CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wyścig o premię termomodernizacyjną

Irena Scholl  |  12.04.2011

Na 2011 r. zaplanowano 200 mln złotych na premie termomodernizacyjne. Pierwsza transza, w wysokości 40 mln, wystarczyła tylko na pokrycie ok. 700 wniosków już przyjętych przez banki, a nie załatwionych w minionym roku.

Przedsięwzięcia termomodernizacyjne, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, jak ocieplanie ścian zewnętrznych i stropów, wymiana okien i drzwi, modernizacja systemów grzewczych (zmiana źródeł ciepła, przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej), wymiana elementów grzewczych (np. kaloryferów), a także prace remontowe, jak wymiana instalacji zimnej wody, elektrycznych czy wodociągowych - cieszą się rosnącym zainteresowaniem wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Premia termomodernizacyjna bez CIT ZOBACZ>> 

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów przedsięwzięcia na oba te można uzyskać pomoc z budżetu państwa, pokrywającą do 16% wydatków.

Warunkiem jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną co najmniej o 10% (w przypadku zmiany systemu grzewczego), a o 25%, gdy również dokona się wymiany okien i drzwi, ociepli ściany, stropy. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego www.bgk.pl.

W 2009 r., kiedy dopiero pojawiły się możliwości skorzystania z premii termomodernizacyjnej na zmienionych warunkach, ale również z premii remontowej z państwową „podpórką", pieniędzy na koncie Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zawiaduje Bank Gospodarstwa Krajowego, było więcej, niż sięgających po nie. Efekt był taki, że w budżecie na 2010 r. nie przewidziano ani grosza „nowych" pieniędzy, a pozostałych z roku minionego wystarczyło na termomodernizację do sierpnia, a na remonty do października ub.r. Banki wstrzymały więc przyjmowanie wniosków.

Na 2011 r. zaplanowano 200 mln zł. Pierwsza transza, w wysokości 40 mln, wystarczyła tylko na pokrycie ok. 700 wniosków już przyjętych przez banki, a niezałatwionych w minionym roku.

W marcu wpłynęło kolejnych 40 mln i banki rozpoczęły przyjmowanie nowych wniosków. Jest nadzieja, że w kwietniu Fundusz będzie dysponował kolejną transzą, co pozwoli inwestorom rozpocząć roboty jeszcze w lecie. Warto się pośpieszyć ze składaniem wniosków, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że powtórzy się sytuacja zeszłoroczna i pieniędzy zabraknie! Tak więc, kto pierwszy ten lepszy.

Ale żeby być rzeczywiście lepszym, trzeba przede wszystkim złożyć dobrze sporządzony audyt energetyczny i remontowy. Warto zatem skorzystać z usług autoryzowanego audytora energetycznego - średnia cena jego ekspertyzy to 2,5 tys. zł - niż zaoszczędzić kilkaset złotych i otrzymać audyt z błędami, a takich jest sporo, bo około 20%. Błędnie wykonany audyt bank zwraca „do poprawki", co przedłuża okres ubiegania się o premię, zaś w przypadku gdy jeszcze raz zostanie nieprawidłowo wykonany - wniosek będzie odrzucony. Strata czasu i pieniędzy.

Warto też zwrócić uwagę na wybór banku, gdyż różne bywa oprocentowanie kredytu, różne są koszty jego obsługi. W zeszłym roku ponad 85% inwestorów brało kredyt na przedsięwzięcia, o których mówimy, w PKO BP. Być może dlatego, że sieć placówek tego banku jest największa, a oferta korzystna. Ale warto pobuszować w internecie, wszak warunki kredytowania zmieniają się, są promocje itp.

Trzecia rada: przedsięwzięcia powinny być rozpoczynane po przyznaniu premii przez BGK. Zdarzało się, że inwestor się pośpieszył, a ze względu na błędy w audycie trzeba było zmienić zakres robót, np. zwiększyć grubość ocieplenia ścian, dokonywać rozbiórek, przeróbek. Dodatkowy kłopot, koszty...

Koniecznie trzeba zadbać o przekonanie wszystkich członków wspólnoty, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne czy remontowe jest pożyteczne, albo wręcz konieczne ze względu na fatalny stan techniczny budynku. Oczywiście do podjęcia inwestycji niezbędna jest uchwała wspólnoty, jednak zdarza się, że część jej członków jest przeciw i wówczas zaczynają się konfl ikty, które niekiedy kończą się w sądzie. A to, jak wiadomo, psuje, czasem bezpowrotnie, stosunki sąsiedzkie.

Argumentem do wszczęcia „wojny domowej" bywają byle jak wykonywane roboty, partactwo narażające na szkody część mieszkańców ich lokali. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. I w tym przypadku nie najlepszym pomysłem jest wybór najtańszego. Mądrze oszczędzający patrzą na jakość, nie na cenę.

Program termomodernizacyjny dla samorządów ZOBACZ>> 

Na koniec ważne ostrzeżenie: termomodernizacja i remont muszą być wykonane zgodnie z audytem. Nie wolno niczego zmieniać. Jeśli inspektor nadzoru budowlanego, który sprawdza obiekt po zakończeniu przedsięwzięcia, stwierdzi, że zostały dokonane zmiany, BGK nie przekaże premii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12037|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11508|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl