CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Place zabaw - bezpieczeństwo

Agnieszka  Górska  |  Administrator 4/2011  |  14.04.2011  |  1

Place zabaw zazwyczaj stanowią jedyne miejsce rekreacji dla najmłodszych na całym osiedlu. Jeszcze kilkanaście lat temu obiekty te były nieco zaniedbane. Dziś są atrakcyjne i estetyczne, choć nie zawsze bezpieczne.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci miały szczęście, jeśli na osiedlu znajdowała się piaskownica i samotna huśtawka. Dziś ta sytuacja co prawda się zmieniła i jest coraz więcej placów zabaw wyposażonych w nowoczesne urządzenia, aczkolwiek nie oznacza to, że wszystkie miejsca wydzielone do zabaw dla dzieci są bezpieczne. Świadczą o tym czarne statystyki: na polskich placach zabaw zdarza się rocznie ok. 100 tysięcy wypadków z udziałem dzieci.

Przepisy jak w Unii, ale...

W Polsce prawo dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw niby obowiązuje. Weszły bowiem w życie dwie normy europejskie stanowiące o placach zabaw, które zostały wprowadzone do katalogu norm polskich. Pierwsza z nich (PN-EN 1176-1 do 7 oraz 10 i 11) dotyczy wyposażenia placów zabaw, a druga (PN-EN 1177) omawia wymagania dotyczące nawierzchni pod względem jej bezpieczeństwa i amortyzacji upadków. Polskie przepisy są jednak pełne paradoksów.

W ustawie Prawo budowlane1 nie wymienia się placów zabaw jako takich, a jedynie niektóre elementy ich wyposażenia. Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 4 m.in.: altany, boiska, piaskownice, huśtawki, karuzele, fontanny i oczka wodne, a także ławki i inne sprzęty zaliczono do obiektów małej architektury.

Zapis ustawy jednoznacznie stanowi przy tym, że tylko obiekty małej architektury, wznoszone na terenach publicznych wymagają zgłoszenia właściwemu organowi do spraw architektoniczno-budowlanych (art. 29 i art. 30 ustawy).

Ponadto, przepisy prawa budowlanego nie klasyfikują całego placu zabaw jako obiektu budowlanego, a jedynie wymienione w ustawie jego elementy. Dlatego też plac zabaw, jako wydzielony teren przeznaczony do rekreacji najmłodszych, nie wymaga kontroli ani zgłoszenia robót budowlanych w rozumieniu ustawowym. Należy tu jednak podkreślić, że elementy małej architektury, które mogą znajdować sie na placu z tego obowiązku nie są już zwolnione.

Paradoksów jest więcej. Zgodnie z zapisem dyrektywy unijnej w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE)2, to producent ma obowiązek potwierdzić jego zgodność z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, ale w myśl obowiązującego prawa i ustawy o systemie oceny zgodności3, certyfikacja urządzeń rekreacyjno-sportowych pod względem zgodności z normami nie jest obowiązkowa. Podobnie jak nie jest obowiązkowe stosowanie Polskich Norm. Reguluje to aktualna ustawa o normalizacji z 12 września 2002 r.

Zgodnie z prawem więc można poprzestać na deklaracji producenta dotyczącej zgodności urządzeń zabawowych z polskimi normami.

Zarządcą placu zabaw być

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, w opublikowanym na stronie GUNB komunikacie, przypomina o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom placów zabaw, bowiem konsekwencje ewentualnych wypadków obciążają przede wszystkim administratora (właściciela) obiektu.

I dlatego w interesie zarządcy czy administratora leży troska o to, by nawierzchnie i urządzenia zabawowe posiadały stosowne certyfikaty, a plac zabaw z całym wyposażeniem był systematycznie kontrolowany - w ramach ogólnego planu konserwacji - pod kątem potencjalnych zagrożeń, uszkodzeń konstrukcji wynikającej z jej korozji, występowania szkodników, zachodzenia procesów gnicia i wietrzenia materiałów użytych do budowy placu zabaw.

W celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom na placach zabaw zarządca powinien zapewnić stałą kontrolę oraz regularną konserwację nawierzchni, jak i wyposażenia placu zabaw, a w razie potrzeby ich naprawę.

Już normy polskie (PN-EN 1176-7) przewidują trójstopniowy system kontroli placów zabaw różniących się zakresem i częstotliwością ich przeprowadzania. W rocznym planie kontroli obiektów zabaw dla dzieci zarządca powinien zaplanować:

  • kontrolę przez oględziny (podstawowa, codzienna kontrola wzrokowa),
  • kontrolę funkcjonalną (szczegółowe sprawdzenie funkcjonowania i stabilności sprzętu dokonywane co 3 miesiące),
  • coroczną kontrolę podstawową (kontrola oceniająca poziom bezpieczeństwa - fundamentów i nawierzchni, ewentualnych śladów korozji, wpływu warunków atmosferycznych, a także wykonanych napraw).

Ustawa Prawo budowlane reguluje również kwestie kontroli technicznych, które powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 5 lat. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Częstotliwość przeglądów wyposażenia placów zabaw zależy od rodzaju zamontowanych urządzeń, liczby użytkowników oraz klimatu. Kontrolę pomogą zaplanować zalecenia producenta dotyczące konserwacji poszczególnych sprzętów. Na podstawie wyników takiej kontroli można określić zakres niezbędnych napraw i konserwacji urządzeń zabawowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich ruchome i szybko zużywające się elementy. Wszystkie naprawy powinni wykonywać fachowcy.

Przepisy prawne określają podstawowe kwestie dotyczące lokalizacji placów zabaw, standardów nawierzchni je pokrywających oraz wyposażenia. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci zależy w dużej mierze od odpowiedniej kontroli i systematycznej konserwacji zarówno nowych placów, jak i tych już istniejących. Odpowiedzialność za ewentualne wypadki ponosi bowiem zarządca!

(Oprac. na podst. publikacji prof. Marka Kosmali: Place zabaw - uwarunkowania prawne i zarządzanie placem zabaw - kontrola, eksploatacja i konserwacja urządzeń, Dendros 2010)


1 DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.
2 Dyrektywa wprowadzona do polskiego prawa poprzez Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów z 12 grudnia 2003 r. (DzU nr 229, poz. 2275 z późn. zm.)
3 Ustawa o systemie oceny zgodności (DzU z 2004 r., nr 204, poz. 2087)

Komentarze

(1)
Paweł | 08.02.2016, 17:48
Cieszy mnie fakt, iż temat bezpiecznych placów zabaw jest propagowany. Bezpieczne urządzenia i nawierzchnia safeplay są wskazane.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17967|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11250|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10825|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl