CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Place zabaw - bezpieczeństwo

Agnieszka  Górska  |  Administrator 4/2011  |  14.04.2011  |  1

Place zabaw zazwyczaj stanowią jedyne miejsce rekreacji dla najmłodszych na całym osiedlu. Jeszcze kilkanaście lat temu obiekty te były nieco zaniedbane. Dziś są atrakcyjne i estetyczne, choć nie zawsze bezpieczne.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci miały szczęście, jeśli na osiedlu znajdowała się piaskownica i samotna huśtawka. Dziś ta sytuacja co prawda się zmieniła i jest coraz więcej placów zabaw wyposażonych w nowoczesne urządzenia, aczkolwiek nie oznacza to, że wszystkie miejsca wydzielone do zabaw dla dzieci są bezpieczne. Świadczą o tym czarne statystyki: na polskich placach zabaw zdarza się rocznie ok. 100 tysięcy wypadków z udziałem dzieci.

Przepisy jak w Unii, ale...

W Polsce prawo dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw niby obowiązuje. Weszły bowiem w życie dwie normy europejskie stanowiące o placach zabaw, które zostały wprowadzone do katalogu norm polskich. Pierwsza z nich (PN-EN 1176-1 do 7 oraz 10 i 11) dotyczy wyposażenia placów zabaw, a druga (PN-EN 1177) omawia wymagania dotyczące nawierzchni pod względem jej bezpieczeństwa i amortyzacji upadków. Polskie przepisy są jednak pełne paradoksów.

W ustawie Prawo budowlane1 nie wymienia się placów zabaw jako takich, a jedynie niektóre elementy ich wyposażenia. Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 4 m.in.: altany, boiska, piaskownice, huśtawki, karuzele, fontanny i oczka wodne, a także ławki i inne sprzęty zaliczono do obiektów małej architektury.

Zapis ustawy jednoznacznie stanowi przy tym, że tylko obiekty małej architektury, wznoszone na terenach publicznych wymagają zgłoszenia właściwemu organowi do spraw architektoniczno-budowlanych (art. 29 i art. 30 ustawy).

Ponadto, przepisy prawa budowlanego nie klasyfikują całego placu zabaw jako obiektu budowlanego, a jedynie wymienione w ustawie jego elementy. Dlatego też plac zabaw, jako wydzielony teren przeznaczony do rekreacji najmłodszych, nie wymaga kontroli ani zgłoszenia robót budowlanych w rozumieniu ustawowym. Należy tu jednak podkreślić, że elementy małej architektury, które mogą znajdować sie na placu z tego obowiązku nie są już zwolnione.

Paradoksów jest więcej. Zgodnie z zapisem dyrektywy unijnej w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE)2, to producent ma obowiązek potwierdzić jego zgodność z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, ale w myśl obowiązującego prawa i ustawy o systemie oceny zgodności3, certyfikacja urządzeń rekreacyjno-sportowych pod względem zgodności z normami nie jest obowiązkowa. Podobnie jak nie jest obowiązkowe stosowanie Polskich Norm. Reguluje to aktualna ustawa o normalizacji z 12 września 2002 r.

Zgodnie z prawem więc można poprzestać na deklaracji producenta dotyczącej zgodności urządzeń zabawowych z polskimi normami.

Zarządcą placu zabaw być

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, w opublikowanym na stronie GUNB komunikacie, przypomina o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom placów zabaw, bowiem konsekwencje ewentualnych wypadków obciążają przede wszystkim administratora (właściciela) obiektu.

I dlatego w interesie zarządcy czy administratora leży troska o to, by nawierzchnie i urządzenia zabawowe posiadały stosowne certyfikaty, a plac zabaw z całym wyposażeniem był systematycznie kontrolowany - w ramach ogólnego planu konserwacji - pod kątem potencjalnych zagrożeń, uszkodzeń konstrukcji wynikającej z jej korozji, występowania szkodników, zachodzenia procesów gnicia i wietrzenia materiałów użytych do budowy placu zabaw.

W celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom na placach zabaw zarządca powinien zapewnić stałą kontrolę oraz regularną konserwację nawierzchni, jak i wyposażenia placu zabaw, a w razie potrzeby ich naprawę.

Już normy polskie (PN-EN 1176-7) przewidują trójstopniowy system kontroli placów zabaw różniących się zakresem i częstotliwością ich przeprowadzania. W rocznym planie kontroli obiektów zabaw dla dzieci zarządca powinien zaplanować:

  • kontrolę przez oględziny (podstawowa, codzienna kontrola wzrokowa),
  • kontrolę funkcjonalną (szczegółowe sprawdzenie funkcjonowania i stabilności sprzętu dokonywane co 3 miesiące),
  • coroczną kontrolę podstawową (kontrola oceniająca poziom bezpieczeństwa - fundamentów i nawierzchni, ewentualnych śladów korozji, wpływu warunków atmosferycznych, a także wykonanych napraw).

Ustawa Prawo budowlane reguluje również kwestie kontroli technicznych, które powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 5 lat. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Częstotliwość przeglądów wyposażenia placów zabaw zależy od rodzaju zamontowanych urządzeń, liczby użytkowników oraz klimatu. Kontrolę pomogą zaplanować zalecenia producenta dotyczące konserwacji poszczególnych sprzętów. Na podstawie wyników takiej kontroli można określić zakres niezbędnych napraw i konserwacji urządzeń zabawowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich ruchome i szybko zużywające się elementy. Wszystkie naprawy powinni wykonywać fachowcy.

Przepisy prawne określają podstawowe kwestie dotyczące lokalizacji placów zabaw, standardów nawierzchni je pokrywających oraz wyposażenia. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci zależy w dużej mierze od odpowiedniej kontroli i systematycznej konserwacji zarówno nowych placów, jak i tych już istniejących. Odpowiedzialność za ewentualne wypadki ponosi bowiem zarządca!

(Oprac. na podst. publikacji prof. Marka Kosmali: Place zabaw - uwarunkowania prawne i zarządzanie placem zabaw - kontrola, eksploatacja i konserwacja urządzeń, Dendros 2010)


1 DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.
2 Dyrektywa wprowadzona do polskiego prawa poprzez Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów z 12 grudnia 2003 r. (DzU nr 229, poz. 2275 z późn. zm.)
3 Ustawa o systemie oceny zgodności (DzU z 2004 r., nr 204, poz. 2087)

Komentarze

(1)
Paweł | 08.02.2016, 17:48
Cieszy mnie fakt, iż temat bezpiecznych placów zabaw jest propagowany. Bezpieczne urządzenia i nawierzchnia safeplay są wskazane.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16483|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10154|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl