CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Place zabaw - zabawa

Agnieszka  Górska  |  Administrator 4/2011  |  14.04.2011  |  1

Pomimo paradoksów prawnych, coraz więcej pozytywnych trendów można zauważyć na polskich osiedlowych placach zabaw, tworzonych bądź modernizowanych zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem.

 

Wiele kwestii, których zastosowanie na placu zabaw zmniejsza ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa, rozstrzyga już samo rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690).

Paragraf 40 tego rozporządzenia stanowi, że: w zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć placyki zabaw dla dzieci najmłodszych, przy czym co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, jeżeli nie jest to ustalone inaczej w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Ponadto, określa się tam odległość placów zabaw od linii rozgraniczających ulicę, która powinna wynosić co najmniej 10 m, a także minimalną odległość placów zabaw dziecięcych oraz boisk dla dzieci i młodzieży od parkingów - 7 m, 10 m lub 20 m w zależności od wielkości parkingu.

Gdzie się bawić...

Ważnym aspektem jest również ogrodzenie terenu zabaw, aby zabezpieczyć dzieci na nim przebywające przed samodzielnym wydostaniem się - obiekt należy ogrodzić bezpiecznym ogrodzeniem (nie ostrym, min. 1 m wysokości) z furtką (minimalna szerokość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z wózkami to 0,9 m).

Ogrodzenie placu zapobiega nie tylko niekontrolowanemu, spontanicznemu wybiegnięciu na ulicę czy wybiciu piłki, ale również odgradza psy od terenu zabaw.

Trzeba pamiętać, że ze względów sanitarnych nie należy dopuścić do przebywania zwierząt na placu zabaw, a zwłaszcza w piaskownicy, w której bawią się małe dzieci. Ponadto zaleca się, aby piasek w piaskownicy wymieniać co najmniej 2 razy w roku, natomiast podłoża piaskowe raz w roku.

Plac zabaw powinien być oddalony od głównych ciągów komunikacyjnych (min. 10 m) oraz od składowisk śmieci. Ponadto dobrze byłoby, aby dziecięcy placyk był usytuowany na tyle blisko budynków, aby rodzice bez przeszkód mogli z okien mieszkań obserwować swojego malca i zarazem na tyle oddalony, aby możliwie wygłuszyć gwar bawiących się na nim dzieci (przyjmuje się, że odległość od okien budynku powinna wynosić min. 15-20 m).

Rozporządzenie ministra infrastruktury reguluje również kwestie nasłonecznienia placów zabaw. Zgodnie z przepisami lokalizacja obiektu powinna pozwalać na nasłonecznienie przez co najmniej 4 godziny dziennie w dniach równonocy (czyli 21 marca i 21 września), natomiast w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się dwugodzinne operowanie słońca.

Warto również wspomnieć o kwestiach nieuregulowanych przepisami, tj. zapewnieniu schronienia przed słońcem i deszczem dzieciom i ich opiekunom w altankach bądź na zadaszonych ławkach.

Pomysłowo i kolorowo

Plac zabaw na miarę dzisiejszych czasów powinien wszechstronnie rozwijać dziecko, zachęcać do fantazjowania oraz stwarzać możliwość przeżycia przygody. Powinno się unikać standardowego rozmieszczenia, łatwego do przewidzenia dla dzieci, które chciałyby bawić się na różnorodnych obiektach. Należy się zastanowić, czy korzystać z gotowych projektów placów zabaw, czy może pomyśleć o indywidualnym zaplanowaniu placu zabaw pod konkretne potrzeby swoich mieszkańców.

Najczęściej spotykanymi urządzeniami na skwerkach zabaw dla maluchów są: huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, urządzenia kołyszące, drabinki rozwijające dziecięcą motorykę ruchu. Wśród bujawek nie może zabraknąć również zadbanej piaskownicy. Wszystkie urządzenia zabawowe powinny być tak dobrane i usytuowane, aby z placu zabaw mogły korzystać dzieci w różnym wieku.

Przy rozmieszczaniu sprzętów warto zwrócić szczególną uwagę na uwzględnienie bezpiecznych stref minimalnych, określonych odrębnie dla każdego urządzenia zabawowego oraz aby zjeżdżalnie były ustawione w kierunku południowym, najlepiej w cieniu, co zapobiegnie zagrzewaniu się tafli zjeżdżalni.

Wszystkie urządzenia muszą być solidnie wykonane i zamocowane. Na nowoczesnych placach zabaw wszystkie sprzęty są kolorowe, mają różnorodne kształty po to, by zaciekawić najmłodszych użytkowników. Z biegiem czasu powłokę urządzeń zabawowych należy impregnować i odświeżać, dla podtrzymania estetycznego i atrakcyjnego wyglądu obiektu.

Bezpiecznie i estetycznie

Zgodnie z przywołanymi normami, bezpieczną nawierzchnię powinien zapewnić właściciel bądź odpowiedzialny za obiekt zarządca. Wybierając nawierzchnie na plac zabaw, powinniśmy wziąć pod uwagę - oprócz względów bezpieczeństwa i estetyki - możliwość wykorzystania przez dzieci materiałów, z jakich owe powierzchnie są zbudowane.

Specjaliści, nad jakąkolwiek inną nawierzchnię, przedkładają luźny żwirek. Nawierzchnią naturalną, która sprawdza się na placach zabaw, jest piasek, z którego można budować babki i zamki rozwijające wyobraźnię.

Podobnie zadbana trawa, która może stać się źródłem obserwacji roślin. Niemniej jednak, trawnik jest niewątpliwie najtrudniejszy do utrzymania na placach zabaw i nie spełni swojej roli, jeśli będzie zasiany pod huśtawkami lub na boisku - przy intensywnym użytkowaniu szybko jest wydeptany, a powstałe „klepiska" (ubita ziemia) osiągają twardość zbliżoną do betonu i nie amortyzują potencjalnych upadków.

W obszarze przewidywanego upadku (np. pod ścianką wspinaczkową) nie należy także stosować typowych nawierzchni twardych, takich jak: cegły, beton, asfalt czy drewno.

Normy wyraźnie określają dopuszczalne rodzaje nawierzchni, które mogą być używane pod urządzeniami do zabaw, w zależności od potencjalnej wysokości swobodnego upadku dziecka.

Nawierzchnia syntetyczna jest dobrym podłożem dla różnych urządzeń zabawowych, a odpowiednio dobrana kolorystyka i ich struktura pomagają rozwijać ciekawość i zmysł wzroku u dzieci. Nawierzchnie sztuczne to najczęściej powierzchnie wylewane, płytki i maty gumowe oraz sztuczna trawa.

Kolorowe nawierzchnie poza wysoką estetyką spełniają wszystkie obowiązujące normy, amortyzują upadki oraz przepuszczają wodę, co pozwala na łatwe odprowadzenie jej nadmiaru, np. po ulewnych deszczach.

Wszystkie rodzaje sztucznych nawierzchni są łatwe w utrzymaniu czystości - wystarczy je spłukać wodą pod ciśnieniem. Jedyną wadą nowoczesnych nawierzchni sztucznych jest ich cena, ale odporność na ścieranie i zużycie rekompensuje poniesiony wydatek i rozwiązuje problem nawierzchni nawet na 10 lat.

Należy podkreślić, że te nowoczesne rozwiązania nawierzchniowe stosuje się również do odnowienia starych placów zabaw. Aby wyremontować stare nawierzchnie z betonu czy asfaltu nie trzeba ich zrywać - wystarczy nakleić na istniejące podłoże dostarczaną w rolkach elastyczną nawierzchnię.

Z podobnego plastycznego materiału można zamontować również gumowe krawężniki czy kostkę brukową, najazdy umożliwiające pokonywanie nierówności czy gumowe ograniczniki do obramowania piaskownicy.

Jak wykazały badania, główną przyczyną nieszczęśliwych wypadków na terenach rekreacyjnych dla dzieci są nieprawidłowości w projektowaniu, montażu i późniejszej konserwacji urządzeń zabawowych.

Do najważniejszych błędów zagrażających bezpieczeństwu maluchów należą: nieprawidłowa nawierzchnia, niewłaściwe mocowanie i rozmieszczenie urządzeń, brak systematycznych przeglądów i konserwacji, brak ogrodzenia, a także odpowiedniego regulaminu.

Przestrzeganie więc przynajmniej przyjętych norm i stosowanie się do wymogów przewidzianych rozporządzeniem ministra infrastruktury, a także zdrowego rozsądku może zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

(Oprac. na podst. materiałów szkoleniowych: Bezpieczne i atrakcyjne place zabaw, Dendros 2010)

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17974|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11255|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10828|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl