CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Place zabaw - bezpieczeństwo

Agnieszka  Górska  |  Administrator 4/2011  |  14.04.2011  |  1

Place zabaw zazwyczaj stanowią jedyne miejsce rekreacji dla najmłodszych na całym osiedlu. Jeszcze kilkanaście lat temu obiekty te były nieco zaniedbane. Dziś są atrakcyjne i estetyczne, choć nie zawsze bezpieczne.

 

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci miały szczęście, jeśli na osiedlu znajdowała się piaskownica i samotna huśtawka. Dziś ta sytuacja co prawda się zmieniła i jest coraz więcej placów zabaw wyposażonych w nowoczesne urządzenia, aczkolwiek nie oznacza to, że wszystkie miejsca wydzielone do zabaw dla dzieci są bezpieczne. Świadczą o tym czarne statystyki: na polskich placach zabaw zdarza się rocznie ok. 100 tysięcy wypadków z udziałem dzieci.

Przepisy jak w Unii, ale...

W Polsce prawo dotyczące bezpieczeństwa na placach zabaw niby obowiązuje. Weszły bowiem w życie dwie normy europejskie stanowiące o placach zabaw, które zostały wprowadzone do katalogu norm polskich. Pierwsza z nich (PN-EN 1176-1 do 7 oraz 10 i 11) dotyczy wyposażenia placów zabaw, a druga (PN-EN 1177) omawia wymagania dotyczące nawierzchni pod względem jej bezpieczeństwa i amortyzacji upadków. Polskie przepisy są jednak pełne paradoksów.

W ustawie Prawo budowlane1 nie wymienia się placów zabaw jako takich, a jedynie niektóre elementy ich wyposażenia. Zgodnie z zapisem art. 3 ust. 4 m.in.: altany, boiska, piaskownice, huśtawki, karuzele, fontanny i oczka wodne, a także ławki i inne sprzęty zaliczono do obiektów małej architektury.

Zapis ustawy jednoznacznie stanowi przy tym, że tylko obiekty małej architektury, wznoszone na terenach publicznych wymagają zgłoszenia właściwemu organowi do spraw architektoniczno-budowlanych (art. 29 i art. 30 ustawy).

Ponadto, przepisy prawa budowlanego nie klasyfikują całego placu zabaw jako obiektu budowlanego, a jedynie wymienione w ustawie jego elementy. Dlatego też plac zabaw, jako wydzielony teren przeznaczony do rekreacji najmłodszych, nie wymaga kontroli ani zgłoszenia robót budowlanych w rozumieniu ustawowym. Należy tu jednak podkreślić, że elementy małej architektury, które mogą znajdować sie na placu z tego obowiązku nie są już zwolnione.

Paradoksów jest więcej. Zgodnie z zapisem dyrektywy unijnej w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE)2, to producent ma obowiązek potwierdzić jego zgodność z obowiązującymi normami bezpieczeństwa, ale w myśl obowiązującego prawa i ustawy o systemie oceny zgodności3, certyfikacja urządzeń rekreacyjno-sportowych pod względem zgodności z normami nie jest obowiązkowa. Podobnie jak nie jest obowiązkowe stosowanie Polskich Norm. Reguluje to aktualna ustawa o normalizacji z 12 września 2002 r.

Zgodnie z prawem więc można poprzestać na deklaracji producenta dotyczącej zgodności urządzeń zabawowych z polskimi normami.

Zarządcą placu zabaw być

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, w opublikowanym na stronie GUNB komunikacie, przypomina o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom placów zabaw, bowiem konsekwencje ewentualnych wypadków obciążają przede wszystkim administratora (właściciela) obiektu.

I dlatego w interesie zarządcy czy administratora leży troska o to, by nawierzchnie i urządzenia zabawowe posiadały stosowne certyfikaty, a plac zabaw z całym wyposażeniem był systematycznie kontrolowany - w ramach ogólnego planu konserwacji - pod kątem potencjalnych zagrożeń, uszkodzeń konstrukcji wynikającej z jej korozji, występowania szkodników, zachodzenia procesów gnicia i wietrzenia materiałów użytych do budowy placu zabaw.

W celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom na placach zabaw zarządca powinien zapewnić stałą kontrolę oraz regularną konserwację nawierzchni, jak i wyposażenia placu zabaw, a w razie potrzeby ich naprawę.

Już normy polskie (PN-EN 1176-7) przewidują trójstopniowy system kontroli placów zabaw różniących się zakresem i częstotliwością ich przeprowadzania. W rocznym planie kontroli obiektów zabaw dla dzieci zarządca powinien zaplanować:

  • kontrolę przez oględziny (podstawowa, codzienna kontrola wzrokowa),
  • kontrolę funkcjonalną (szczegółowe sprawdzenie funkcjonowania i stabilności sprzętu dokonywane co 3 miesiące),
  • coroczną kontrolę podstawową (kontrola oceniająca poziom bezpieczeństwa - fundamentów i nawierzchni, ewentualnych śladów korozji, wpływu warunków atmosferycznych, a także wykonanych napraw).

Ustawa Prawo budowlane reguluje również kwestie kontroli technicznych, które powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 5 lat. 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Częstotliwość przeglądów wyposażenia placów zabaw zależy od rodzaju zamontowanych urządzeń, liczby użytkowników oraz klimatu. Kontrolę pomogą zaplanować zalecenia producenta dotyczące konserwacji poszczególnych sprzętów. Na podstawie wyników takiej kontroli można określić zakres niezbędnych napraw i konserwacji urządzeń zabawowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich ruchome i szybko zużywające się elementy. Wszystkie naprawy powinni wykonywać fachowcy.

Przepisy prawne określają podstawowe kwestie dotyczące lokalizacji placów zabaw, standardów nawierzchni je pokrywających oraz wyposażenia. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dzieci zależy w dużej mierze od odpowiedniej kontroli i systematycznej konserwacji zarówno nowych placów, jak i tych już istniejących. Odpowiedzialność za ewentualne wypadki ponosi bowiem zarządca!

(Oprac. na podst. publikacji prof. Marka Kosmali: Place zabaw - uwarunkowania prawne i zarządzanie placem zabaw - kontrola, eksploatacja i konserwacja urządzeń, Dendros 2010)


1 DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.
2 Dyrektywa wprowadzona do polskiego prawa poprzez Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów z 12 grudnia 2003 r. (DzU nr 229, poz. 2275 z późn. zm.)
3 Ustawa o systemie oceny zgodności (DzU z 2004 r., nr 204, poz. 2087)

Komentarze

(1)
Paweł | 08.02.2016, 17:48
Cieszy mnie fakt, iż temat bezpiecznych placów zabaw jest propagowany. Bezpieczne urządzenia i nawierzchnia safeplay są wskazane.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Studia dla zarządców Nieprzyjemny zapach z kanalizacji
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Neprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... czytam więcej»


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić (...) ... Czytam więcej »

Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17084|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10653|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10225|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl