i dzięki temu optymalizuje zużycie o około 10-15%. Dowiedz się więcej >>

Do analizy optymalnej ilości ciepła potrzebnego do ogrzania budynku, system wykorzystuje innowacyjną metodę doboru dynamicznej krzywej grzewczej i temperatury czynnika grzewczego. W zależności od przyszłej prognozy pogody[1] i uwzględniając dodatkowo kilkanaście różnych zmiennych[2] usługa ogranicza marnotrawienie energii cieplnej, przynosząc średnio około 12 kWh/m2 rocznie!

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łomży obniżyła zużycie ciepła o 10% za pomocą inteligentnej usługi i systemu do zarządzania ciepłem.

Zarząd ŁSM od dawna wdraża działania i inwestycje, których celem jest ograniczenie skutków podwyżek cen energii cieplnej i marnotrawienie energii.

Zobacz film, w którym pokazujemy, jak to zrobić.

A jak to wygląda w praktyce?

Firma robi potrzebne rozeznanie – uproszczony audyt budynku. Planuje i omawia propozycję wykonania inwestycji. Uzgadnia kalkulacje potrzebnych do prowadzenia usługi urządzeń. Finalnie zamawia dostarcza i montuje sprzęt. Instaluje potrzebne konta klienta z oprogramowaniem w chmurze, szkoli i udostępnia narzędzia pracownikom spółdzielni.  Spółdzielnia udostępnia potrzebne informacje, przekazuje osoby kontaktowe do projektu. Egain jest w stałym kontakcie z działem technicznym i wykonuje usługę optymalizacji.

Dostawcą takiej usługi optymalizacji zużycia energii cieplnej jest między innymi Egain Polska Sp. z o.o. Technologia pochodzi ze Szwecji, a system steruje ponad 5 tys. węzłów cieplnych w całej Europie. Od 2010, Egain działa także w Polsce, gdzie steruje kilkuset węzłami, generując oszczędności ciepła na poziomie 15% i oszczędzają dla swoich klientów tylko w 2020 roku ponad 4 mln złotych.

Oszczędności

Zwrot inwestycji nie dłużej niż w 2 lata

Koszt instalacji systemu jest jednorazowy, a miesięczny abonament za utrzymanie jest znacznie mniejszy od wygenerowanych przez system oszczędności. Po instalacji zużycie energii spada przeciętnie o 12 kWh/m2 rocznie. Dla właściciela 55 metrowego mieszkania jest to ponad 110 zł oszczędności. Sprawdź >>

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej jak działa nasz system i jak możemy ci pomóc oszczędzać ciepło skontaktuj się z nami. Zapraszamy na bezpłatne prezentacje on-line.

Egain

Egain Polska Sp. z o.o.

ul. Bernarda Milskiego 1/37
80-809 Gdańsk

Tel. 883 314 953

www.egain.pl

 [1] (dokładniej: siły i kierunku wiatru temperatury, wilgotności, ilości W/m2 jakie przyniesie nasłonecznienie w danej lokalizacji GPS)

[2] Techniczne: stan budynku, stolarki okiennej, technologia budowy, amortyzacja materiałowa, zastosowane przegrody cieplne, rodzaj źródła ciepła.

Środowiskowe: Posadowienie budynku względem stron świata, kierunku wiatrów, ekspozycji czy osłonięcia na wiatr czy słońce, odległości od najbliższych zbiorników wodnych.

Administracyjne: godziny urzędowania, funkcje budynku.

Pomiarowe: Pomiar temperatury i wilgotności zewnętrznej, pomiar temperatury i wilgotności referencyjnych pomieszczeń, podgląd temperatury czynnika na węzeł,

Czasowe: Pojemność cieplna budynku, bezwładność (czas od faktycznego rozpoczęcia grzania do wpływu na zmianę temperatury w budynku)

 

[egain,energia cieplna,gospodarowanie energią cieplną,energooszczędność]

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
3/2021

Aktualny numer:

Administrator 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - SRK N szansą dla rynku
  • - Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 23152|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 13049|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl