CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Co powinniśmy wiedzieć o nawiewnikach okiennych

Zaletą obecnie produkowanych okien jest szczelność, pozwalająca na oszczędności energii. Niestety, ta szczelność ogranicza, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia dopływ świeżego powietrza, co skutkuje wzrostem jego wilgotności w pomieszczeniach.

 Objawia się to zaparowaniem szyb, zawilgoceniem ścian, pojawieniem się grzybów i pleśni. Pogarszają się również warunki zdrowotne wewnątrz pomieszczeń, co może być przyczyną alergii, chorób układu oddechowego lub układu krążenia, albo pogorszenia stanu zdrowia w przypadku istnienia tych chorób.

Dlatego zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r., w oknach i drzwiach balkonowych powinny być montowane nawiewniki.

 Sposoby wentylacji pomieszczeń

Wentylacja jest procesem wymiany powietrza, polegającej na zapewnieniu napływu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń i usunięciu na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza. Warunkiem dobrej wentylacji jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach.

Najprostszym sposobem wentylacji naturalnej jest wietrzenie pomieszczeń przez okresowe otwieranie okien.

Takie krótkotrwałe wietrzenie nie powoduje większych strat ciepła, ale też jest skuteczne na bardzo krótko.

Przez całe wieki świeże powietrze przedostawało się do mieszkań przez nieszczelności stolarki okiennej i wydawało się to całkiem naturalne, ale rosnące koszty ogrzewania spowodowały konieczność oszczędzania energii, zaczęto więc stosować energooszczędne szczelne okna (głównie z tworzywa sztucznego, ale również z drewna i aluminium), które niestety ograniczają dopływ powietrza niezbędnego do potrzeb wentylacyjnych. Wobec tego w takich oknach dopływ świeżego powietrza zapewnia się poprzez:

  • wycinanie fragmentów uszczelek w górnej części okna. Jednak usuwanie fragmentów uszczelek, z punktu widzenia wentylacji, daje niewielkie efekty. Ponadto ten sposób często budzi sprzeciw mieszkańców, którzy widzą, jak montażyści w trakcie wstawiania okien wycinają te uszczelki;
  • zastosowanie specjalnych okuć, które przy odpowiednim ustawieniu klamki zapewniają rozszczelnienie okna i mikrowentylację przy zamkniętym oknie. Jest to bardzo skuteczny i stosunkowo tani sposób, ale skuteczny jedynie, wtedy gdy użytkownicy z niego korzystają. Natomiast powszechnie zdarza się, że mieszkańcy nie pamiętają o rozszczelnianiu okien albo wręcz nie chcą z niego korzystać. Częściowym wytłumaczeniem może być fakt, że rozszczelnienie okna zwykle zmniejsza stopień jego zamknięcia, co w pewnych przypadkach może być wykorzystane przez złodziei.

Należy podkreślić, że oba powyższe sposoby - wycięte fragmenty uszczelek oraz okucia roszczelniające - można spotkać w oknach już zainstalowanych. Według obowiązujących (nowych) przepisów w nowych oknach do celów wentylacji powinny być stosowane nawiewniki.

Nawiewniki

Zanim zostaną omówione przypomnijmy, że aby wentylacja była skuteczna, musi być zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Świeże powietrze powinno napływać do pomieszczeń nieustannie małym kontrolowanym strumieniem. Powietrze zużyte, wypierane przez świeże, powinno ulatywać kanałami wentylacyjnymi.

Skutecznym sposobem zapewniającym doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do właściwego wentylowania pomieszczenia czy budynku, jest stosowanie nawiewników. Są to niewielkie urządzenia montowane w oknach lub ścianach budynków z wentylacją grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać niezbędną do wentylacji ilość powietrza zewnętrznego.

Rodzaje nawiewników

Nawiewniki dostępne na rynku można podzielić ze względu na ich budowę i sposób działania.

Nawiewniki o przepływie nieregulowanym

Są to nawiewniki o stałym przekroju, czyli stałej wielkości otworu doprowadzającego powietrza. Bez możliwości regulacji, doprowadzają do pomieszczenia ilość powietrza wynikającą z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Jeśli są wyposażone w przepustnicę, to można zamknąć dopływ powietrza do pomieszczenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19439|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16576|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11855|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl