CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co powinniśmy wiedzieć o nawiewnikach okiennych

Zaletą obecnie produkowanych okien jest szczelność, pozwalająca na oszczędności energii. Niestety, ta szczelność ogranicza, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia dopływ świeżego powietrza, co skutkuje wzrostem jego wilgotności w pomieszczeniach.

 Objawia się to zaparowaniem szyb, zawilgoceniem ścian, pojawieniem się grzybów i pleśni. Pogarszają się również warunki zdrowotne wewnątrz pomieszczeń, co może być przyczyną alergii, chorób układu oddechowego lub układu krążenia, albo pogorszenia stanu zdrowia w przypadku istnienia tych chorób.

Dlatego zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2009 r., w oknach i drzwiach balkonowych powinny być montowane nawiewniki.

 Sposoby wentylacji pomieszczeń

Wentylacja jest procesem wymiany powietrza, polegającej na zapewnieniu napływu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń i usunięciu na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza. Warunkiem dobrej wentylacji jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach.

Najprostszym sposobem wentylacji naturalnej jest wietrzenie pomieszczeń przez okresowe otwieranie okien.

Takie krótkotrwałe wietrzenie nie powoduje większych strat ciepła, ale też jest skuteczne na bardzo krótko.

Przez całe wieki świeże powietrze przedostawało się do mieszkań przez nieszczelności stolarki okiennej i wydawało się to całkiem naturalne, ale rosnące koszty ogrzewania spowodowały konieczność oszczędzania energii, zaczęto więc stosować energooszczędne szczelne okna (głównie z tworzywa sztucznego, ale również z drewna i aluminium), które niestety ograniczają dopływ powietrza niezbędnego do potrzeb wentylacyjnych. Wobec tego w takich oknach dopływ świeżego powietrza zapewnia się poprzez:

  • wycinanie fragmentów uszczelek w górnej części okna. Jednak usuwanie fragmentów uszczelek, z punktu widzenia wentylacji, daje niewielkie efekty. Ponadto ten sposób często budzi sprzeciw mieszkańców, którzy widzą, jak montażyści w trakcie wstawiania okien wycinają te uszczelki;
  • zastosowanie specjalnych okuć, które przy odpowiednim ustawieniu klamki zapewniają rozszczelnienie okna i mikrowentylację przy zamkniętym oknie. Jest to bardzo skuteczny i stosunkowo tani sposób, ale skuteczny jedynie, wtedy gdy użytkownicy z niego korzystają. Natomiast powszechnie zdarza się, że mieszkańcy nie pamiętają o rozszczelnianiu okien albo wręcz nie chcą z niego korzystać. Częściowym wytłumaczeniem może być fakt, że rozszczelnienie okna zwykle zmniejsza stopień jego zamknięcia, co w pewnych przypadkach może być wykorzystane przez złodziei.

Należy podkreślić, że oba powyższe sposoby - wycięte fragmenty uszczelek oraz okucia roszczelniające - można spotkać w oknach już zainstalowanych. Według obowiązujących (nowych) przepisów w nowych oknach do celów wentylacji powinny być stosowane nawiewniki.

Nawiewniki

Zanim zostaną omówione przypomnijmy, że aby wentylacja była skuteczna, musi być zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Świeże powietrze powinno napływać do pomieszczeń nieustannie małym kontrolowanym strumieniem. Powietrze zużyte, wypierane przez świeże, powinno ulatywać kanałami wentylacyjnymi.

Skutecznym sposobem zapewniającym doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnej do właściwego wentylowania pomieszczenia czy budynku, jest stosowanie nawiewników. Są to niewielkie urządzenia montowane w oknach lub ścianach budynków z wentylacją grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową.

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?


Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Nawet przy szczelnie zamkniętych oknach nawiewniki pozwalają doprowadzać niezbędną do wentylacji ilość powietrza zewnętrznego.

Rodzaje nawiewników

Nawiewniki dostępne na rynku można podzielić ze względu na ich budowę i sposób działania.

Nawiewniki o przepływie nieregulowanym

Są to nawiewniki o stałym przekroju, czyli stałej wielkości otworu doprowadzającego powietrza. Bez możliwości regulacji, doprowadzają do pomieszczenia ilość powietrza wynikającą z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Jeśli są wyposażone w przepustnicę, to można zamknąć dopływ powietrza do pomieszczenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17736|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11079|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10661|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl