CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wyścig o premię termomodernizacyjną

Irena Scholl  |  12.04.2011

Na 2011 r. zaplanowano 200 mln złotych na premie termomodernizacyjne. Pierwsza transza, w wysokości 40 mln, wystarczyła tylko na pokrycie ok. 700 wniosków już przyjętych przez banki, a nie załatwionych w minionym roku.

Przedsięwzięcia termomodernizacyjne, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, jak ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów, wymiana okien i drzwi, modernizacja systemów grzewczych (zmiana źródeł ciepła, przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej), wymiana elementów grzewczych (np. kaloryferów), a także prace remontowe, jak wymiana instalacji zimnej wody, elektrycznych czy wodociągowych - cieszą się rosnącym zainteresowaniem wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Premia termomodernizacyjna bez CIT ZOBACZ>> 

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów przedsięwzięcia na oba te można uzyskać pomoc z budżetu państwa, pokrywającą do 16% wydatków.

Warunkiem jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną co najmniej o 10% (w przypadku zmiany systemu grzewczego), a o 25%, gdy również dokona się wymiany okien i drzwi, ociepli ściany, stropy. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl.

W 2009 r., kiedy dopiero pojawiły się możliwości skorzystania z premii termomodernizacyjnej na zmienionych warunkach, ale również z premii remontowej z państwową „podpórką", pieniędzy na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zawiaduje Bank Gospodarstwa Krajowego, było więcej, niż sięgających po nie. Efekt był taki, że w budżecie na 2010 r. nie przewidziano ani grosza „nowych" pieniędzy, a pozostałych z roku minionego wystarczyło na termomodernizację do sierpnia, a na remonty do października ub.r. Banki wstrzymały więc przyjmowanie wniosków.

Na 2011 r. zaplanowano 200 mln zł. Pierwsza transza, w wysokości 40 mln, wystarczyła tylko na pokrycie ok. 700 wniosków już przyjętych przez banki, a niezałatwionych w minionym roku.

W marcu wpłynęło kolejnych 40 mln i banki rozpoczęły przyjmowanie nowych wniosków. Jest nadzieja, że w kwietniu Fundusz będzie dysponował kolejną transzą, co pozwoli inwestorom rozpocząć roboty jeszcze w lecie. Warto się pośpieszyć ze składaniem wniosków, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powtórzy się sytuacja zeszłoroczna i pieniędzy zabraknie! Tak więc, kto pierwszy ten lepszy.

Ale żeby być rzeczywiście lepszym, trzeba przede wszystkim złożyć dobrze sporządzony audyt energetyczny i remontowy. Warto zatem skorzystać z usług autoryzowanego audytora energetycznego - średnia cena jego ekspertyzy to 2,5 tys. zł - niż zaoszczędzić kilkaset złotych i otrzymać audyt z błędami, a takich jest sporo, bo około 20%. Błędnie wykonany audyt bank zwraca „do poprawki", co przedłuża okres ubiegania się o premię, zaś w przypadku gdy jeszcze raz zostanie nieprawidłowo wykonany - wniosek będzie odrzucony. Strata czasu i pieniędzy.

Warto też zwrócić uwagę na wybór banku, gdyż różne bywa oprocentowanie kredytu, różne są koszty jego obsługi. W zeszłym roku ponad 85% inwestorów brało kredyt na przedsięwzięcia, o których mówimy, w PKO BP. Być może dlatego, że sieć placówek tego banku jest największa, a oferta korzystna. Ale warto pobuszować w internecie, wszak warunki kredytowania zmieniają się, są promocje itp.

Trzecia rada: przedsięwzięcia powinny być rozpoczynane po przyznaniu premii przez BGK. Zdarzało się, że inwestor się pośpieszył, a ze względu na błędy w audycie trzeba było zmienić zakres robót, np. zwiększyć grubość ocieplenia ścian, dokonywać rozbiórek, przeróbek. Dodatkowy kłopot, koszty...

Koniecznie trzeba zadbać o przekonanie wszystkich członków wspólnoty, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne czy remontowe jest pożyteczne, albo wręcz konieczne ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Oczywiście do podjęcia inwestycji niezbędna jest uchwała wspólnoty, jednak zdarza się, że część jej członków jest przeciw i wówczas zaczynają się konfl ikty, które niekiedy kończą się w sądzie. A to, jak wiadomo, psuje, czasem bezpowrotnie, stosunki sąsiedzkie.

Argumentem do wszczęcia „wojny domowej" bywają byle jak wykonywane roboty, partactwo narażające na szkody część mieszkańców ich lokali. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. I w tym przypadku nie najlepszym pomysłem jest wybór najtańszego. Mądrze oszczędzający patrzą na jakość, nie na cenę.

Program termomodernizacyjny dla samorządów ZOBACZ>> 

Na koniec ważne ostrzeżenie: termomodernizacja i remont muszą być wykonane zgodnie z audytem. Nie wolno niczego zmieniać. Jeśli inspektor nadzoru budowlanego, który sprawdza obiekt po zakończeniu przedsięwzięcia, stwierdzi, że zostały dokonane zmiany, BGK nie przekaże premii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10961|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10539|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl