CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Place zabaw - zabawa

Agnieszka  Górska  |  Administrator 4/2011  |  14.04.2011  |  1

Pomimo paradoksów prawnych, coraz więcej pozytywnych trendów można zauważyć na polskich osiedlowych placach zabaw, tworzonych bądź modernizowanych zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem.

 

Wiele kwestii, których zastosowanie na placu zabaw zmniejsza ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa, rozstrzyga już samo rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690).

Paragraf 40 tego rozporządzenia stanowi, że: w zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć placyki zabaw dla dzieci najmłodszych, przy czym co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, jeżeli nie jest to ustalone inaczej w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Ponadto, określa się tam odległość placów zabaw od linii rozgraniczających ulicę, która powinna wynosić co najmniej 10 m, a także minimalną odległość placów zabaw dziecięcych oraz boisk dla dzieci i młodzieży od parkingów - 7 m, 10 m lub 20 m w zależności od wielkości parkingu.

Gdzie się bawić...

Ważnym aspektem jest również ogrodzenie terenu zabaw, aby zabezpieczyć dzieci na nim przebywające przed samodzielnym wydostaniem się - obiekt należy ogrodzić bezpiecznym ogrodzeniem (nie ostrym, min. 1 m wysokości) z furtką (minimalna szerokość dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i matek z wózkami to 0,9 m).

Ogrodzenie placu zapobiega nie tylko niekontrolowanemu, spontanicznemu wybiegnięciu na ulicę czy wybiciu piłki, ale również odgradza psy od terenu zabaw.

Trzeba pamiętać, że ze względów sanitarnych nie należy dopuścić do przebywania zwierząt na placu zabaw, a zwłaszcza w piaskownicy, w której bawią się małe dzieci. Ponadto zaleca się, aby piasek w piaskownicy wymieniać co najmniej 2 razy w roku, natomiast podłoża piaskowe raz w roku.

Plac zabaw powinien być oddalony od głównych ciągów komunikacyjnych (min. 10 m) oraz od składowisk śmieci. Ponadto dobrze byłoby, aby dziecięcy placyk był usytuowany na tyle blisko budynków, aby rodzice bez przeszkód mogli z okien mieszkań obserwować swojego malca i zarazem na tyle oddalony, aby możliwie wygłuszyć gwar bawiących się na nim dzieci (przyjmuje się, że odległość od okien budynku powinna wynosić min. 15-20 m).

Rozporządzenie ministra infrastruktury reguluje również kwestie nasłonecznienia placów zabaw. Zgodnie z przepisami lokalizacja obiektu powinna pozwalać na nasłonecznienie przez co najmniej 4 godziny dziennie w dniach równonocy (czyli 21 marca i 21 września), natomiast w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się dwugodzinne operowanie słońca.

Warto również wspomnieć o kwestiach nieuregulowanych przepisami, tj. zapewnieniu schronienia przed słońcem i deszczem dzieciom i ich opiekunom w altankach bądź na zadaszonych ławkach.

Pomysłowo i kolorowo

Plac zabaw na miarę dzisiejszych czasów powinien wszechstronnie rozwijać dziecko, zachęcać do fantazjowania oraz stwarzać możliwość przeżycia przygody. Powinno się unikać standardowego rozmieszczenia, łatwego do przewidzenia dla dzieci, które chciałyby bawić się na różnorodnych obiektach. Należy się zastanowić, czy korzystać z gotowych projektów placów zabaw, czy może pomyśleć o indywidualnym zaplanowaniu placu zabaw pod konkretne potrzeby swoich mieszkańców.

Najczęściej spotykanymi urządzeniami na skwerkach zabaw dla maluchów są: huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, urządzenia kołyszące, drabinki rozwijające dziecięcą motorykę ruchu. Wśród bujawek nie może zabraknąć również zadbanej piaskownicy. Wszystkie urządzenia zabawowe powinny być tak dobrane i usytuowane, aby z placu zabaw mogły korzystać dzieci w różnym wieku.

Przy rozmieszczaniu sprzętów warto zwrócić szczególną uwagę na uwzględnienie bezpiecznych stref minimalnych, określonych odrębnie dla każdego urządzenia zabawowego oraz aby zjeżdżalnie były ustawione w kierunku południowym, najlepiej w cieniu, co zapobiegnie zagrzewaniu się tafli zjeżdżalni.

Wszystkie urządzenia muszą być solidnie wykonane i zamocowane. Na nowoczesnych placach zabaw wszystkie sprzęty są kolorowe, mają różnorodne kształty po to, by zaciekawić najmłodszych użytkowników. Z biegiem czasu powłokę urządzeń zabawowych należy impregnować i odświeżać, dla podtrzymania estetycznego i atrakcyjnego wyglądu obiektu.

Bezpiecznie i estetycznie

Zgodnie z przywołanymi normami, bezpieczną nawierzchnię powinien zapewnić właściciel bądź odpowiedzialny za obiekt zarządca. Wybierając nawierzchnie na plac zabaw, powinniśmy wziąć pod uwagę - oprócz względów bezpieczeństwa i estetyki - możliwość wykorzystania przez dzieci materiałów, z jakich owe powierzchnie są zbudowane.

Specjaliści, nad jakąkolwiek inną nawierzchnię, przedkładają luźny żwirek. Nawierzchnią naturalną, która sprawdza się na placach zabaw, jest piasek, z którego można budować babki i zamki rozwijające wyobraźnię.

Podobnie zadbana trawa, która może stać się źródłem obserwacji roślin. Niemniej jednak, trawnik jest niewątpliwie najtrudniejszy do utrzymania na placach zabaw i nie spełni swojej roli, jeśli będzie zasiany pod huśtawkami lub na boisku - przy intensywnym użytkowaniu szybko jest wydeptany, a powstałe „klepiska" (ubita ziemia) osiągają twardość zbliżoną do betonu i nie amortyzują potencjalnych upadków.

W obszarze przewidywanego upadku (np. pod ścianką wspinaczkową) nie należy także stosować typowych nawierzchni twardych, takich jak: cegły, beton, asfalt czy drewno.

Normy wyraźnie określają dopuszczalne rodzaje nawierzchni, które mogą być używane pod urządzeniami do zabaw, w zależności od potencjalnej wysokości swobodnego upadku dziecka.

Nawierzchnia syntetyczna jest dobrym podłożem dla różnych urządzeń zabawowych, a odpowiednio dobrana kolorystyka i ich struktura pomagają rozwijać ciekawość i zmysł wzroku u dzieci. Nawierzchnie sztuczne to najczęściej powierzchnie wylewane, płytki i maty gumowe oraz sztuczna trawa.

Kolorowe nawierzchnie poza wysoką estetyką spełniają wszystkie obowiązujące normy, amortyzują upadki oraz przepuszczają wodę, co pozwala na łatwe odprowadzenie jej nadmiaru, np. po ulewnych deszczach.

Wszystkie rodzaje sztucznych nawierzchni są łatwe w utrzymaniu czystości - wystarczy je spłukać wodą pod ciśnieniem. Jedyną wadą nowoczesnych nawierzchni sztucznych jest ich cena, ale odporność na ścieranie i zużycie rekompensuje poniesiony wydatek i rozwiązuje problem nawierzchni nawet na 10 lat.

Należy podkreślić, że te nowoczesne rozwiązania nawierzchniowe stosuje się również do odnowienia starych placów zabaw. Aby wyremontować stare nawierzchnie z betonu czy asfaltu nie trzeba ich zrywać - wystarczy nakleić na istniejące podłoże dostarczaną w rolkach elastyczną nawierzchnię.

Z podobnego plastycznego materiału można zamontować również gumowe krawężniki czy kostkę brukową, najazdy umożliwiające pokonywanie nierówności czy gumowe ograniczniki do obramowania piaskownicy.

Jak wykazały badania, główną przyczyną nieszczęśliwych wypadków na terenach rekreacyjnych dla dzieci są nieprawidłowości w projektowaniu, montażu i późniejszej konserwacji urządzeń zabawowych.

Do najważniejszych błędów zagrażających bezpieczeństwu maluchów należą: nieprawidłowa nawierzchnia, niewłaściwe mocowanie i rozmieszczenie urządzeń, brak systematycznych przeglądów i konserwacji, brak ogrodzenia, a także odpowiedniego regulaminu.

Przestrzeganie więc przynajmniej przyjętych norm i stosowanie się do wymogów przewidzianych rozporządzeniem ministra infrastruktury, a także zdrowego rozsądku może zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

(Oprac. na podst. materiałów szkoleniowych: Bezpieczne i atrakcyjne place zabaw, Dendros 2010)

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16472|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10148|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl